Dört gözle beklediğin yaz, beraberinde birçok sağlık önlemini, cilt bakımı ve saç bakımı konularını gündemine sokar. Deniz, güneş, havuzlar, bunaltıcı sıcaklar, alerjen bitkiler, sivrisinek ve kene ısırmasına karşı korunmak için basit korunma önlemleri bunlardan bazıları. Yaza özel, düzenli cilt bakımı ve saç bakımı önerilerine de dikkat kesilmek gerekir. İşte sağlıklı ve keyifli bir yaz için bazı ipuçları!

Güneşten Korun


Cilt bakımı ve saç bakımı yaz aylarında daha fazla önem kazanıyor. Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunman gerekiyor. Cildin ve gözlerin yoğun güneş ışınlarından etkilenir, hatta hasar görebilir. Cildinde güneş alerjisi olabilir. Sürekli ve yoğun şekilde güneşte kalmak cilt kanseri riskini de artırır. Bu sebeple denize sabah ve akşam saatlerinde girmeni öneririz. Cildini güneşten korumanın en pratik yolu ise güneş koruma faktörü (SPF) minimum 30 olan koruma kremleri!
 

Deniz ve Güneş Saçlarını Yıpratır


Şapka hem güneş çarpmasını önler hem saçını korur. Sağlıklı, parlayan saçlar için saç bakımı şart. Saç bakımı için düzenli olarak nemlendiricili ürünler kullanmalısın. Saçlarını beslemek ve yumuşatmak için akşamları yağ kürü ve maskeler uygulayabilirsin.  
 

Ya Plajdan Sonra?


Yıkama sıklığı ve şampuan, saç bakımı için önemli konular. Plajdan döndüğünde saçını hemen yıka ve maruz kaldığı dış etkenlerden arındır. Keratinli, onarıcı ve besleyici şampuanları tercih et ve saç bakımı yapmayı ihmal etme. Unutma, çok sık yıkamak da saç kurumasına neden olur. İyi bir nemlendirici bakım ürünü saçını canlandırır ve yeniler.
 

Gözlere Dikkat


Yazın mutlaka güneş gözlüğü kullanmalısın. Güneş ışınları katarakt riskini artırıyor. Retinadaki sarı nokta hastalığının bir nedeni de kuvvetli güneş ışınları. Gözlük camlarının korumalı olması çok önemli. Kullandığın cilt bakımı ürünleri, özellikle de gözaltı kremleri de gözüne alerji yapabilir, dikkat! 
 

Yüzücü Gözlüğü 


Yüzücü gözlüğü gözünü klordan korur, tahrişi önler. Denizanası gözle temas ettiğinde alerjik reaksiyon oluşturur. Gözle görülmeyen mikro organizmalar gözde batmaya neden olabilir, hassasiyet yaratabilir. Yüzücü gözlüğü takarak denizin bu tatsız sürprizlerinden korunabilirsin.

Aşırı Sıcaklardan Sakın


Aşırı sıcaklarda vücudun su kaybeder. Tansiyon, baş ağrısı gibi sağlık problemleri yaşamamak için bol su tüketmelisin. Yanında matara taşımayı ihmal etme. Fiziksel aktivitelerini azalt ve aşırı tuz tüketiminden kaçın. Çocuklar ve yaşlılar aşırı sıcaklardan daha fazla etkilenir. Onlara ayrıca dikkat etmek gerekiyor.

Yaz Alerjileri


Saman nezlesi alerjik bünyeli insanların yaşam kalitesini etkileyebiliyor. Güneş alerjisini cildindeki kabarma, kızarıklık, kaşıntı, hatta su toplaması gibi belirtilerden fark edebilirsin. Cilt bakımı bu noktada da önem kazanıyor. After sun’lar cildini rahatlatacak, güneş alerjisini önleyecek cilt bakımı ürünlerinden!
Havuzdaki klor da alerjini tetikleyebilir. Ciltte kızarma, kaşınma, gözlerde batma, öksürük, hapşırık gibi belirtiler klor alerjisinin habercisi. Yazın karşılaşılan bir başka sorun da sivrisinek, böcek ve arı sokmaları… Arı sokması kızarma, şişme, nefes darlığı ve çarpıntıya neden olabilir. Bu belirtileri gördüğün anda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısın.