Reels videosu nasıl çekili merak ediyorsan doğru adrestesin! Reels videosu nasıl yapılır konusunda merak ettiklerin için hemen tıkla!

İnsanların kişisel yaşamlarından kesitler paylaştığı İnstagram, sunduğu yeni formatlarla adeta bir eğlence dünyası haline geldi. Artık insanlar telefonları aracılığıyla fotoğraf, video ve story formatlarını kullanarak kendilerini farklı şekilde ifade edebiliyor. Ayrıca IG TV ve canlı yayın formatlarıyla takipçileriyle sohbet ederken eğlenceli içerikler oluşturabiliyor. Bunların yanı sıra bir de Reels formatı bulunuyor. Kısa video olarak değerlendirilebilen bu format günümüzde kısa ve eğlenceli içeriklerin tek adresi haline geldi. Neredeyse her İnstagram kullanıcısının bakmadan geçmediği Reels videoların hazırlanması karışık gibi gözükse de oldukça basit. “Reels videolarımla İnstagram’ı sallarım!” diyorsan seni şöyle alalım. 


 

Bu yazımızda İnstagram’da Reels videosu nasıl çekilir konusunu ele aldık. Yazımızı detaylı bir şekilde inceleyerek İnstagram Reels’lerin yıldızı sen olabilirsin. Eğlenceli içeriklerinle dijital dünyada yerini almaya hazırsan hadi başlayalım!


 

Kısa Videolar Çekerek Başla 

Reels videosu nasıl yapılır sorularına verebileceğimiz ilk cevap tabii ki kısa videolar! Aslında Reels videolarını bu kadar popüler kılan detay da aslında bu. Farklı anlarından videoları ve fotoğrafları birleştirerek izlemesi keyifli kolajlar oluşturabilmen. Mesela sevdiklerinle geçirdiğini güzel zamanları veya komik anları kısa videolarla kaydederek muhteşem bir Reels videosu hazırlayabilirsin. Profesyonel olarak yemek veya makyaj içeriği mi hazırlamak istiyorsun? Saatlerce çekim yapmak yerine birkaç kesiti birleştirerek bilgilendirici ve eğlenceli bir Reels videosu hazırlayabilirsin. Bu işlemi pratik bir şekilde yapman için iki yol var. Birincisi telefonun kamera bölümünden video ve fotoğraf çekimleri yaparak İnstagram Reels kısmına yüklemen. Diğer yol ise bu işlemlerin tümünü İnstagram üzerinden gerçekleştirmen. İki yolda da İnstagram Reels bölümünü kullanman kaçınılmaz. Bunun için sana İnstagram Reels kısmına video ve fotoğraf ekleme kısmından da bahsedelim:


 


 • İnstagram uygulamasına giriş yaptıktan sonra yukarıda göreceğin + ikonuna tıkla.

 • Reels kısmına giriş yapmak İnstagram uygulamasındayken telefonunu sola kaydırıp Reels sekmesini de seçebilirsin.

 • Sonrasında sol alt köşede göreceğin fotoğraf ekleme butonuna tıkla. Bununla birlikte alttan kaydırma yaparak da bu işlemi gerçekleştirebilirsin. 

 • Sonrasında Reels videonda yer almasını istediğin fotoğraf ve videoları seçmeye başla. 

 • Her seçtiğin fotoğraf ve video sonrasında Reels sekmesinde editleme bölümüyle karşılaşacaksın. Burada fotoğraf ve videolarını kırpabilir, ne kadar süre yayınlanacağını belirleyebilirsin.


 

Daha öncede bahsettiğimiz gibi fotoğraf ve video çekimini Reels sekmesi üzerinden de yapman mümkün. Bunun için Reels’e geçiş yaptıktan sonra fotoğraf çekme butonunu kullanabilirsin.


 

Süre Planlamasıyla Devam Et


Reels videosu nasıl yapılır konusundaki önemli olan bir diğer husus da zaman ayarı. Telefondan izlenen akıcı ve izlemesi keyifli videolar oluşturabilmen için fotoğraflarının ve videolarının dengeli zaman aralıklarıyla yayınlandığından emin olmalısın. Bunun için Reels için hazırladığın içerikleri yükleme ve birleştirme esnasında birçok ayar bulunuyor. Bunlardan birisi Reels çekim butonu. Bu sekmeyi kullandığında Reels çekim butonunun çevresinin bir renkle kaplandığını fark edeceksin. Bu renk eklediğin fotoğraf ve videoların sürelerine göre hareket ediyor. Yani fotoğraf çekme butonunun çevresindeki renk tamamlanırsa maksimum Reels süresini doldurmuş oluyorsun. Reels hazırlığı yaparken butonun çevresindeki bu göstergeyi takip ederek süre ayarını gerçekleştirebilirsin. Bununla birlikte düzenleme kısmından da süre planlamasını gerçekleştirmen mümkün: • Seçtiğin video ve fotoğrafları Reels kısmına ekledikten sonra “İleri” butonuna tıkla.

 • Alt kısımda yüklediğin fotoğraf ve videoları göreceksin. Sonrasında “Klipleri Düzenle” butonuna tıkla.

 • Klipleri Düzenle ayarından istediğin video ve fotoğrafı seçerek süresini ayarlayabilirsin. Bu sekmede “Geçişleri Düzenle” ve “Yeniden Sırala” gibi ayarlar da bulunuyor. Geçişleri Düzenle ayarında İnstagram’ın kullanıcılara özel olarak sunduğu temalar bulunuyor. Yakınlaştır ve Çarpıt gibi temaları tercih ederek Reels’inin daha akıcı olmasını sağlayabilirsin. Yeniden Sırala ayarı ise yüklediğini fotoğrafları ve videoları tekrar organize etmeni kolaylaştırıyor. Bu özellikten faydalanarak içeriklerini dilediğin gibi düzenleyebilirsin. 

 

Hazırladığın Reels’i Güzel Bir Şarkıyla Taçlandır 

İnstagram’ın Reels kullanıcılarına sunduğu özellikler yalnızca bunlarla sınırlı kalmıyor. Çeşitli fotoğraf ve videolardan hazırladığını Reels videona dilediğin şarkıyı ekleyerek daha eğlenceli bir içerik oluşturabilirsin. Bunun için yapman gereken oldukça basit:

 


 • Video ve fotoğraf ekleme işlemini tamamladıktan sonra üst kısımda bulunan müzik butonuna tıkla.

 • Açılan müzik listesinden kişisel zevkine ve hazırladığın içeriğe uygun bir şarkı seç.

 • Sonrasında açılan ayarlardan şarkının hangi kısmının Reels videonda yer alacağını ayarla. 

 • Seçtiğin şarkıyı Reels içeriğine göre ayarladıktan sonra “İlerle” tuşuna basıp paylaşabilirsin. 


 

İnstagram, Reels formatında gerçekleştirdiği güncellemelerle yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Yukarıda bahsettiğimiz şarkı ekleme özelliğinin yanı sıra farklı ses efektleri ekleme ve kendi sesini kaydetme gibi eklentiler de uygulamada mevcut. Yaratıcı ve eğlenceli bir Reels videosu oluşturmak istiyorsan bu özellikleri de değerlendirmeden geçme! Her geçen gün farklı özelliklerle öne çıkan İnstagram uygulamasında Reels hazırlığına dair güncellemeler olabilir. Reels düzenlemelerinde değişen efekt ve ayarlama güncellemelerini İnstagram uygulamasını takip ederek öğrenebilirsin.

 

Popüler Akımları Denemeden Geçme!


İnstagram dünyasında popüler olan akımlar her geçen gün değişiyor. Dans, yemek ve eğlence gibi farklı kategorilerde sergilenen yaratıcı içerikler milyonlarca kişiye ulaşarak bir anda popüler olabiliyor. Sen de trend olan içeriklere ve çeşitli akımlara ayak uydurmak istiyorsan yapman gereken oldukça çok kolay. İzlediğin bir Reels’in benzerini oluşturmak istersen telefon ekranının alt kısmında bulunan “Bu Şablonu Dene” butonuna basabilirsin. İnstagram’ın son zamanlarda gerçekleştirdiği güncellemelerle gelen bu özellik, sevdiğin Reels şablonunu kendi ekranına taşımanı sağlıyor. Hazır olarak gelen şablona kendi videolarını ve fotoğraflarını ekleyerek akıma yön verebilirsin. 

 

Reels videoları nasıl yapılıyor konusuna detaylı bir şekilde değindiğimize göre şimdi içerik üretiminde işine yarayacak farklı püf noktalarına değinmeye başlayabiliriz. Reels videoları oluşturmak ve paylaşmak E-ticaret sektörü için de büyük önem taşıyor. Çünkü Reels videoları diğer içerik formatlarına nazaran daha fazla kitleye ulaşabiliyor. Eğer butik markanı İnstagram dünyasında yükseltmeyi planlıyorsan sen de Reels içerikleri üretmeye başlayabilirsin. İnstagram Reels video nasıl yapılır sorusunu profesyoneller için cevaplayacak olursak birkaç önemli bilgiyi eklememizde fayda var. Markanı keşfete düşürecek önerileri şu şekilde sıralamamız mümkün:


 


 • Reels videosunda bir üründen bahsediyorsanız, ses efektlerinin yanı sıra altyazı özelliğinden de faydalan.

 • İçerik üretmeyi planladığınız belirli bir alan bulunuyorsa, rakiplerinizin paylaştığı içerikleri incele.

 • Farklı filtre ve ses efektleri deneyerek içeriği ilgi çekici bir hale getir.

 • Takipçilerinin geri dönüşlerini ve yorumlarını incelemeyi ihmal etme. Böylece hedef kitlenin istediği tarzda Reels videoları oluşturabilirsin.


 

Eğer profesyonel olarak bir içerik üreticisi veya işletme sahibiysen yukarıda belirttiğimiz maddeleri dikkate almanda fayda var. Unutma ki popüler bir Reels videosu hazırlamak için sadece çeşitli teknikleri bilmek yeterli olmayabiliyor. Takipçilerini etkilemek için İnstagram’ın sunduğu gelişmiş özelliklerle yaratıcılığını birleştirmen çok önemli. Ayrıca estetik açıdan çekici ve kusursuz içerikler de etkili içerik üretimi hususunda önemli rol oynuyor. İnstagram hesabın için çektiğin fotoğrafları nasıl farklılaştırabilirim diyorsan “Telefonundan Eksik Etmemen Gereken Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları” adlı yazımıza da göz atabilirsin.