Eğer evindeki o sevgili genç kızın ya da genç adamın odasını yeniden dekore etmeyi planlıyorsan, hem onu hem seni mutlu edecek bir çözüm için güncel genç odası dekorasyonu trendlerini takip ediyor olman şart. Genç odası dekorasyonu fikirleri arasında gezinirken önceliğin her daim çocuğunun rahatlığı, tercihleri ve ilgi alanları olmalı. Bununla birlikte evinin genel temasına uyacak, senin de içine sinecek bir genç odası dekorasyonu yaratman da bir hayli önemli. Peki genç odası nasıl dekore edilir? En trend genç odası dekorasyon örnekleri neler? En güzel çağındaki kızının ya da oğlunun genç odasını yeniden düzenlerken nelere dikkat etmelisin? Detaylar bu yazımızda.

1. Bir tema belirle.


Elbette genç odası dekorasyonuna başlarken öncelikle bir tema belirlemeli ve o tema etrafında bir dekoratif süreç oluşturmalısın. Denizci, basketbol, futbol, prenses, popüler filmler... Kızının ya da oğlunun ilgi alanlarına yönelerek kusursuz bir tema yaratman ve oda için gerekli tüm eşya ve aksesuarları da buna uygun bir biçimde seçmen mümkün. Tema belirlerken elbette öncelikle çocuğuna danışmalı, her gün o oda içerisinde yaşayacak kişi kendisi olduğu için onun da içine sinen ve beğendiği bir temada karar kılmalısın. Tema seçerken bir konsepte yoğunlaşmak zorunda da değilsin; çocuğunun en sevdiği renk olan "mor" ya da favori Avengers karakteri Thor da pekala teman olabilir.

2. Temaya uygun demirbaş mobilyalar seç.


Eğer evindeki asi gencin odasını baştan sona yenilemeyi planlıyorsan, elbette karyola, gardırop ve çalışma masası gibi demirbaşlardan başlaman gerekir. İşin aslı şu ki, bu mobilya parçalarını ve onların stilini belirledikten sonra geriye kalan aksesuarları ve eşyaları seçmen de çok daha kolay hale gelecektir. İki kişilik genç odası dekorasyonu planlarken ranza tipi yataklardan faydalanabilir, dar genç odası dekorasyonu için ise üst tarafında yatak, alt tarafında ise çalışma masası ya da dinlenme alanı bulunan modüler karyola modellerinden yararlanabilirsin.

3. Mutlaka ders çalışmak için ayrı bir alan yarat.


Genç odası dekorasyonu erkek ya da kız için olsun fark etmeksizin mutlaka içerisinde bir çalışma alanına yer barındırmalı. Özellikle orta okul ve lise çağındaki gençlerin hem okullarındaki hem de dershanelerindeki imtihanlara rahatlıkla hazırlanabilmeleri, üniversite sınavlarına yönelik çalışmalar yaparken konforlu bir alana sahip olmaları motivasyon açısından da oldukça önemli. En sevdiği yazarların kitaplarının sergilendiği bir okuma köşesi, bilgisayarını ve tabletini yerleştirebileceği bir teknoloji alanı, rahatlıkla ders notlarını yayabileceği geniş bir çalışma masası, bu alanda olması gereken vazgeçilmezlerden. Eğer çocuğunun çizim, boya, karakalem gibi ek hobileri varsa, çalışma alanına bu hobisini geliştirebileceği birkaç unsur da eklemen mümkün.

4. Duvarlardan bir tanesi yaratıcılığa ayır.


Gençlik, insanın yaratıcılığını ve kreatif ruhunu keşfettiği en kıymetli dönemlerden bir tanesi. Sen de çocuğunun içindeki yaratıcı dünyayı derinlemesine keşfetmesini istiyor ve uzun vadede hayattan anlam çıkarmasına destek olacak bir yeteneğini geliştirmesini istiyorsan, odasında da buna uygun bir alan yaratman şart. Genç odası duvar dekorasyonları, sadece birkaç iddialı cümlenin bulunduğu tablolarla sınırlı kalmamalı. Çocuğunun odasının bir duvarını tamamen yaratıcılığını sergilemesi için ayırabilir ve seçim özgürlüğüne ne denli saygı duyduğunu da bir kez daha kanıtlayabilirsin. Müzik aletlerinin sergilendiği bir hobi duvarı, tebeşir ile özgürce çizim yapabileceği bir kara tahta ya da hayatı boyunca ziyaret etmek istediği ülkelerin ön plana çıktığı, mantar panodan bir dünya haritası, bu hedefe erişmek için harika bir başlangıç olabilir.

5. Odada bir odak noktası belirle.


Her dekorasyon sürecinde olduğu gibi genç odası dekorasyonunda da bir odak noktası belirlemek ve odayı bu merkezi alan ile taçlandırmak bir hayli mühim. Burada ise yaratıcılığının ve hayal gücünün sınırı yok; çocuğunun eski ve çok sevdiği bisikletini duvarda sergileyebilir, skateboard'larını duvara monteleyerek benzersiz bir dekoratif unsur yaratabilir ya da sıra dışı bir avize tercihinde bulunarak çocuğunun tarzını konuşturmasına ön ayak olabilirsin.

6. Depolama alanını ihmal etme.


Senin tüm eşyalarını saklayabileceğin koskoca bir evin olduğunu, evindeki gencin ise kişisel alan olarak sadece kendi odasına sahip olduğunu asla unutma. Bu nedenle de tüm kişisel eşyalarını rahatlıkla depolayabileceği ve istediği zaman istediği eşyaya ulaşabileceği fonksiyonel bir depolama alanı yaratmayı ihmal etme. Küçük genç odası dekorasyonu yaparken tatmin edici düzeyde bir saklama alanı yaratmakta zorlanabilirsin; bu nedenle de yaratıcılığını kullanarak küçük genç odası dekorasyonu püf noktalarını keşfetmen gerekebilir. Karyola altları, duvara monte raf ve dolaplar ve gardırop içerisinde modüler çekmece üniteleri, senin için bu açıdan kurtarıcı olabilir.

7. Neon ışığın dinamizminden ve gençliğinden faydalan.


70'lerden beri hayatımızın bir parçası olan neon ışık, son dönemlerde yeniden popülerliği ile gerçek anlamda göz kamaştırıyor. Çocuğuna da danışarak en sevdiği sözden bir neon ışık tabelası oluşturabilir, hatta az evvel bahsettiğimiz odak noktasının da bu tabela olmasını sağlayabilirsin.

8. Çocuğunuzun hobisini dekorasyon stiline entegre et.


İster erkek ister kız olsun; evindeki gencin mutlaka yöneldiği ve ilgi gösterdiği bir hobisi vardır. Örneğin oğlun dünyanın en hızlı arabalarına ilgi duyarken kızın da bir moda ikonu olma yolunda ilerliyor olabilir. Bu durumda onların bu hobisine ve ilgi alanına saygı duyduğunu da göstermek için oğlunun odasına özel yapım, devasa bir hız göstergesi paneli yerleştirebilir, kızının ise makyaj ve kıyafet denemelerini rahatlıkla yapabileceği bir "süslenme" alanı oluşturabilirsin.

9. Çocuğunun tercih ve isteklerine saygı duy.


Hangi temayı, hangi odak noktasını ya da hangi çalışma masasını seçtiğinden bağımsız olarak, genç odası dekorasyonu gerçekleştirirken mutlaka çocuğunun tercihlerine, alışkanlıklarına ve kişisel isteklerine saygı duymalısın. Çocuğun siyah genç odası dekorasyonu istiyor, sen ise bunu aşırı derecede kasvetli buluyor olabilirsin. Elbette bu noktada çocuğunun her isteğini yerine getirmek için mobilyalardan duvar rengine her şeyi siyah yapmak zorunda değilsin; ama odak noktası olabilecek siyaha boyalı bir duvar bile orta yolu bulmanıza yardımcı olabilir. Kızının ya da oğlunun odasını dekore ederken her bir seçimde mutlaka onun da onayını almalı, kendisine huzur ve konfor sağlayacak bir alan oluşturma hedefinden uzaklaşmamalısın.Genç odası dekorasyonu serüveninde sana destek olacak birbirinden şık, kaliteli ve trend ürünleri Karaca Home'da bulabilir, sana özel kampanyalardan faydalanarak alışverişlerinde ek Paracık'lar kazanabilirsin!