Artık bisiklet deyince akıllara yalnızca pedal gücü gelmiyor çünkü hayatımızda bir süredir kullanıcı deneyimini tamamen değiştiren elektrikli bisikletler var. Minimum efor ile pratik sürüşler sunan elektrikli bisikletler ehliyet gerektirmiyor ve maksimum 250 watt'luk motor gücü sunuyor. Saatte 50 kilometre hıza çıkabilen elektrikli bisikletlerle dik yokuşlar ve zorlu yollar bile kolayca aşılabiliyor.

Bir şarjla ortalama 6-7 saat kullanılabilen elektrikli bisikletler hem pedallı hem de pedalsız olabiliyor. Pedalsız olanların aküleri bitince sürücüyü yolda bırakma riski varken pedallı olanlar azalan enerjinin yeniden üretilmesine olanak sağlıyor.

Bu yazıda senin için en güzel 5 elektrikli bisiklet modelini inceledim. Senin bisikletin hangisi?

1. Volta VSM Elektrikli BisikletYerli üretici Volta'nın VSM adındaki elektrikli bisiklet modelinin en ilgi çekici özelliği, markanın kendi cümleleriyle "50 kuruşluk elektrikle tamamen şarj olup 55 km'lik yolu gidebilecek kadar cimri" olması. Kolayca çıkarıp takabileceğin bataryası sayesinde evinde ya da iş yerinde şarj edebildiğin Volta VSM, sentetik deriden rahat bir seleye ve kapağı ile rahat bir kullanım sunan ön sepete sahip.2. Enik Snap in MatAlman bisiklet markası Enik, katlanabilen modeli Snap ile bir süredir Türkiye'de satışta. 250 watt'lık gücü, 3 vitesi ve bakım gerektirmeyen entegre aküsü ile oldukça şık bir şehir bisikleti olan Snap, beyaz, gri ve siyah renk seçeneklerine sahip. Enik Snap’in kendinden aydınlatmalı su geçirmez LED ekranı sayesinde hızını, km sayacını, pil seviyeni ve ön-arka ışıklarını da kolayca kontrol edebilirsin.


3. Benelli Zero N 2.0 Fat Katlanabilir Elektrikli BisikletÜnlü İtalyan motorsiklet ve scooter markası Benelli'nin 2011'de başlattığı Benelli Biciclette projesinin bir ürünü olan Benelli Zero, sırtını dayadığı sağlam mühendislik tecrübesi ile bu listenin gözdelerinden biri. 36V 250W rear hub e-motoru ve hidrolik disk fren sistemi ile hem güçlü bir sürüş imkânı hem de emniyet sunan Benelli tıpkı Enik gibi katlanabiliyor.4. Salcano Antalya 700 Elektrikli BisikletListenin ikinci yerlisi Salcano, Antalya isimli modeliyle hem elektrikli hem de elektriksiz kullanım sunuyor. Ön teker göbeğindeki elektrik motoru gidondaki kumandası ile açılıp 1-2 saniyede devreye giriyor ve yokuşları bile zahmetsizce çıkmanı sağlıyor. Sen pedal çevirdikçe motor aktif durumda kaldığı için dilersen en düşük viteste hafifçe pedal çevirerek de ilerleyebilirsin. Üç kademeli elektrik motoruna ve 7 vitese sahip Salcano Antalya'nın kontra pedal freni olduğunu da not edelim. 5. Carraro 28 E-Power Elektrikli BisikletŞık manuel bisiklet modelleriyle dikkat çeken Carraro, e-bike alanına da el attı. 28 jantlı E-Power ile terlemeye, yorulmaya ve diz ağrısına bir son verip şehri keyifle turlayabilirsin. 4 saatte şarj olan Carraro'nun unisex alüminyum kadrosu, 8 vitesi, ön amortisörü, ön ve arka aydınlatmaları, arka bagajı ve patlamaya dirençli reflektörleri var.