Hamilelik döneminde kendine ve vücuduna uygun kıyafetler bulmak, günümüzde eskisine göre çok daha kolay. Seçeneklerin giderek çoğaldığı hamile giyiminde sadece görünüşe aldanmadan, gerçekten işini görecek parçalar seçmek istiyorsan bu ipuçlarına mutlaka göz atmalısın. 

Kumaş Seçimi Önemli


Hepsinden önce mümkün olduğu kadar doğal, pamuklu, nefes alan, bedeni kaşındırmayan kıyafetler seçmeye dikkat etmelisin. Özellikle yaz hamilesiysen çokça ateş basacaktır. Açık renk bol kıyafetler doğru tercih. Kış hamilesiysen koyu renkler de kullanabilirsin ama yine tercihini pamuk, keten, yün gibi doğal kumaş ve malzemelerden yana yapmalısın.

Rahatlığa Dikkat


Hem hamilelik döneminde hem de emzirirken giyebileceğin emzirme özellikli, tişörtü çıkarmadan/sıyırmadan, göğüs tarafından açılabilen tişörtler/elbiseler edinebilirsin. Bunlar özellikle kış aylarında işini kolaylaştırır. Robadan (hemen göğüs altından başlayıp bollaşan) tişört ve elbiseleri, kruvaze elbiseleri, hem hamilelikte hem de sonrasında giyebilirsin. Kış hamilesi isen, yine kruvaze bir palto/ceket tercih edebilirsin.
 


Püf Noktalar


Mevcut kotlarına sığmak pek mümkün olmayacağı için hamile kotlarını ileriki ayları da düşünerek bir beden büyük alabilirsin. Bel lastiğinde düğme olan hamile taytlarından da faydalanabilirsin. Aylar ilerleyip göbek büyüdükçe, düğmeleri genişleterek son aya kadar kullanabilirsin. Taytlar ve beli lastikli pileli etekler ise gerçek birer hayat kurtarıcısı! Kış için hamile külotlu çoraplarından da mutlaka almalısın.


 

İç Giyim Önemli


İç çamaşırı çok önemli. Hamilelikte göğüsler büyüyeceği için mevcut sütyenlere sığmayabilirsin. Bunun için sütyen kopçası uzatıcı aparatlar kullanabilir ya da emzirme sütyeni satın alabilirsin. Hamilelikte vajinal enfeksiyonlar tehlikeli olduğu için külotların da pamuklu olması çok önemli.

Ayakkabı Tercihi


Topuklu ayakkabı bu dönemde tehlikeli olabilir. Ayak bileklerin kalınlaşacağı, ayakların şişeceği için babetlerine, bilekli botlarına ve çizmelerine de sığamayabilirsin. Kış hamilesi isen geniş botlar ve ugg tipi çizmeler giyebilirsin. Yaz hamilesiysen altı kaymayan geniş tabanlı terlikler kurtarıcın olacaktır. Spor ayakkabılarla ise her mevsim rahat edebilirsin. Hamilelik ve sonrasında ayak numaranın yarım numara kadar büyüyeceğini dikkate alarak alışveriş yapabilirsin.

 

Uyku Takımı


Hamile geceliği veya pijaması da önemli detaylardan biri. Hamileliğin süresince ev içinde seni rahat ettirecek hamile gecelik ve pijamaları ile bol bol ev tişörtü alabilirsin. Doğumda hastanede ve sonrasında da giyilebilecek, hem şık hem de emzirme özellikli ya da düğmeli bir iki takım pijama, gecelik ve sabahlık almanda çok fayda var.