Sezonu takip etmekten hoşlanmıyorsan klasik birkaç pantolon, etek, ceket, tişört ve gömlekten oluşan bir dolabın olmalı. Klasikleri, sezonun iddialı parçalarından biriyle kombinleyerek zamansız bir çizgi yaratabileceğini biliyorsun. Ama önce, her duruma uygun klasik parçalardan oluşan bir gardıropta bulunması gerekenleri hatırlayalım, eksikleri tamamlayalım.  

Boğazlı Kazak


Gardırobunda biri siyah olmak üzere en az iki boğazlı kazağın bulunması, klasik tarzına büyük katkı sağlayacak. Dar pantolon üzerine giyeceğin kaşmir bir boğazlı kazak ve beli oturan bir ceket ile hoş olmaman mümkün değil. 
 

Kot Pantolon ve Beyaz Tişört


Rengini ve kesimini sevdiğin bir jean pantolon, dolabının olmazsa olmazı. Her an giyip çıkabileceğin; yanına alacağın bir blazer ceket ile resmi, bir tişörtle spor tarza dönüşebilen klasik bir kesimden söz ediyorum. Pantolon ve ceket ikilisine çok yakışan beyaz tişörtlerin mutlaka olmalı. Pamuklu, dikişleri muntazam bir beyaz tişörtten daha işlevsel olan tek şeyin beyaz bir gömlek olduğunu da unutma.

 

Beyaz Gömlek


Beyaz gömlek, bir kadının dolabının en önemli parçalarından biri. Günlük olarak yakası düğmeli ve pamuklu modeller hem klasik hem maskulen bir stil için çok kullanışlı. Ancak bir dolabın en vazgeçilmez parçalarından birinin ipek, beyaz bir gömlek olduğunu da unutmamak gerek. 

Pantolon askısı, düğme yakalı gömlek giydiğinde keyifle kullanacağın bir aksesuar olabilir. Kocaman tokalı, kalın bir kemerle havalı hâle getirebileceğin beyaz gömleğini, inci kolyenle ciddi bir havaya sokabilirsin. Böylece ne giyeceğini bilemediğin o toplantıyı da o ilk randevuyu da kurtarabilirsin. 
 

Pantolon ve Etek


En az jean pantolon kadar önemli diğer parçalar da siyah pantolon ve etek. Bedenine göre yüksek ya da alçak belli, tercihine göre dar ya da geniş paçalı bir pantolon gardırobunda bulunmalı. Havuç kesimin en az tayt kadar zor anlarda hayat kurtardığını da unutmamalı. Aynı şekilde tercihine göre diz üstü ya da diz altı, mutlaka bir kloş, bir pilili etek edinmen de gardırobun karşısında düşünme zamanını azaltacak parçalar arasında. 

Açık renk pantolon da gardıropları kullanışlı hâle getiriyor. Modası hiç geçmeyecek klasik kesim iki açık renk pantolona yatırım yapmanı şiddetle tavsiye ederim. Biri yazın incecik bluzlarınla giyeceğin incelikte ve rahatlıkta olsun. Diğeri, sonbaharın güneşli günlerinde ceket ya da kazaklarla kombinleyebileceğin daha kalın bir kumaştan. 
 


Ultra Hafif Ceket ve Trençkot


İlkbahar ve sonbaharda, fular ve atkılarla kullanmak üzere nötr renklerde bir ultra hafif ceket edinmende yarar var. Bu ceketi kışın paltonun içine de giyebilirsin. Birkaç aksesuarla klasik ya da spor bir tarz yaratabilen bu ceket, gardırobunda birkaç renk olmasını isteyeceğin parçalardan biri. 

Tüm pantolon ve eteklerinin, gömlek ve bluzlarının üzerine alabileceğin toprak renklerinde bir trençkot, gardırobunda mutlaka bulundurman gereken parçalardan. Orada kaç ceket olursa olsun en çok giyeceğin, en klasik parçalardan biri kesinlikle bu!