Odalara yatak, çalışma masası ve çalışma koltuğu girdikten sonra geriye hareket edecek yer kalmamasından mı korkuyorsun? Üstelik daha giysi dolabı mı var yatak odasında olması gereken? Endişe etme. Genç odalarında da ders çalışma masası doğru ölçülerde seçildikten sonra gerisini halletmek zor değil. Bir parça yaratıcılıkla eşya sığdıramayacağın oda yok. Yatağı çekmeceli seçer, birkaç vakum torbası alır, duvarlardan birini çengellerle donatır, bol çekmeceli bir çalışma masası alırsın, olur biter. Nasıl mı?

Fonksiyonel Ürünler Almakta Fayda Var


Ayaklı elbise askıları fonksiyonel parçalardan biri. Özellikle genç odalarında çalışma masası ve çalışma koltuğu, yatakla birlikte tüm odayı kaplıyor ve dolap koymaya yer kalmıyorsa bu tip bir askı sistemiyle rahat edilebilirsin. Üstelik giysiler göz önünde olacağı için bir sonraki gün ne giyileceğine karar vermek kolaylaşır. Bu rafa birden fazla pantolon için kullanılabilen pantolon askılarından asabilirsin. Pek çok delikten oluşan askılardan da faydalanabilirsin. Çeşitli boylardaki eşyaların ayaklı askı üzerinde az yer kaplamamasını sağlayabilirsin. Çok cepli askı torbalarından da bir tane alıp her bir cebine başka eşya yerleştirmen de iyi bir fikir olabilir. O ceplere ayakkabıları, bereleri, eldivenleri, okul kasketlerini, küçük şemsiyeleri, kısacası aklına gelebilecek her türlü ıvır zıvırı tıkıştırabilirsin. Ders çalışma masası çok yer kaplıyor diye düşünme. O da fonksiyonel bir model olursa hayat oldukça kolaylaşacak.

Giysilere Askı Dışında Yer Açmak Gerek


Sandıklı ya da çekmeceli bir yatak, çok eşya toplar. Dolap eksiğinin bir kısmı, bu çekmeceler sayesinde giderilebilir. Bu çekmecelerin içini olabildiğince kullanmak için vakum torbalarından almayı deneyebilirsin. Az sıklıkta kullanılan eşyaları bu torbalarda vakumlayıp çekmecenin arkasına koyar, gerektiğinde açar kullanır, kullanmayacağın zaman yeniden vakumlayarak kaldırabilirsin. Bu yöntemle yerden tasarruf etmek çok mantıklı.
 
Ders çalışma masası seçerken de bol çekmeceli bir model olmasına özen göstermende yarar var. Küçük parçaların elinin altında olması hem de fazla yer kaplamaması gerekiyorsa en iyi çözüm ders çalışma masası çekmecelerini bol tutmak. Evde çalışma masası varsa, altına çok çekmeceli bir keson almayı da değerlendirebilirsin. Çalışma masası bol çekmeceli, çalışma koltuğu tekerlekli olursa işin daha da kolaylaşır.

 

Bir Parça Yaratıcılıkla İlginç Yöntemler 


Boş bir duvara çiviler çakıp aralarından ipler geçirebilir; kemerleri, takıları hatta askılı bluzları bile bu iplere asabilirsin. Bu iş için satılan hazır tel levhaların çeşitli boylarından alıp, onun üzerini de doldurabilirsin. Yine bu duvara asabileceğin çengeller, çantalara yer yaratıp seni büyük bir dertten kurtarabilir. Zira dolap düzenlemenin en zor yanlarından biri çantaları yerleştirmek.
 
Bölümlere ayrılmış hurçlardan yararlanmayı da öğrenmelisin. Çoraplarını, iç çamaşırlarını bu tip ayrıştırmalı gözlerde korumak akıllıca olabilir. Ayakkabıları üst üste yerleştirebilmek için aparatlar satılıyor. Ayaklı askının altındaki rafta çifter çifter yer kaplayacaklarına tekli gibi durabilirler. Eğer ayaklı askıda yer kalırsa, oraya raf şeklinde bir askı da asabilirsin. Çalışma masası, çalışma koltuğu ve yataktan yer kalırsa bir tane daha ayaklı askı almanda fayda olabilir.