Havalar soğuyor, evde geçirilen zamanlar artıyor. Bence evde motivasyonunu yükseltecek yenilikler yapmanın tam vakti!
 
Kışın evinde geçirdiğin vakti daha keyifli, daha konforlu hâle getirmek istiyorsan kapalı balkon bunun için en ideal başlangıç noktası. Sanki bir kafede ya da dışarıda oturuyormuş hissini veren ancak korunaklı olduğu için soğukta da rahatça oturabileceğin kapalı balkonunu bir yaşama alanına dönüştürmek senin elinde. Hadi kapalı balkon dekorasyon örnekleri ve önerilerime göz at!

 Halı ve Kilimlerin Sıcaklığından Faydalan


Mekânlara; sıcaklık, yuva hissi, yumuşacık bir doku katan halı ve kilimler, balkonların bir yaşam alanı gelmesini de kolaylaştırıyor. Peluş, jüt ya da dokuma… Dikdörtgen ve uzun kapalı balkon modelleri için uzun, ince kilimler, kare ya da kareye yakın balkonlarda ise yuvarlak halılar kullanabilirsin. Bu arada halını seçerken tüm balkonu kaplamayacak, nispeten küçük, alanı dar göstermeyecek modellere yönelmende fayda var. Tarzına, zevkine uygun bir halı ya da kilim seçerek balkonuna hem dekoratif hem de kullanışlı bir öge ekleyebilirsin.

 

En Sevdiklerini Yanına Al


Bir düşün, en çok vakit geçirdiğin bir yerde senin vazgeçemediğin eşyalar neler? Oturma grubunda bir berjer mi yoksa daha konforlu büyük bir koltuk mu senin için daha konforlu? Çalışmak, okumak, bir şeyler yemek için bir masa yeter mi, yoksa şirin bir sehpa mı tercih edersin? Tüm bunların yanında senin için ortamı ısıtan ögeler ne? Çiçekler, mumlar, tütsüler, biblolar olabilir mi? Tüm bunları iyice düşünüp yaşam haline getirme istediğin balkonuna ekleyebilirsin. Kapalı balkon için masa sandalye modellerinden kapalı balkon oturma grupları, ya da sallanan koltuklara kadar farklı ürünler arasından seçim yapabilirsin. Kapalı balkon mobilyası olarak kullanmadığın bir berjeri, dolabı, sehpayı da kullanarak daha az bütçeyle harikalar yaratabilirsin. Böylece her oturduğunda rahat hissedeceğin, sevdiğin şeylerle çevrili bir mekân yaratabilirsin.
 

Dekora Sıcaklık Kat


Küçük dekoratif dokunuşlarla da soğuk havalarda balkonuna sıcak bir hava katmalısın. Bunu evinde ahşabın doğal ve sıcak tonlarını artırarak, ortamı ısıtan detaylar kullanarak yapabilirsin. Ahşap bir tabure, sehpa ya da ahşap aksesuarlarla balkonuna sıcaklık katman mümkün. Bunların yanında, mumların minicik de olsa bir anda aydınlatan ve ısıtan etkisini de balkonunda kullanabilirsin. Birkaç farklı mumu bir araya getirip bir tepsi içinde kombinleyebilir, hatta ahşap bir tepsi kullanarak doğal, sıcak bir dekor oluşturabilirsin. Peluş bir yastık, yumuşacık bir koltuk battaniyesi ile de hem kendini hem de mekanın havasını ısıtabilirsin.
 
Eğer kendin yap projelerinden hoşlanıyorsan kendi dekoratif ürünlerini de oluşturabilirsin. Hatta sana minik bir öneride de bulunabilirim. Cam bir kavanozun içine minik led ışıklara sahip bir led zinciri doldurup çok pratik ama çok şık, ışıltılı bir obje hazırlayabilirsin. Bunun dışında mumlarını jüt ipliklerle sarıp bohem aksesuarlar oluşturabilir, renkli ve farklı desenlerdeki ledlerle çerçevelerini, çeşitli objelerini sarıp ortama ışıltı katabilirsin.
 

Işığı da Gizliliği de Sen Ayarla 


Güneş ışıklarının balkonda olduğu saatlerde fazla ışık gözlerini rahatsız ediyorsa ya da balkonda otururken gözlerden uzakta olmak istersen kapalı balkon perde modelleri arasında bir seçim yapabilirsin. Kapalı balkon perdesi aynı zamanda balkonu bir oda gibi de göstermeni destekleyecektir. Balkonu daha oda havasına getirmek için fotoğraflarını çerçeveler kullanarak duvarlara asabilir, boş duvarları hareketlendirip ortama sıcaklık katabilirsin.
 
Tüm bu adımları uygulayarak kapalı balkon dizaynı için hoş tasarımlar yapabilirsin.  Açık ya da kapalı balkon dekorasyon önerileri için daha fazla öneri istiyorsan “Balkonunu Bir Yaşam Alanına Dönüştürme Zamanı” ve “Balkon ve Bahçe İçin Dekorasyon Önerileri” yazılarıma da göz atabilirsin!
 
Unutmadan, kapalı balkonunu güzelleştirmek için satın alacağın dekorasyon ürünleri için ikea.com.tr alışverişlerinde indirimlere ek %4 Paracık kazanabilirsin.