Eskiyen, çöpe atmayı düşündüğün eşyalar ya da ürünlerin evin için yepyeni bir dekorasyon ögesi olabileceğini biliyor musun? Ev dekorasyonu için geri dönüşüm projeleri önerilerim ile evini yenilemeye, değiştirip dönüştürmenin keyfini çıkarmaya hazır ol! Hadi, çevre dostu projelerime birlikte bakalım.

Yaratıcı Saksılar ve Bitkileri Doğal Besleme Çözümü: Kahve Posaları


 
Geri dönüşüm yapmanın en güzel yöntemlerinden biri her gün tükettiğimiz kahveyi kullanmak. İşe önce kahve posalarından yapacağın gübreyi nerede kullanabileceğini söylemekle başlayayım. Örneğin;  uzun süredir kullandığın, artık eskisi gibi iyi çay demlemeyen çaydanlığından bir saksı yapabilirsin. Eğer rengini seviyorsan içine direkt olarak bitkini koyabilirsin. Ancak kendi dokunuşunu yapmak için rengârenk boncuklardan yardım alabilirsin. Bunun için ihtiyacın olanlar; zevkine göre seçtiğin boncuklar ve silikon bir yapıştırıcı.
 
Dekoratif saksın hazırsa sıra içine bitkini yerleştirmeye geldi. Yeni saksının içine bitkini yerleştirirken çok dikkatli olmalı, toprağını güzelce yerleştirdiğinden emin olmalısın. Can suyunu da verdikten sonra sağlıklı bir şekilde büyümesi için içtiğin kahvelerin posalarından yaptığın gübreyi kullanabilirsin. Kahveni içtikten sonra dibinde kalan telveyi toprağa yayarsan hem bitkine gübre olur, hem de böcekleri uzak tutar.

 

Kavanozlarla Aydınlan: Cam Kavanozlardan Mumluk


Mumlarla aydınlatılmış samimi bir ortamda vakit geçirmeyi kim istemez ki? Bunun için mutfağındaki fazla kavanozlardan yararlanabilirsin. Üstelik yapması da çok kolay! Tek ihtiyacın olan birkaç tane peri led ışık. Unutma, kavanozları istediğin yere taşıyabilmek için elektrikli değil şarjlı peri led ışığa ihtiyacın var. Işıkları kavanozların içine yerleştir, ister ağzı kapalı ister açık kullan. İşte cam kavanozdan mumlukların hazır! Evinin en sevdiğin köşesinde cam kavanozdan mumluklarını koyabilir, yanına birkaç minder koyup kitap okuyabileceğin ya da film geceleri yapabileceğin bir ortam hazırlayabilirsin.

 

Şık İçecek Şişelerini Değerlendir


İçeceklerini bitirdikten sonra cam şişelerini her çöpe attığında üzülüyor musun? Merak etme, senin için harika bir fikrim var. Bu şişeleri mutfağının yeni ve şık baharatlıkları olarak kullanmak ister misin? Bunun için ihtiyacın olanlar; şişeleri üstüne koyabileceğin bir tahta parçası ve ağızlarını kapatabileceğin mantar tıpa. Şişelerin etiketini söküp, içini temizleyip kuruttuktan sonra içlerini baharatla doldurabilirsin. Mantar tıpayla da ağzını kapatırsan baharatlarının taze kalmasını sağlayabilirsin.
 
 

Tuvalet Kağıdı Rulolarını Atma: Kağıt Rulodan Yeni Yıl Süsü


Tuvalet kağıdı rulosundan harika bir yeni yıl süsü yapabileceğini biliyor muydun? Biriktirdiğin ruloları, bir adet makası, sevdiğin renkleri ve bir yapıştırıcıyı yanına alıp masanın başına otur. Önce ruloları istediğin renge boya. Kuruduktan sonra iki yandan bastırdığın ruloları makasla birkaç parçaya ayır. Ayırdığın elips şeklindeki parçaları uç kısımlarından birbirine yapıştırarak bir çiçek yapabilirsin. Yaptığın bu süsü istersen kapı süsü, istersen yılbaşı ağacı süsü olarak kullanabilirsin.
 
Hem evini güzelleştirecek hem de çevreyi korumana yardımcı olacak bu önerileri uygulamaya hemen başlayabilirsin!