Dubleks ev dekorasyonunda fark mı yaratmak istiyorsun? Her ev stiline hitap edecek dubleks ev dekorasyonu fikirlerimize göz atmadan geçme!

Dikkat çekici ve tarz bir ev dekorasyonu oluşturabilmek için birçok detayın büyük bir incelikle düşünülmesi gerekmektedir. Çünkü bir evin görünümünün dikkat çekici ve bütüncül olmasında mobilyalardan aksesuarlara kadar her nesnenin rolü vardır. Bunun için sıfırdan bir ev dekorasyonu oluştururken her detayı gözden geçirmekte fayda var.
 
Ev dekorasyonu oluştururken evin büyüklüğüne de dikkate alman gerekir. Özellikle dubleks bir eve sahipsen, birçok ev eşyasını özellikle seçmelisin. Dubleks ev dekorasyonu oluşturma konusunda kararsız kaldıysan doğru adrestesin! Bu yazımızda sana kusursuz bir dubleks ev dekorasyonu için birçok öneride bulunacağız. Başlıklarımızı detaylı olarak inceleyerek kişisel zevkine ve trendlere uygun bir ev stili oluşturabilirsin.
 

Dikkat Edilmesi Gereken İlk Unsur: Evin İç Tasarımı


İç kısmından merdiven geçirilerek iki katlı olarak tasarlanan dubleks evler geniş ve ferah bir yaşam alanı sunar. Bu tip daireler iki katlı oluşları sayesinde özel alanların ve sosyal alanların rahat bir biçimde düzenlenmesini sağlar. Ayrıca misafir ağırlama ve kalabalık konaklama durumlarına da oldukça uygundur. Eğer dubleks bir evin varsa kullanışlı ve fonksiyonel bir yaşam alanına sahipsin demektir. Bunların yanında evlerin geniş ve çok odalı olması, zengin bir ev dekorasyonu oluşturmanız için de idealdir. Evine ufak dokunuşlarda bulunarak kişisel zevkini ve trendleri yansıtacak bir dekorasyon oluşturabilirsin. Dubleks evler iç tasarımına göre çeşitlilik gösterir. Kusursuz bir dekorasyon oluşturabilmek için evinizin iç yapısını dikkate almalısın.
 
Örnek vermek gerekirse; çatı dublekslerinde salon, banyo ve mutfak gibi ortak alanlar alt katta bulunurken, yatak odası gibi özel alanlar üst katta yer alır. Ters dublekslerde ise yatak odası, çocuk odası ve ebeveyn banyosu gibi mahremiyetin hakim olduğu alanlar alt katta bulunur. Bütüncül bir dekorasyon oluşturmak için evlerin iç tasarımlarındaki bu tür detayları baz alarak mobilya ve aksesuarlar seçimi yapabilirsin.
 

Merdiven Dekorasyonuyla Fark Yarat


Dubleks evleri diğer ev tiplerinden ayıran unsur şüphesiz merdivenler. Evin katlarını ayıran bu yapılar genellikle evin tümünde dikkat çeker. Bunun için şık bir dekorasyon oluşturmada ilk adımın evinin merdivenlerini süslemek olabilir. Şık bir merdiven stili oluşturmak için elinizde birçok seçenek mevcut. Merdiven çevresindeki duvarları aile anıların bulunduğu fotoğraflarla veya sanatsal resimlerle süsleyerek şık bir görünüme imza atabilirsin. Bunların yanı sıra merdiven korkuluklarını, aydınlatma ürünleri ve yapay çiçeklerle süsleyerek dikkat çekici bir görünüm oluşturabilirsin. Dubleks ev merdiven altı dekorasyonu içinse büyük vazolar veya saksı çiçekleri ideal seçenek olabilir. Ürünleri tamamlayıcı renk ve modellerde seçerek bütüncül bir merdiven dekorasyonu yarat!
 

Yüksek Tavanları Değerlendirmeden Geçme!


Dubleks ev içi dekorasyonu oluştururken yüksek tavanları da şık ve gösterişli avizelerle değerlendirebilirsin. Büyük ve şık tasarımlara sahip avizeler geniş alanları aydınlatmada oldukça başarılılar. Bununla birlikte ürünler gösterişli yapılarıyla özellikle salon dekorasyonunda tamamlayıcı unsur olmaya aday. Ürünleri tercih ederek salonunuzun stilini çarpıcı bir görünüme kavuşturabilirsin. Eğer söz konusu geniş bir salonsa, asma avize çeşitlerinde doğru seçeneği bulmak mümkün. Klasik ev dekorasyon stilleri için geleneksel motiflerle tasarlanan sarkıt modeller tercih ediliyor. Bu ürünler geçmiş dönemlerin zengin görünümlerini ev stillerinde yaşatmak isteyenler için oldukça ideal. Sade ve minimalist ve bir stili tercih edenler içinse geometrik desenlerin sanatsal bir bakışla işlendiği tasarımlar öne çıkıyor. Tercih ettiğin dekorasyon stilini baz alarak ürünlerin tasarım, renk ve boyut gibi unsurlarını değerlendirebilirsin.
 
Perde ve Halılarla Evin Renklerini Belirle

Bütüncül bir ev dekorasyonu oluşturmada renk seçimi oldukça önemli. Renkler ev dekorasyonun stilini ve kombinasyonunu belirlemede önemli rol oynar. Mobilya ve aksesuar seçiminde uyumsuz renklere yer vermek karmaşık bir görünüme sebep olabilir. Bunun için her renk ve tasarımın aynı çizgide belirlenmesi oldukça önemlidir. Bir evin en çok öne çıkan ev tekstili ürünleri arasında perde ve halılar yer alır. Kusursuz bir görünüme imza atmak için bu ürünlerin renk, tasarım ve doku seçimlerini uyumlu bir şekilde yapabilirsin. Mesela klasik bir dubleks ev salon dekorasyonu için geleneksel motiflerle süslenen halı ve perde modellerini tercih edebilirsin. Modern ve eklektik ev stilleri içinse sade tasarımları değerlendirebilirsin.
 
Tablo Çeşitleriyle Evini Adeta Bir Sanat Galerisine Çevirebilirsin

Dekorasyonunun belirli bir tarzda oluşturabilmek için sadece mobilya, perde, halı veya masa gibi ürünler yeterli gelmeyebilir. Çünkü dubleks ev tiplerinde odalar standartların ötesinde büyüklüğe sahip olabilir. Bu durumlarda farklı ürünlere başvurmadığınız takdirde evinizin odaları boş ve zayıf bir stil görünümüne sahip olabilir. Hem ev stilinizi güçlendirmek hem de daha zengin bir görünüm oluşturabilmek için tablo seçeneklerini tercih edebilirsin. Klasik, eklektik veya minimal dekorasyon stillerine uygun birçok tablo modelini evinizin baş köşesine taşıyabilirsin. Klasik ve geleneksel bir ev stili için Osmanlı sanat döneminin minyatür temalı tabloları doğru seçim olmaya aday. Bununla birlikte mitolojik esintilerin bulunduğu tablo çeşitleriyle de evinizde dikkat çekici bir görünüm yaratabilirsin. Modern ve minimalist ev stilleri içinse renklerin ahenkle dans ettiği eserler öne çıkıyor. Renklerin iç içe geçtiği soyut tablo modelleri arasında evinizi zenginleştirecek seçenekleri rahatlıkla bulabilirsin.
 
Aksesuarlarla Ev Stilini Standartların Ötesine Taşı

 
Konu dubleks ev olunca değerlendirecek epey ev aksesuarı mevcut. Eğer evini standart stillerin ötesine taşımak ve kişisel imzanı atmak istiyorsan bu evreyi dikkate almadan geçme! İlgi alanlarını, kişisel zevkini veya vizyonunu yansıtacak aksesuarları seçerek çarpıcı bir ev dekorasyonunun mimarı olabilirsin. Dubleks ev tipi için aksesuar seçimi yaparken boyut ve tasarım konusunda tamamen özgürsün. Çünkü geniş bir salonun tolere edemeyeceği aksesuar yok diyebiliriz. Ama yine de dikkatli seçimler yapılmasında fayda var. Aksi takdirde evinin aksesuarları göz yorabilecek bir stile neden olabilir. Sıra dışı bir stil oluşturmak için büyük boy mum veya heykel çeşitlerin göz atabilirsin. Bu aksesuarlar pencere yanı veya kapı çevresi gibi alanları zenginleştirmek için oldukça ideal. Bunun yanı sıra kişisel zevklerini yansıtabilecek biblolarla da uyumlu ve zengin bir stil oluşturmak mümkün. Yemek masası, kitaplık ve sehpa gibi mobilyaların üzerine bu ürünleri ekleyerek her adımının görsel şölen sunan bir ev yaratabilirsin. Bu tür ürünlerin yanında canlı çiçekleri de sepetine eklemeden geçme. Orkide, deve tabanı ve paşa kılıcı gibi bitki türleriyle ev dekorasyonuna doğal bir ışıltı katabilirsin.
 

Dubleks Ev Bahçe ve Balkon Dekorasyonu


Hangi ev tipi olursa olsun bir evin iç dekorasyonu kadar dış dekorasyonu da önemli. Özellikle evine ilk defa gelecek misafirlerine güzel bir ön izlenim sunmak istiyorsan bu alanları da gözden geçirmende fayda var. Eğer veranda veya bahçesi bulunan müstakil bir eve sahipsen farklı bitki çiçekleriyle bu alanları zenginleştirebilirsin. Bunun yanında bahçe mobilyalarından yararlanarak dış alanları da konforlu bir ortama dönüştürebilirsin. Bunlara ek olarak bu tür alanlarda da tablo, biblo ve resim gibi aksesuarları eklemeden geçme. Böylece kişisel zevkini dubleks ev bahçe dekorasyonuna da taşıyabilirsin.
 
Çöpe atmayı düşündüğün eşyalarla yepyeni ve dikkat çekici dekoratif aksesuarlar yapabileceğini biliyor muydun? Çevre dostu projelerle evini zenginleştirmek için hemen “Ev Dekorasyonu İçin Geri Dönüşüm Projeleri” yazımızı incele!