Akıllı telefonların kamera teknolojileri her geçen gün o kadar gelişiyor ki… İnternette ya da bir dergide gördüğün fotoğrafın fotoğraf makinesi mi yoksa cep telefonuyla mı çekildiğine karar vermek zorlaşıyor. Bu da akıllara “DSLR makineler tarihe mi karışıyor?” sorusunu getiriyor. İhtiyacın olan tek fotoğraf makinesi akıllı telefonun mu olacak dersin? Bu yazıyı okumadan karar verme!

DSLR Fotoğraf Makinesi Tarih Mi Oluyor? 


Teknoloji konusunda uzman bazı kişiler, akıllı telefonların kamera teknolojilerinin ileride çok gelişmiş olacağını ve insanların artık DSLR fotoğraf makinesi kullanmaya ihtiyaç duymayacağını iddia ediyor. Ancak ilk bakışta çok mantıklı gelen bu iddiaya katılmadan önce bazı gerçeklere göz atmak gerekiyor.
 
Akıllı telefonların kamera teknolojilerinin son yıllarda büyük bir hızla geliştiği doğru. Hatta eğer bu gelişmeler aynı hızda devam ederse, öyle görünüyor ki 10 yıl sonra akıllı telefonlar, fotoğraf kalitesi ve teknik özellikler bakımından bugünün en yüksek kalitedeki fotoğraf makinesi modelleriyle boy ölçüşebilir.

 

Teknoloji Yarışı


Ancak hesaba katmadığın bir şey daha var: DSLR fotoğraf makinesi bu süreçte yerinde mi sayacak? Önümüzdeki 10 yıl içinde fotoğraf makinesi sensörü teknolojisinde de çok büyük gelişmeler yaşanması bekleniyor? Şu an “DSLR fotoğraf makinesi kalitesi bana yeterli olacaktır.” diye düşünüyor olabilirsin ama unutma ki teknoloji geliştikçe beklentilerin de aynı oranda artacak. Fotoğraf makinesi teknolojileri inanılmaz bir şekilde ilerlerken muhtemelen elindeki akıllı telefon her zaman biraz daha geride kalacak.
 

Fotoğraf Makinesine Karşı Akıllı Telefon


Akıllı telefonların genel anlamda kompakt fotoğraf makinesi pazarını sarstığı doğru. Artık çoğu kişinin elinde akıllı telefon var ve bu telefonlar piyasadaki uygun fiyatlı kompakt fotoğraf makinesi kadar kaliteli fotoğraf çekebiliyor. Dolayısıyla gitgide daha az insan kompakt fotoğraf makinesi satın alıyor.
 
Ancak istisnai durumlar da var. Örneğin su altında ya da 0 derecenin altındaki sıcaklıklarda çekim yapabilmene imkân veren sağlam kompakt kameralar piyasada var olmaya devam edecek. Konu DSLR makinelere geldiğinde ise akıllı telefonların her zaman geri kalacağı aşikâr. Profesyonel amaçlarla kullanılan DSLR fotoğraf makinesi manuel ayarları, değiştirilebilir lensleri, ekstra flaş gibi aksesuarlarıyla manzaradan spor etkinliklerine, aşırı yakın çekimden portre fotoğrafçılığına kadar pek çok alanda rakipsiz bir kalite sunuyor.

 

Hangisini Seçmeli?


Günün sonunda baş başa kaldığın soru şu oluyor: Kompakt ya da DSLR fotoğraf makinesi satın almalı mıyım yoksa akıllı telefonum yeterli mi? Bu sorunun yanıtı senin beklentilerine göre değişiyor. Hangi amaçla fotoğraf çekiyorsun? Otomatik ayarda mı çekim yapmak istiyorsun yoksa en ince ayarına kadar her şeyi sen mi kontrol etmek istiyorsun? Çektiğin fotoğraflarla daha sonra ne yapacaksın? Bazıları için akıllı telefon, eskiden kullandıkları temel özelliklere sahip kompakt fotoğraf makinesi yerine geçiyor. Bazıları içinse DSLR makinelerinin yanında ek olarak kullandıkları bir şipşak fotoğraf makinesi.

Sonuç olarak DSLR fotoğraf makinelerinin günlerinin sayılı olduğu pek de söylenemez. Kamera teknolojileri gelişen akıllı telefonlar sayesinde, ileride her an her yerde çok daha kaliteli kareler yakalayacağın bir gerçek. Ancak iş mükemmel kalite ve detaylı kontrole geldiğinde akıllı telefonlar DSLR fotoğraf makineleriyle yine de boy ölçüşemeyecek gibi görünüyor.