Çilek bacak mı? O da ne? Çilek bacak neden olur, nasıl geçer, bilmek istersen yazımızı okuman yeterli!


Kişisel bakımına önem veren herkesin dikkat ettiği cilt güzelliği ve sağlığı her dönemde önem kazanan kavramlardan. İster yaz olsun ister kış cildinin nemli, sağlıklı ve pürüzsüz görünmesi için elinden geleni yaparsın. Evde otururken, arkadaşlarınla buluşurken, işe giderken ya da davetlere katılırken teninin iyi görünmesiyle sen de kendini iyi hissedersin. Fakat tüm bunlara rağmen bazı zamanlarda çeşitli etkenlerden dolayı cildimizde istenmeyen durumlar baş gösterebilir. Çilek bacak da bunlardan biri. İsmi her ne kadar güzel olsa da bacaklarda yarattığı etki için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Senin için çilek bacak nedir, sorusunun yanıtını bu yazıya sığdırmaya çalıştık. Okumaya devam ederek çilek bacak durumu nasıl geçer, neden olur, önlemek için neler yapmak gerekir konuları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsin.


 

Çilek Bacak Nedir?Konunun tüm ayrıntılarını vermeye başlamadan önce çilek bacağın ne olduğuna açıklık getirmekte yarar var. Çilek bacak; çoğunlukla jilet, epilatör veya ağda uygulaması yaptıktan sonra bacakta siyah ya da kırmızı noktaların oluşması durumu olarak özetlenebilir. Aslında genelde kıl yapısına bağlı olarak da meydana gelebilen bu durum, ciddi bir sağlık problemi değil. Sadece tüy alma yöntemindeki yanlışlığın bir sonucu olan çilek bacak, hemen hemen herkesin başına gelebilir. Dolayısıyla böyle bir sorunla karşılaştığında paniğe kapılmana gerek yok. Peki, bacakların güzelliğine gölge düşüren çilek bacak neden olur, bir fikrin var mı? Hadi gel, sorunun cevabını aşağıda hep birlikte öğrenelim.


 

Çilek Bacak Neden Olur?


Yukarıda da belirtildiği gibi çilek bacak görünümü, ciddi bir sağlık sorunu değil. Bacakların üzerinde meydana gelen siyah ya da bazen kırmızı noktaların oluşma sebebi, tamamen epilasyon ile alakalı. Dolayısıyla çilek bacak görünümü, doğru epilasyon metoduyla çözüme kavuşabilecek bir durum. Aşağıdaki başlıkları okuyarak çilek bacakların neden meydana geldiğini rahatça görebilirsin. Daha sonra da çilek bacak çözümlerine değineceğiz.


 

Bacak Tüylerini Jiletle Almak


Bacak tüylerinden kurtulmanın en hızlı ve acısız yolunu sunan jiletler, bazı durumlarda bacaklarda istenmeyen görüntülere sebebiyet verebiliyor. Özellikle uzun süre kullanılan jiletleri tercih ederek bacaklarına kötülük yaptığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira tekrar tekrar kullandığın jiletin bıçakları köreliyor ve bu durum derisinin tahriş olmasına yol açıyor. Tahriş olan bacaklarında da kırmızı ya da siyah lekeler, batıklar oluşabiliyor. Çilek bacak tam da buna deniyor.


 

Kıl Kökü İltihaplanması


İltihap, vücutta pek çok sebeple meydana gelebilir. Bazen basit bir yaralanma, bazen de cildin üst tabakasının tahriş olması iltihaplanmayla sonuçlanıyor. Bacaklarda böyle bir durum oluştuğunda ise epilasyon yöntemi olarak seçtiğin ağda, tıraş, tüy dökücü kimyasal kremler veya sıcak ağdalar iltihabı tetikleyerek çilek bacakların görünümünü artırabiliyor. Dolayısıyla eğer bacaklarında iltihaplanmadan şüpheleniyorsan en kısa sürede bir uzmana başvurmayı ihmal etme!


 

Tıkanan Gözenekler


Bacakta çilek görünümünün en sık rastlanan sebeplerinden biri de tıkanan gözenekler. Cildimizin her yerinde olduğu gibi bacaklarımızda da gözenekler bulunur ve cildimiz bu gözenekler sayesinde nefes alır. Bazı durumlarda bu gözenekler ölü deriler, aşırı yağlanma ya da bakteriler sebebiyle tıkanabilir. Tıkanmış olan bu gözeneklerde bulunan yağ, havayla temas ettiğinde renk değiştirerek siyahlaşır. Al sana, çilek bacak görünümü!


 

Kuruyan Cilt Tabakası


Senin suya ne kadar ihtiyacın varsa cildinin de o kadar var. Dolayısıyla nem, cilt tabakamız için olmazsa olmaz. Yani kuru ciltte siyah noktalar oluşması, cildin tümör hücreleri tarafından daha fazla üretilen sebum (yağ) ile tıkanmasından kaynaklanır. Bu tıkanma, cildin derin katmanlarında mikroorganizmaların üremesine ve enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, cildin kuruluğu da bu tıkanmaların oluşmasına sebep olabilir. Kuru cilde sahip kişiler, cildine nem kazandırıcı ürünler kullanarak bu tıkanmaları önleyebilir ve siyah noktalardan kurtulabilir.
 
Sebepleri verdiğimize göre sırada çözüm seçenekleriyle ilerleyebiliriz. Tıraş, gözenek tıkanması, iltihaplanma ve kuru cilt sebebiyle oluşan çilek bacak nasıl geçer? Yanıt hemen aşağıda. 

Çilek Bacak Nasıl Geçer?


Çilek bacaklardan bir an önce kurtulmak, pürüzsüz ve parıl parıl bacaklara sahip olmak istersen, sana önereceğimiz yöntemleri deneyerek amacına rahatlıkla ulaşabilirsin.


 

Peeling
Çilek bacak için peeling, eğer altta yatan bir iltihaplanma sorunu yoksa, atman gereken birinci adım olabilir. Bacak peelingi, cildin topaklanmış ve ölmüş hücrelerini temizlemek için yapılan bir bakım yöntemidir. Adımlar hemen aşağıda:
 


 1. Bacakları yıka ve kurula.

 2. Peeling jeli ya da kozmetik ürününü uygun miktarda al ve bacaklarına masaj yaparak uygula.

 3. Peeling jelini ya da ürünü bacaklarında 15-20 dakika beklet.

 4. Su ile iyice yıka ve kurula.

 5. Bacakları nemlendirici bir krem ya da losyon ile nemlendir.


 
Bu aşamada bacaklarına nazik olmayı ihmal etme. Yumuşak hareketlerle ve doğru peeling ürünleri kullanarak ciltteki meydana gelmesi muhtemel alerjik reaksiyonları da önleyebilirsin.
 
NemlendirmeBildiğin gibi nem, tüm vücudumuzun ihtiyacı. Özellikle de kurumuş cilt, susuz kalmış cilt anlamına geldiği için ona ihtiyacı olan nemi vermen çok önemli. Eğer bacaklarının neme ihtiyacı olduğunu düşünüyorsan, aşağıdaki adımları takip ederek nemlendirme işlemini halledebilirsin.
 


 1. Bacakları iyice yıka ve kurula.

 2. Nemlendirici bir krem ya da losyon kullan. Bu aşamada cilt tipine uygun bir ürün seçmen oldukça mühim. Kuru ciltler için yağlı, yağlı ciltler içinse su bazlı nemlendirici kremleri tercih ederek dengeyi koruyabilirsin.

 3. Kremi ya da losyonu dairesel hareketlerle bacaklarına masaj yaparak uygula. Bu, bacaklarındaki kan dolaşımını da hareket geçirmeye yardımcı olacaktır.

 4. Cildinin ihtiyacı olan nemi sağlamak için uygulamayı günlük olarak tekrar et. Düzenli uygulama sayesinde bacaklarındaki pürüzsüzlük seni de etkisi altına alabilir.


 
Ayrıca, bacaklarını günlük olarak temizlerken cildinin nemini koruyan bir sabun kullanabilirsin. Bacaklarını hafifçe kuruladıktan sonra nemlendirici bir krem ya da losyon kullanman da cildinin nemini koruyacaktır.
 

 

Tüy Alma Yöntemi Olarak Jilet


Bacak tüylerini pek çok yöntemle yok edebilirsin. Ağda, epilatör, tüy dökücü krem ya da jilet. Jilet uygulaması yaparken birkaç adıma dikkat ettiğinde bacaklarındaki pürüzsüzlük seni şaşırtabilir. Çok değil, sadece beş adımda jiletle tüysüz bacaklara sahip olman mümkün. Nasıl mı?
 


 1. Tüylerin uzunluğunu belirle: Bacak tüylerinin uzunluğunu belirleyerek jiletin tüylerin altına geçmemesine ve cildinize zarar vermemesine özen göster.

 2. Cildini nemlendir: Bacak tüylerini almadan önce cildini ılık suyla ya da nemlendirici bir losyon kullanarak nemlendir. Bu, tüylerin daha kolay kesilmesine yardımcı olacaktır.

 3. Jiletini düzenli olarak değiştir: Kullanılan jiletin tekrar tekrar uzun süre kullanılması cildine zarar verebilir. Bu nedenle jiletini düzenli olarak değiştirmeyi ihmal etme.

 4. Dikkatli hareket et: Bacak tüylerini alırken jileti cildine paralel olarak hareket ettir ve aşırı baskı kullanma.

 5. Sonrasında cildini nemlendir: Bacak tüylerini alırken cildinin zarar görmesine engel olmak için jileti kullandıktan sonra cildini nemlendirici bir krem ya da losyon ile nemlendir.


 
Bu adımlar takip edildiğinde bacak tüylerinin jilet ile alınmasında bir sakınca yok.
 
Ayrıca kuru bir cildin varsa ve hangi nemlendirici ürünü kullanman gerektiğinden emin olamıyorsan Kuru Cilt için Nemlendirici Önerileri başlıklı yazımıza göz atabilirsin. Burada kuru cilt bakımından dikkat edilmesi gerekenlerden dünyaca ünlü nemlendirici ürünlerine çeşit çeşit detayı bulabilirsin.