Lidyalılardan Perslere, Hititlerden Bizans’a pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Ankara’da görülecek yüzlerce kültürel ve tarihi yapı var. Ankaralıysan birazdan bahsedeceğim yerlerin çoğuna aşinasındır. Değilsen de Ankara’yı daha yakından keşfetmeye hazır ol!

İlk Durak: Anıtkabir


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün ebedi istirahat yeri Anıtkabir, Ankara gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Bir Ankaralı olarak şehri daha iyi öğrenmeye karar verdiysen ya da farklı bir şehirden Ankara’ya gideceksen ilk durağın kesinlikle Anıtkabir olmalı. İçinde Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de yer alan Anıtkabir’de bugünki Cumhuriyet’in ne zorluklarla kurulduğunu anlaman işten bile değil. Atatürk mozolesini ve müzeleri ziyaret ettikten sonra Aslanlı Yol’da minik bir yürüyüşe çıkabilir, Anıtkabir’in sessizliğini dinleyebilirsin.
 
Atatürk’ün vefatından sonra ilk defnedildiği yerin Anıtkabir olmadığını biliyor muydun? Atatürk 21 Kasım 1938'de Ankara Etnografya Müzesi'ne defnedilmiş ve 15 yıl boyunca orada kalmıştır. 10 Kasım 1953 sabahı bir tören ile naaşı Anıtkabir’e taşınmıştır. Dilersen, Selçuklu zamanlarından günümüze kadar gelen Türk sanatı örneklerini de görebileceğin Etnografya Müzesi’ni de ziyaret edebilirsin.

 

Meclisler Şehri: Birinci Meclis, İkinci Meclis ve TBMM


Ankara’ya gelip de Cumhuriyet’in tarihine dair örnekleri görmeden olmaz. Ulus semtinde bulunan birinci meclis, ikinci meclis ve birinci TBMM binalarını gezerken bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin nasıl atıldığına şahit olabilirsiniz. Cumhuriyet Müzesi olarak bilinen birinci meclis binasına ve Kurtuluş Müzesi olarak bilinen birinci TBMM binasına girişin ücretli olduğunu da hatırlatayım.
 


Medeniyetin Merkezi: Anadolu Medeniyetleri Müzesi


Ankara’da tarihi yerler gezmek istiyorsan Anadolu Medeniyetleri Müzesi tam sana göre. Zaten onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış bu şehirde böylesine kapsamlı bir müze olmazsa olmazdı, değil mi? Ankara’da gezilecek müzeler listesinde üst sıralarda yer alan Ulus semtindeki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Paleolitik Çağ’dan Osmanlı Dönemi’ne kültürel mirasın önemli temsillerini yakından görebilirsin. Unutmadan söyleyeyim; Ankara Kale’sinin yakınındaki Kurşunlu Han ve Mahmutpaşa binalarında bulunan müzeye giriş ücretli. Ancak müze kartın varsa ücretsiz bir şekilde girebilirsin.

 

Biraz Nefes Al: Portakal Çiçeği Parkı


Ankara’da gezilecek parklar arıyorsan genellikle karşına Kuğulu Park, Meclis Parkı, Seğmenler ya da Botanik Park gelebilir. Şimdi seni en az bu dört park kadar güzel, pek fazla da bilinmeyen bir parkla tanıştıracağım. Adını bulunduğu sokaktan alan Portakal Çiçeği Parkı, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alıyor. Sincaplardan papağanlara, rengarenk çiçeklerden upuzun ağaçlara pek çok canlıyla karşılaşabileceğin Portakal Çiçeği Parkı, Ankara’nın doğal güzellikleri arasında. Özellikle hafta sonları biraz nefes almak için ideal bir yer arıyorsan Portakal Çiçeği Parkı’nı ziyaret edebilirsin.

 

Ankara’nın İlk Ahşap Hanı: Pirinç Han


El emeği eşyaları seviyorsan Ankara’nın ilk ahşap hanı Pirinç Han, şehri keşfetmeye başlamadan önce hazırladığın Ankara Kalesi gezilecek yerler listesi içinde olmalı. Kalenin içinde yer alan Pirinç Han, 1. Dünya Savaşı zamanlarına kadar büyük bir konaklama alanı olarak hizmet vermiş. Bugün ise içerisinde el emeği göz nuru halılar, cam eşyalar, gümüş ve bakır ürünler satan otantik bir mekan. Ayrıca Ankara Kalesi’nin yolları biraz yokuşludur. Gezip yorulduktan sonra Pirinç Han’da soluklanıp bir fincan közde Türk Kahvesi içebilir ya da el açması gözlemelerle karnını doyurabilirsin.
 
Ankara’da gidilmesi gereken yerler saymakla bitmez. Ancak işe senin için bir araya getirdiğim bu dört yerle başlayabilir, şehrin en güzel köşelerini keşfedebilirsin!