Bir sırt çantasıyla seyahat etmenin verdiği özgürlük hissi paha biçilemez. Sonbahar, sırt çantasıyla dere tepe dolaşıp doğayla iç içe olmak, yepyeni keşiflere yelken açmak için mükemmel bir zaman. Ancak piyasadaki birbirinden güzel sırt çantası çeşidi arasından seçim yapmak zor mu geliyor? İhtiyacına ve vücuduna uygun çantayı belirlemek için dikkat etmen gereken 7 önemli nokta burada!

Boyut Seçimi


Sırt çantası boyutları genellikle litre olarak verilir. Mesela “Kelty Redwing 44” olarak adlandırılan bir şey 44 litre sırt çantasıdır. “Osprey Porter 46” olarak adlandırılan bir çanta 46 litredir. Senin hangi boyuta ihtiyacın olduğu ise tamamen ne yapacağına, yanına neler alman gerektiğine bağlı. “Ne kadar hafif, o kadar iyi” diye düşünenlerdensen eğer, ortalama 40 litrelik bir çanta rahatlıkla işini görecektir.


 

Ağırlık Merkezi


Genel olarak erkekler omuzlarında ağırlık taşıma eğilimindeyken, kadınlar kalçaları etrafında ağırlığı dengeler. Ayrıca kadınlar daha dar omuzlara ve daha ince bir gövdeye sahip olma eğilimindedir. Erkek ve kadın çantaları bu sebeple farklılaşırlar. Çanta seçerken bu ayrıntıyı da dikkate almanda fayda var.

 

Kanguru Modeline Dikkat


Kanguru tipi sırt çantaları, gün boyu şehirde dolanmak için kullanabileceğin, ana çantadan bağımsız, çıkarılabilen yavru birer sırt çantası içerir. Daypack de denen bu model seni bütün yükünü günün tamamında sırtında taşımaktan kurtarabilir. 

 

Nasıl Olmalı?


İki ana tip sırt çantası vardır: Üstten yüklenen ve önden yüklenen. Üstten yüklenen bir çantada ufak tefek şeyleri bulmak için en dibe kadar kazı yapman gerekebilir. :) Yukarıdan aşağıya komple inen bir fermuara sahip, yani önden yüklenen çantalarda ise aradığın şeye daha kolay ulaşabilirsin.

Dilersen normal sırt çantana ek olarak bir tane de böyle daha ufak bir çanta satın alıp yanında taşıyabilirsin. Söz konusu outdoor aktivite olduğunda, gerçekten bu işi yapan markaların arasında çok da dikkate değer bir fark olmadığını göreceksin. Temel olarak hepsi dayanıklılık için üretilmişler.

 

Uzun Vadeli Düşün


Sırt çantaları biraz pahalı olabilir ancak araştırmanı iyi yapar ve satın aldığın çantaya iyi bakarsan, çantanı uzun yıllar çok sayıda seyahatte sorun yaşamadan kullanabilirsin. Bu anlamda kaliteli bir sırt çantası daima iyi bir yatırım olacaktır.

 

Vücut Yapına Uygun Mu?


Omuz genişliğin, gövde uzunluğun ve kalça çıkıklığın da seçeceğin sırt çantasıyla rahat etmen açısından büyük önem taşıyor. Çantanın saplarını omuz genişliğine uygun seçtiğinden emin olmalısın. Aynı şekilde kısa bir gövdeye sahipsen, boydan uzun bir sırt çantası yürürken sürekli kalçana çarparak sana rahatsızlık verebilir. 
Dikkat etmen gerekenleri yazdım, şimdi de modellere bakalım mı? Birbirinden güzel markalarda çok sayıda seçenek Boyner’de!