Hani rüzgâr gibi geçip gitti derler ya, işte 2019 da öyle geçip gitti. Kimisi için mutlu, kimisi için yorucu bir yıl oldu. Umarım senin için güzel bir yıl olmuştur. Olmadıysa bile, 2020’yi hayatındaki en iyi yıl haline getireceğine adım gibi eminim. Hem neden olmasın, değil mi? Bir yıla nasıl girersen öyle geçer derler, 2020’yi en iyi yıl ödülüne aday gösterebilmen adına sana bazı ipuçları topladım. Bu ipuçları yılbaşı gecesinin en önemli detayıyla ilgili. Yani yılbaşı sofrasıyla!

Mumlarla Aydınlat


Bugün sıradan bir gün değil, bugün yılbaşı. Ve bu sofra da bir yılbaşı sofrası. E o zaman etrafı biraz aydınlatalım. Hem de yılbaşına yakışır bir şekilde. Mumlarla!

Mumları öylesine bir mumluğun içine koymak yerine, yaratıcılığını kullanabilirsin. Benim sana önerim, etrafını tarçınlarla çevirmek. Evet, bildiğin tarçınlarla. Böylece mumların kontrast oluşturacak beyaz renginden kurtulup tarçınlar sayesinde doğal ahşap rengini elde edebilirsin. Unutma, bir sofra dekorasyonundaki en önemli şey renklerin uyumu. Tarçın da bu renkleri yakalayabilmek adına çok güzel bir başlangıç. Evde bulabileceğin kolay malzemelerle yılbaşı atmosferine yavaş yavaş girmeye başladık bile.


 

Renklere Dikkat


Renkler ve zevkler tartışılmaz. Ama yılbaşı ruhunun kendine ait bir renk paleti olduğunu da inkâr edemeyiz. Yılbaşının renkleri, hepimizin uzlaşmış olduğu kırmızı, yılbaşının simgesi çam ağacının yeşili ve ikisiyle de uyum sağlayacak parlak bir gümüş rengi, belki bir de sofrayı güzelleştiren doğal ahşap rengi. O zaman sofrayı bu renklerle donatalım.


 

Doğru Servis Seçimi


Masada en çok yer kaplayacak şeylerden biri servisler. Seçimimi kırmızı servisten yana kullanıyorum. Böylece kırmızı tonların ağırlıkta olduğu bir masaya kavuşuyoruz. Kırmızı servisin için Ikea’nın sofra aksesuarları bölümüne göz atabilirsin. Mutlaka hoşuna gidecek bir servis karşına çıkacaktır.


 

Parlak Gümüş Takımlar


Gümüş takımlar, kırmızı servisle birlikte yılbaşı havasını pekiştirecektir. Parıldayan çatal ve bıçaklar sofrada göz kamaştıracak. Sofranı bir ressamın tuvali gibi düşün. Kırmızının arasına serpiştirilmiş parlak gümüşle, eserin misafirlerinle buluşmaya neredeyse hazır. Sofranın tek ihtiyacı son bir yeşil bir dokunuş.


 

Çamın Doğallığı


Son dokunuşu da masanın tam ortasına, çam dallarıyla yapmaya ne dersin? Sofradaki herkesin göreceği ilk şey, doğanın armağanı iç açıcı bir yeşil. Öylece yaprakları masanın ortasına serpmen bile yeterli. Yine de kullanmak istersen, beyaz renk vazoların içine farklı çiçek kombinasyonları da deneyebilirsin. Tabii ki yine yeşil ve kırmızı renkleri kullanmayı unutma.


 

Yılbaşı Geyiği


Altın renklerde tercih edeceğin takımlara yine yılbaşını temsil eden sevimli geyikler ve dore yaprak figürleriyle de farklı bir yılbaşı sofrası hazırlayabilirsin. Canlı meyve çiçeklerinden, rengârenk süslere kadar ne istersen kullanabileceğin bu sofrada tarzın farkını yansıtın, sen nasıl istersen öyle olsun.

 

Sofranın Ruhu


Böylece sofranı tamamladın sayılır. Sofranın ruhunu ise onun etrafında oturanlar oluşturacak. Sevdiklerinle beraber sadece harika bir yılbaşı değil, harika bir yıl geçirmen dileğiyle!
En güzel yılbaşı sofrasını kurmak için ihtiyacın olan her şey Ikea'da!