2019 yazı klasik, modern, vintage ve cesur fütüristik gözlük modelleri ile çok geniş bir yelpazeye sahip. İş sadece kendi zevkine ve yüz hatlarına uygun gözlüğü bulmaya kalıyor.  Geometrik formlar, cüretkâr desen ve renklerle tasarlanmış gözlükler de vitrinlerin ön sıralarında. Bu yazın gözde güneş gözlüğü modeli geniş formuyla dikkat çekiyor. Hazırsan güneş gözlüğü seçmenin püf noktalarını paylaşıyorum.

 Rengârenk Gözlük Modelleri


Gözlük modelleri seçiminde hafiflik önemliyse metal ve titanyum gözlükleri tercih etmelisin. Bu yaz gözlük tasarımcıları, metalik güneş gözlüğü çerçevelerinde altın, gümüş, siyah başta olmak üzere gökkuşağının bütün renklerinden esinlenmiş. Tarzına ve gardırobuna uygun metalik güneş gözlükleri seçerken zorlanmayacaksın.

Yüzünü Tanı


Güneş gözlüğünün yüzüne yakışması için yüzünün formuyla gözlük çerçeve şeklinin uyumlu olması gerekiyor. Temel olarak yüz şekillerini oval, yuvarlak, üçgen, kare ve dikdörtgen olarak kabul ediyoruz. Güneş gözlüğü çerçeven yüzünün büyüklüğüyle doğru orantılı olmalı. 

Denge ve Uyum


Bu konuda en şanslı olanlar, oval yüzlüler. Yüzün ovalse sana her tür güneş gözlüğü çerçevesi uyacaktır. Tabii çerçeve renginin ten ve saçla uyumuna da dikkat etmelisin. Dikdörtgen ve kare yüzlerin ortak noktası, keskin hatlara sahip olmaları. Sert çizgiler, oval ve yuvarlak şekilli çerçevelerle çok daha yumuşak görüntü kazanıyor.

Değişim Senin Elinde


Yüzün yuvarlaksa güneş gözlüğü çerçevesinin geometrik formda ve camının hafif bombeli olması avantaj sağlar, yüzün daha uzun görünür. Yüzün üçgense gözlüğünün alt kısmında çerçeve olmayabilir.   

Basit Bir İki Kural


Gözlük çerçevesiyle saç uyumu için de dikkate alman gereken basit bir, iki kural var. Saçların sarıysa siyah, kahverengi, kırmızı, yeşil ya da safran rengi çerçeveler sana çok yakışacaktır. Kumralsan kırmızı, bordo, mor tonlarını tercih etmelisin. Kızıl tonlarıyla ise kırmızı ve yeşil gözlük çerçeveleri iyi sonuç verir. Çerçeveler metalse, cam renklerinde aynı dengeyi sağlayabilirsin. Desenli güneş gözlüğü çerçeveleri de sosyal, neşeli kişiliğini vurgulamak için doğru seçim.
 

Cat Eye Yeniden Moda


Yüzü kare ve dikdörtgen olanların çok başarıyla taşıdıkları çerçeve modellerinden biri de cat eye. Degrade camlı güneş gözlüğü modelleri ışık miktarını azaltıyor. Bu sene cat eye gibi degradenin de çok moda olduğunu unutma.

 

Canlandıran Pastel Renkler 


Açık pembe, mavi, yeşil ve turkuaz gibi pastel renkler ve kemik rengi güneş gözlükleri, son birkaç yıldır olduğu gibi bu yıl da vitrinlerde. Yüzüne canlılık kazandıracak bu renkli gözlükleri sen de denemelisin.  
 

70’li Yıllara Dönüş


Bugün büyük dikdörtgen ve hafif bombeli gözlük modelleri ile 70’li yıllara geri dönelim mi?

Risk Almak İstemeyenler


Risk almayı sevmeyenler klasik gözlük modelleri tercih ediyor. Siyah çerçeveliler, en sevilenler arasındaki yerini koruyor. Bununla birlikte tasarımcılar desenli, kemik, organik çerçeveler kullanarak küçük dokunuşlarla klasik tasarımları güncelliyorlar. Bu sebeple klasik gözlüklerin çerçeveleri bugün çok daha hafif.