Kadınların en büyük zaaflarından biri olan stilettolar hakkında merak ettiklerini bu yazıda bulabilirsin. Stiletto nedir, nasıl giyilir? Stiletto ile nasıl rahat edilir? Ve dahası için okumaya başla!

Hemen hemen her kadının hedefidir güzel görünmek. Bunu da giydiği kıyafetlerden taktığı takılara pek çok farklı şekilde gerçekleştirmeye çalışır. Şıklık söz konusu olduğunda ise stilin en büyük tamamlayıcısı konumundaki stilettolar sahneye çıkar. Dayanılmaz cazibesi, onlarca farklı tasarımı ve feminenliği yansıtan yapısıyla bu ayakkabılar, yeri doldurulamayacaklardan. Peki, stiletto nedir? Neden bu harika ayakkabılara stiletto dendiğini ya da stilettonun günümüze gelene kadarki yolculuğunu biliyor musun? Eğer bilmiyorsan endişelenme! Zira burada stiletto ne demek, nasıl giyilir, tarihçesi nedir, alırken nelere dikkat edilir, gibi pek çok sorunun cevabını veriyoruz. Okumaya devam ederek stiletto ayakkabı nedir hakkında faydalı bilgilere ulaşabilirsin.

Tarihte Stiletto 


 
Stiletto tarzı nedir, sorusunun yanıtını vermeye geçmeden önce bu ayakkabıların tarihinden biraz bahsetmemiz gerek. Tahmin edeceğin üzere kadınlar, her çağda görüntüsünü önemsemiş. Güzel görünmek ve iyi hissetmek, kadınların manevi ihtiyaçları arasında yer alıyor, diyebiliriz. Hal böyle olunca giyim tarzı, görüntüsünü ön planda tutan kadınlar için oldukça önemli oluyor. Stilettolar da tarzı yansıtan giyim parçaları arasında yer alıyor ve günümüzden yüzlerce yıl öncesine kadar uzanıyor.
 
Bir tasarım ürünü olarak ilk 19. yüzyılda kullanılmaya başlansa da stilettoların seri üretime girmesi, İkinci Dünya Savaşı sonrasına tarihlenmekte. İkinci Dünya Savaşı ve stiletto arasında nasıl bir bağlantı olabilir ki, diyor olabilirsin. Hemen cevap verelim. İkinci Dünya Savaşı sonunda uçak ve uzay endüstrisinde azımsanmayacak büyüklükte gelişmeler yaşanmış. Bunlardan biri de alüminyum kullanımının hızla yaygınlaşması. Alüminyum pek çok sanayi dalında kullanılmaya başlandıkça plastik ve metal de sıklıkla bir araya gelmiş. E durum böyleyken eskiden yapılamayan ince topuklar, kadınların ayakkabılarındaki yerini alabilmiş. Üretilen ilk stilettonun, 5 mm çapında ve 8,5 cm uzunluğunda olduğu belirtiliyor. İlerleyen yıllarda stiletto üretiminin çoğalmasıyla bu moda ikonu ayakkabının kullanımı da hızla yaygınlaşıyor.
 
Stiletto Nedir ve Nasıl Giyilir?
 
Stiletto, uzun ve ince topuklu bot ve ayakkabılara verilen genel isim olarak açıklanmakta. Peki, kelime olarak stiletto neden bu ayakkabıyı tabir etmek için kullanılıyor? Bunun cevabı ise son derece basit. 15. yüzyılda İtalya’da bir saldırı silahı geliştirilmiş. Rondel hançeri ya da Misericordia hançerine benzeyen bu bıçak, kesmekten ziyade itme amacıyla tasarlanmış. Stiletto adı verilen bu hançer, son derece ince ve zarif görüntüsü sayesinde kadın modasındaki ince topuklu ayakkabıların da isim babası olmuş.
 
Bu kısa açıklamanın ardından sırada merak edilen bir diğer sorunun cevabını vermek var: Stiletto nasıl giyilir? Stilettoyu giymek de onunla yürümek de yürek ister. Zarif olduğu kadar zorlayıcı da olan bu ayakkabıları kombinlemenin pek çok farklı yolu var. Eskiden sadece özel günlerde, davetlerde ya da düğünlerde şık kıyafetlerle giyilen bir ürünken günümüzde neredeyse eşofmanlarla bile birleştiriliyor. Dolayısıyla sen de stiletto ayakkabılarını günlük olarak rahatlıkla kullanabilirsin. Aşağıdaki, severek kombinleyebileceğin birkaç stiletto tarzı listeledik. İncelemende yarar var.

Jean Stiletto Kombinleri


Jean stiletto kombinleri kadınların en sevdikleri arasında. Zira bu stil, güzel ve zarif göründüğü kadar, rahat da. Gündelik hayatta kadınların sıklıkla tercih ettiği kot ve tişört kombinleri, stiletto şıklığı ile buluştuğunda harika görünüyor. Hem zahmetsiz hem de abartısız şekilde güzel görünmeyi kim istemez? Stiletto ile bu mümkün. Dolaysıyla skinny jean ve stiletto kombinlerini deneyerek sen de çabasız şık görünenler kervanına dahil olabilirsin. Yanına, stiline göre alacağın bir çanta da tarzını tamamlayacaktır. Bizden söylemesi.
Takım Elbise Stiletto Kombinleri
 
Özellikle ofis şıklığının demirbaşlarından olan takım elbiseler, stilettolarla tamamlanıyor. Maskülen tarza biraz feminenlik katmak için harika bir fırsat olan stilettoları, farklı tarzdaki takım elbiselerinde birleştirerek ofise gidebilirsin. İş kadınlarıyla özdeşleşen bu kombinler, farklı zevklere hitap edercesine pek çok çeşitte bulunabiliyor. Özel bir iş yemeği, toplantı ya da kurumsal bir davete katılacaksan bu takım elbise ve stiletto kombininden daha güzelini bulman zor. Eğer bir kış akşamındaysan omzuna alacağın kaban ile stilini tamamlamayı unutma!

Stiletto Elbise Kombinleri


Stiletto elbise kombinleri de kadınların gözdelerinden. Tek parça şıklığın en kolay hali olan elbiseler, feminenliğin belirteci olan stilettolarla bir araya geldiğinde, tadından yenmiyor. İster mini bir elbise olsun ister uçuş uçuş maksi bir elbise… Tarzının ne olduğu fark etmeksizin gardırobundaki elbiselerden birini seçip stilettonla kombinleyebilirsin. Eğer mini bir elbiseyle stiletto kullanacaksan ayakkabının topuk boyunu dilediğin uzunlukta tutmakta özgürsün. Elbisenin boyu, dizinin üzerinde kalacağı için stilettodaki topuklar ön plana çıkıyor. Dolayısıyla bu kombinde uzun topuklu stilettolar çok daha uygun bir seçim olacaktır. Ancak eğer maksi bir elbiseyse seçtiğin, bu durumda konforu tercih edip stilettonun topuk boyunu kısaltman mümkün. Tüm bu tüyoları göz önünde bulundurarak dilediğin tarzda elbise ve stiletto kombinini kullanabilirsin. 

Kalem Etek Stiletto Kombini


Geldik listenin en can alıcı bölümüne: Kalem etek ve stiletto kombinleri. Stiletto zarafetine en yakışan ürünlerden biri nedir, diye sorsak cevabı herhalde kalem etek olurdu. Özellikle kurumsal şıklıkta sıklıkla kullanılan kalem etekler, farklı tarz gömlek ve stilettolarla birleştirildiğinde son derece zarif bir görüntü sergiliyor. Vücudu estetik gösteren kalem etek ve stiletto birleşimini; iş yerinde, toplantılarda ya da kurumsal davetlerde rahatlıkla tercih edebilirsin. Tek ihtiyacın olan; yüksek bel bir kalem etek, bir şifon gömlek ve bir çift stiletto. Gömleğini kalem eteğin içinde kullanarak tarz bir görüntü yaratırken altına giyeceğin stilettolarla ise feminenliğini ön plana çıkarıyorsun. Üzerine alacağın, etekle aynı renkteki blazer ile de stilini tamamlayabilirsin.

Stiletto ile Nasıl Rahat Edilir?


Stiletto nedir, nasıl giyilir, sorularının cevaplarını verdiğimize göre sırada stiletto ile nasıl rahat edilir, konusu var. Tahmin edeceğin üzere yüksek topuklarla yürümek biraz zor. Ancak sana vereceğimiz ipuçlarıyla sen de stiletto özgürlüğünü tadabilirsin. Hazırsan başlıyoruz.
 

Kalın Taban Tercih Et


 
Stiletto seçerken kalın tabanlı modellere yönelerek konforu bir üst seviyeye çıkarman mümkün. Topuk boyu son derece yüksek olabilen bu ayakkabılarla, tabanın yerden ne kadar yüksekte olursa o kadar rahatsın demektir. Bu, stiletto ayakkabıyla nasıl yürünür, sorusunun da cevabı niteliğinde.
 

Ayak Parmaklarını Birleştir


 
Stilettoların topukları yüksek olurken burunları da bir hayli dar olabiliyor. Dolayısıyla ayak parmakların da içeride sıkışıyor. Bunu önlemek için ayak serçe parmağının yanındaki iki parmağı birbirine yara bandı ya da herhangi bir bantla bağlamayı dene. Bu durum ayak genişliğini azaltacağı için sürtünmeyi de minimuma indirecek ve seni rahatlatacaktır.
 

Ortopedik Tabanlık Kullan


 
Ortopedik tabanlıklar, normalde de son derece işe yararken, söz konusu olan stilettolarsa mucizevi etki yaratabilir. Jel ayak tabanlıkları sayesinde stilettoların içinde ayakların bayram edecek. Böylece ister ofiste ister dışarıda stiletto ayakkabılarınla normalden çok daha uzun süre rahat etmen mümkün.
 
Tüm bu bilgiler ışığında sen de en sevdiğin stiletto ayakkabını dilediğin şekilde giyerek tarzını ortaya koyabilirsin. Ayrıca soğuk kış günlerinde kullanabileceğin bot kombinleri arıyorsan Kar Botu Kombinleri başlıklı yazımıza göz atmayı da unutma!