Ev dekorasyonunda en kritik konulardan biri, koltuk ve kanepeleri kaplayacak döşemelik kumaşa karar vermektir. İş bu aşamaya geldiğinde, çeşit çeşit desenlerden minik numuneler sunan o rengârenk kumaş kartelaları fazlasıyla cazip ve kafa karıştırıcı olabiliyor! Eğer uzun yıllar kullanabileceğin, hem dayanıklı hem de göze hitap eden bir tercih yapmak istiyorsan bu 5 detaya dikkat etmende fayda var.

Kullanım Alanı


Döşemelik kumaş seçerken dikkat etmen gereken ilk nokta, mobilyayı evin hangi alanında kullanacağın. Kumaşın cinsi, dokusu, yapısı, deseni ve diğer her şey, kullanacağın alana göre şekillenmeli. Örneğin çocuk odasına tüy bırakmayan, doğal malzemeden, leke tutmayan bir kumaş seçerken; evcil hayvanın varsa salonunda fazla dokulu, tüy tutan ya da koyu renk kumaşlardan kaçınabilirsin.

Evin hangi bölümünü ne kadar sık kullandığın da döşemelik kumaş seçimi için önemli bir faktör. Her gün, günün birçok saatinde vakit geçirilen koltuk ve sandalyeleri kolay temizlenebilir, leke tutmayan, dokusuz, düz kumaşlardan seçmen kullanım ömrünü uzatmana yardım eder. Dokulu kumaşlar aşınmaya daha yatkınken, sıkı dokunmuş tok kumaşlar hem sağlamdır hem de kolay kolay solmaz.

Kumaş Seçimi


Gelelim kumaşa! Seçeceğin kumaş, yukarıda da bahsettiğim gibi hem kullanım alanı ve sıklığına uygun hem de senin, evinin veya odanın stilini yansıtacak bir seçim olmalı. Kumaş seçimi bu anlamda belki de en büyük söze sahip olacağın konu olduğu için fırsatı iyi değerlendirmelisin. Modası kolay geçebilecek her türlü kumaştan, özellikle sentetik ve kaşındıracak malzemelerden uzak durman, kumaşı uzun yıllar keyif alarak kullanmana yardım eder.

 

Renklerin Uyumu


Mobilyaların tarzından perdelerin rengine kadar evini bir uyum gözeterek dekore ettin. Kumaş rengini seçerken de aynı uyumu gözeterek yapmalısın. Ama bu demek değil ki yaratıcılığını baskılamak zorundasın. Zevk senin zevkin!

Döşemelik kumaşın deseni, odanın genel havasına belki de diğer her şeyden daha fazla etki eder. Desen seçiminde evinde yaratmak istediğin tarzı ve mobilyaların stilini unutmamalısın. Örneğin modern ve sportif bir kanepeye alaturka desen yakışmayacaktır. Yine büyük desenlerin odayı küçülterek mobilyayı daha belirgin ve büyük göstereceğini aklında tutabilirsin. Küçük bir salonun varsa mobilyalarda sade, yastık, kırlent ve puflarda desenli veya kendinden dokulu kumaşları tercih edebilirsin.

Yaşam alanlarının en kıymetli, olmazsa olmaz öğesi koltuk, kanepe ve sandalyelerin için uzun yıllar zevkle kullanacağın şık ve sağlam kumaş fikirleri Hepsiburada’da bol seçenek avantajıyla seni bekliyor.