Çoğu zaman göz ardı edilen duvar dekorasyonu, aslında yaşam alanlarını tamamlayan unsurların başında geliyor. Ortamların enerjisini değiştiren ve görsel olarak bir üst adıma taşıyan duvar dekorasyonu fikirleriyle sen de evinde farklı bir hava yakalayabilirsin. Üstelik bunu yaparken çerçevelerden tablolara, aynalardan dekoratif objelere kadar her tür üründen yararlanabilirsin. Duvar dekorasyonundan bahsederken aklına yalnızca salon gelmesin. Evinin tüm odalarında uygulayabileceğin birbirinden farklı uygulamalar mevcut. Senin için bir araya getirdiğimiz fikirler ve önerilerden yola çıkarak kendi evine en uygun duvar dekorasyonunu oluşturabilirsin. Hazırsan duvar dekorasyonunda önemli olan noktaları birlikte inceleyelim.

Salon Duvarlarının Dekorasyonu 


Salonunu olduğundan daha büyük göstermek ve sahip olduğun alanları en iyi şekilde değerlendirmek için duvarları kullanabilirsin. Bu amaçla yararlanabileceğin pek çok farklı ürün çeşidi mevcut. Evin merkezi olarak kabul edilen salon, tüm aile bireylerinin bir araya geldiği ve misafirlerin ağırlandığı bir alan olma özelliğini taşıyor. Bu sebeple de çoğunlukla diğer odalara göre daha büyük boyutlarda tasarlanıyor. Alan büyük olduğunda, doğru eşyaları kullanarak sıcak bir ortam yakalayabilmen önemli. Salonunu daha şık ve konforlu hale getirebilmek için oturma odası duvar dekorları ile uygulayabileceğin ipuçları şunlar;
 • Duvar için dekorasyon ürünlerine karar vermeden önce sahip olduğun alanın büyüklüğüne dikkat etmen gerekiyor. Eğer küçük bir salona sahipsen sınırlı olan alanını daha da daraltmamak için büyük boyutlu objelerden uzak durmanda fayda var. Bunun yerine birkaç parçadan oluşan küçük objeleri kullanabilirsin. Büyük salonların ise boş görünmemesi oldukça önemli. Yaşam alanına ev sıcaklığını kazandırmak için tek bir büyük obje seçmeli ve bunu diğer duvardaki küçük objelerle de desteklemelisin.

 • Özellikle küçük salonlarda ayna kullanımı oldukça önemli. Tüm salon dekorasyonunda baskınlık oluşturmayacak şekilde büyük boyutlu bir ayna kullanarak ortama boyut kazandırabilirsin. Daha geniş bir alan algısı yaratan aynanın büyük salonlarda kullanımına da dikkat etmekte fayda var. Halihazırda büyük olan odalar için aynayı yalnızca küçük detaylarda kullanman gerekiyor. Geniş bir salonda büyük ayna kullandığında, sahip olduğun alana ekstra bir boyut kazandırarak yakalamak istediğin samimi görüntüden uzaklaşabilirsin.

 • Özel köşeler oluşturmak için şık çerçevelerden yardım alabilirsin. Birbirinden göz alıcı tasarımlara sahip çerçeve çeşitlerini ise mutlu anların, gezilerin, sevdiklerinle geçirdiğin güzel zamanlar ve hatta evcil hayvanının fotoğraflarıyla süsleyebilirsin.

 • Evde duvar dekorasyonunu incelerken sanatsal resimlerin ve tabloların önemini de unutmamak gerekiyor. Salonun dekorasyonuna uyum sağlayan tabloları kullanarak farklı tarzlar deneyebilirsin. Bunu yaparken ister tek parça bir tablo kullanabilir istersen de küçük boyutlu tablolarla bir kompozisyon oluşturabilirsin. Ayrıca çerçeve ve dekoratif resim çeşitlerini de bu tablolar çeşitleriyle birlikte kullanabilirsin.

 • Duvar dekorasyonunda önemli olan bir başka konu ise tabii ki renkler. Küçük alanları daha açık renklerle, büyük alanları ise koyu renk tonlarıyla boyayarak bambaşka bir görünüm kazandırabilirsin. Özellikle büyük salon duvarlarında uygulayacağın renk oyunları, görsel çeşitliliği artıracağı için daha sıcak bir ortam oluşturabilmene yardımcı oluyor. Sen de salon duvarının belli bir bölümünü kare veya yuvarlak şekilde boyayarak bu alanın içerisine çerçeve ve tablolarını yerleştirebilirsin. Bunun yanı sıra her bir duvarda birbiriyle uyumlu farklı renk tonlarını kullanabilirsin. Yaratıcılığınla besleyebileceğin bu renk uygulamaları sayesinde salonunun odak noktasını da kolayca değiştirebilirsin.

Mutfak Duvarlarının Dekorasyonu


Mutfaklarda pek çok eşya bulunsa da evin bu bölümü, metrekare olarak oldukça küçük tasarlanıyor. Günün pek çok saatini geçirdiğin mutfağın şık ve kullanışlı olması, burada keyifle yemekler hazırlamayabilmen için de oldukça önemli. Sana ekstra alan sağlayan mutfak duvarlarını hem dekoratif hem de işlevsel olarak kullanabilmeni sağlayacak birkaç önerimiz var. Mutfakta duvar dekorasyonu nasıl yapılır merak ediyorsan şu adımlardan yararlanabilirsin;
 • Mutfak duvarlarını daha kullanışlı hale getirebilecek yardımcıların başında raflar geliyor. Farklı materyallerden üretilen raf çeşitleri arasından her tür mutfak tarzına uyacak bir ürün bulabilmek mümkün. Sen de country veya klasik tarzdaki mutfağın için ahşaptan üretilen rafları, daha modern çizgilere sahip bir mutfak içinse metal ürünleri tercih edebilirsin. Ayrıca cam ve ayna detaylı raf çeşitleriyle de mutfağına şıklık katmak isteyebilirsin. Bu raflarda ister mutfak ürünlerini kullanabilir istersen de dekoratif objelerden yararlanabilirsin. Birkaç küçük bitki, kitaplar veya hoş mumlarla da bu alanları değerlendirebilirsin.

 • Mutfaklarda yükselen trendlerden olan terek kullanımı da hem dekoratif hem de işlevsel dekorasyon çözümlerinden. Geçmişten günümüze varlığını sürdüren terekler, tabak ve bardak çeşitlerinin koyulabilmesi için ekstra alan yaratıyor. Sen de günlük kullandığın takımları veya sergilemek istediğin şık dekoratif tabak çeşitlerini kullanarak mutfak duvarını süsleyebilirsin.

 • Duvar dekorasyonu denildiğinde aklına pek çok farklı ürün gelse de mutfaklarda kullanılan çeşitler eminim seni şaşırtabilir. Evin diğer alanlarına göre hayal gücüne çok daha geniş yer bırakan mutfaklarda her tür ürünü bir dekoratif malzeme haline getirebilirsin. Birbirinden şık desenlere sahip tepsiler, kek kalıpları, gösterişli çatal kaşık bıçak setleri, kesme tahtaları ve tabii ki tabaklar mutfak duvar dekorasyonunda yararlanılan ürünlerden. Sen de hoşuna giden işlemeli tabakları dekoratif resimlerle bir arada kullanarak kendi duvar dekorasyonunu oluşturabilirsin. Dilersen bunu bir saat veya çerçeve ile de destekleyebilirsin.

 • Duvar için dekorasyon fikirlerinden biri de askı kullanımı. Mutfak dolaplarında yer kaplayan servis setlerini bu askılara asarak hem yerden tasarruf edebilir hem de dekoratif bir kullanım sağlayabilirsin. Ayrıca büyük boyutlardaki kupa bardaklar için de farklı askı çeşitlerinden yararlanabilirsin.

Yatak Odası Duvarlarının Dekorasyonu


Yatak odası duvar dekorasyonu nasıl olmalı sorusuna verilebilecek en doğru yanıt konforlu ve kullanışlı. Yatak odası, evin diğer alanları gibi sürekli göz önünde olmadığından bu özel alanların duvar dekorasyonunda kendi ihtiyaçlarına öncelik verebilirsin. Kendi zevkine uygun ve sana kullanım kolaylığı sağlayacak duvar dekorasyonları sayesinde bu alanları çok daha keyifli hale getirebilirsin. İşlevselliği son derece yüksek olan yatak odası duvar dekorasyonları için sıraladığımız öneriler ise şu şekilde;
 • Yatak odası duvarında odak noktayı yatak başı belirliyor. Genellikle büyük boy bir dolap ile kapanan diğer duvar sebebiyle en açık bölüm yatağın baş tarafında kalıyor. Bu alanı doldurabilmek için yararlanabileceğin en kullanışlı ürün ise tabii ki raflar. Kitaplarını, biblolarını ve sürekli görmek isteyeceğin güzel fotoğrafları bu raflarda sergileyebilirsin.

 • Yatak başında büyük bir tablo kullanarak da etkileyici bir görünüm yakalayabilirsin. Fakat yatak odasının odak noktasını değiştiren bu tabloyu oldukça dikkatli seçmelisin. Dekorasyonla uyumlu bir tablo ile çok daha akıcı bir görünüm yakalayabilir veya odanın geri kalanından daha canlı renklere sahip bir tabloyla çarpıcı tasarımlar oluşturabilirsin. Ayrıca küçük tablolar, resimler ve çerçevelerle de bu duvarda farklı kompozisyonlar deneyebilirsin.

 • Yatak odasında ayna kullanmak da her zaman iyi bir fikir. Yüksek dolapların ve kalabalık eşyaların bulunduğu yatak odalarına ferah bir hava katan aynalar, güne hazırlanırken kendinize bakabilmeniz için de oldukça kullanışlı.

 • Bu alanlarda daha farklı bir hava yakalayabilmek için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise duvarlara farklı dokular eklemek. Bu bir ahşap panel veya dokumadan üretilen dekoratif bir ürün olabilir. Son dönemlerde sıkça kullanılan makrome çeşitlerini kullanarak da yatak odası dekorasyonunda hoş bir etki yaratabilirsin.

 • Uyku öncesi kitap okumak veya telefonda vakit geçirmek için ayağa kalkmanı gerektirmeyecek bir aydınlatma gerekiyor. Bu tür ihtiyaçların için duvarında yatak başı aydınlatmalarından yararlanabilirsin. Ayrıca bu lambaları komodine koymak yerine duvara monte ettirerek yerden de tasarruf edebilirsin.

Balkon Duvarlarının Dekorasyonu  • Balkon duvar dekorasyonu nasıl yapılırmerak ediyorsan, odaklanman gereken ilk unsur renkler. Dış mekanda bulunan bu alanlarda açık renkler kullanmak yerine duvarları daha canlı ve koyu renklerle boyayabilirsin. Bu tür renkler, balkona daha sıcak bir hava katmasının yanı sıra dışarıdan gelen toz ve kiri de daha iyi gizleyebiliyor. Ayrıca balkon duvarlarını renklendirirken korkulukları da boyayarak balkon dekorasyonunda bir bütünlük yakalayabilirsin.

 • Bu alanlarda çiçek kullanımı da oldukça önemli. Balkonunda daha doğal bir görüntü oluşmasını sağlayan bitkiler, aynı zamanda bu alanlarda küçük bir bahçe hissi yaratıyor. Üstelik bu bitkileri yalnızca yerde veya bir masa üzerinde konumlandırman da gerekmiyor. Askılardan yardım alarak saksılarını bir duvar süsü gibi de kullanabilirsin. Bu asma işlemi için ahşap paneller de iyi bir alternatif. Duvara doku katan ahşap paneller, saksıları hem daha rahat sabitleyip hareket ettirebilmeni sağlıyor hem de balkonun görsel keyfini artırıyor.

 • Balkon duvarlarında kendine kullanım alanı oluşturmak ve dekoratif ürünlerini sergilemek için raflardan da yardım alabilirsin. Bu raflara ister küçük saksılar yerleştirebilir istersen de geceleri hoş bir ambiyans oluşturacak fenerler koyabilirsin.

 • Duvar dekorasyonunun olmazsa olmazı tablo ve çerçeveleri de unutmamak gerek. Fakat balkonda bu tür ürünleri kullanırken dikkat etmen gereken birkaç ufak nokta bulunuyor. Bunlardan ilki çerçeveleri iyi sabitlemek. Şiddetli rüzgarlar ve olumsuz hava şartları sebebiyle kolayca düşebilecek olan çerçeveleri tamamen duvara sabitlemen gerekiyor. Ayrıca kullanım kolaylığı açısından kanvas gibi temizlemesi zor olan ürünler yerine, silinebilen malzemeleri bu gibi çabuk tozlanan dış mekanlarda tercih etmende fayda var. ​


Duvar nasıl dekore edilir konusu için derlediğimiz önerileri bir an önce hayata geçirmek için sen de hemen IKEA üzerinden alışverişe başlayabilirsin. Üstelik Ikea web sitesi üzerinden yapacağın alışverişlerde tüm indirimlere ek olarak Paracık kazanma imkanını yakalayabilirsin!