Sonbahar kapıya dayandı ancak serin havalar ve kısalan günler açık havada egzersiz yapmamaya bahane değil. Doğru koşu ayakkabısı ve eşofman gibi egzersiz giysileriyle değişken sonbahar havalarında dışarıda terlemeden ve üşümeden spor yapabilirsin. İşte dikkate alabileceğin bazı ipuçları ve giysi tavsiyeleri!

1. Kat Kat Giyin


Soğuk havalarda egzersiz yaparken genelde insanın aklına şu soru takılıyor: “Hava soğuk ama kalın giyinip çok terlersem ne olacak?” Sonbaharda dışarıda spor yaparken kat kat giyinirsen, vücut sıcaklığın yükselmeye başladığında terlememek için üzerindekileri sırayla çıkarabilirsin. Tabii ki egzersiz yaparken biraz ter atman doğal. Ancak vücut ısın fazla yükselirse aşırı terleyebilirsin, bu da vücudunun ıslanmasına ve sonuç olarak vücut ısının düşmesine neden olur. Kat kat giyinerek bu sorunu çözebilirsin. 
 

2. Ellerini ve Ayaklarını Koru


Sonbaharda dışarıda koşarken terlemene rağmen ellerin ve ayakların üşüyor mu? Bu son derece normal. Egzersiz yaparken en çok ellerin ve ayakların soğur. Özellikle de ayak parmakların. Bunun nedeni spor yaparken kan akışının karın bölgesinde yoğunlaşmasıdır. Bu yüzden ayaklarını sıcak tutan bir koşu ayakkabısı giymeli ve ellerin çok soğuyorsa eldiven takmalısın. 

3. Egzersize Uygun Giysiler Seç


Sonbaharda açık havada spor yaparken dikkate alman gereken en önemli şey, spor kıyafetinin üretildiği malzeme. Tabii giysi seçimi yaptığın sporun türüne göre de değişebilir. Giysi seçiminde şunlara dikkat etmelisin:

4. Nemi Emen Kumaşlar


Nemi emen kumaşlar, egzersiz esnasında kuru kalmana yardımcı olacak en iyi seçenek! Genellikle polyester karışımlarından yapılan eşofman ve diğer egzersiz giysileri, nemi emerek malzemenin dış yüzeyine atıyor. Böylece terlesen bile nemi vücudunda hissetmiyorsun. 

 

5. Mükemmel Eşofman ve Tayt


Dışarıda yapacağın egzersizin türüne göre eşofman ve tayt seçimin değişebilir. Eğer koşu yapacaksan seni serin tutan, nefes alabilen yapıda bir eşofman altı ya da tayt kullanmalısın. Koşucular için sürtünme de bir başka faktör. Bacaklarındaki kaşıntı hissini önlemek için sentetik elyaftan yapılma eşofman ya da koşucu şortlarını tercih edebilirsin. Eğer squat ya da lunge gibi fitness hareketleri yapacaksan sana hareket özgürlüğü sağlayan esnek eşofman ve taytlara yönelebilirsin.  

 


6. Su Geçirmeyen Malzemeler


Yağmurlu sonbahar günlerinde spor yaparken kuru ve sıcak kalmak istiyorsan koşu ayakkabısı ve spor giysilerinin su geçirmeyen malzemeden üretildiğine emin olmalısın. Koşu, bisiklet ya da doğa yürüyüşü gibi aktivitelerde rahat etmek için Gore-tex ürünleri tercih edebilirsin. Gore-tex, rüzgâr ve suya karşı koruma sağlarken cildine nefes aldıran özel bir kumaş. Tabii yağmurlu havalara uygun bir koşu ayakkabısı bulundurmak da çok önemli. Su geçirmeyen koşu ayakkabısı, yağmurlu havalar için üretildiği için ayağını çok iyi sarar ve en kaygan zeminlerde bile rahatça koşmanı sağlar.