Kalabalık aile buluşmalarına bir süre ara vermiş olmak, aileni hiç görmeyeceğin anlamına gelmiyor. Teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde aile üyeleriyle videolu görüşmeler yapabilir, uzun uzun sohbet edebilir, hatta geniş ailenle aynı sofrada dahi buluşabilirsin. İşte, ailenle video görüşme yapmanın ve bu görüşmelere keyif katmanın yolları…

Uygulamanı Seç


Video görüşmeleri mümkün kılan çok sayıda uygulama mevcut. Uzaktaki aile üyelerini bir araya getiren bir video görüşme planlarken öncelikle herkesin rahatlıkla kullanabileceği, pratik bir uygulama seçmelisin. Son dönemlerde online toplantılar için sıklıkla kullanılan Zoom, aynı anda çok sayıda kişiye bağlanabilmeyi sağladığı için aile ve arkadaş buluşmalarının da gözde uygulamalarından. Zoom dışında iPhone’un görüntülü konuşma uygulaması FaceTime, WhatsApp görüntülü arama özelliği, Skype da online buluşmalar için tercih edilen yöntemler arasında.
 

Detayları Belirle


Online buluşma için önceden herkese uygun bir gün ve saat belirledikten sonra kullanacağın uygulamayı test etmeyi unutma. Videolu görüşmen için bir konsept belirleyerek işleri daha eğlenceli hale getirebilirsin. Örneğin aile arasında bir oyun akşamı düzenleyebilir, bir yandan videolu görüşme yaparken diğer yandan okey, poker, tavla gibi sevilen bir oyunu online olarak deneyimleyebilirsin. Başka bir görüşmede herkesten aile albümlerini yanına almasını isteyebilirsin. Böylece birbirinize eski fotoğrafları göstererek ve anıları hatırlayarak nostaljik bir buluşma gerçekleştirebilirsiniz.
 

Kahve Sohbetlerinde Buluş


Uzaktan çalışıyorsan öğle arasında yemek sonrası kahveni ailenden birileriyle baş başa içmeye ne dersin? Saatlerinizi ayarladıktan sonra ekrandan ekrana da olsa karşılıklı oturup kahvelerinizi yudumlayabilirsiniz. Birikmiş havadisleri paylaşmanın, uzun uzun sohbetler etmenin tadı bambaşka. Hatta belki “Fala inanma, falsız da kalma.” deyip birer fal da kapatırsınız.
 


Aile Yemeği Organize Et


Tüm ailenin bir araya geldiği, bol kahkahalı kalabalık sofraları mı özledin? Şu sıralar bunu gerçek kılmanın en ideal yolu, video görüşme ile bir araya gelmek… Belki de tıpkı izolasyon öncesi olduğu gibi haftada bir gün geniş ailenle yemek yiyebilirsin. Hatta tüm aile, önceden ortak bir menü belirleyip akşam yemeğinde aynı anda sofra başında olabilirsiniz. Bilgisayarını ya da telefonunu ayarla, sofra başında herkesin görülebileceği bir pozisyonda yerleştir ve saati geldiğinde ailenle yemek yemenin tadını çıkar!
 


Aile Büyükleriyle Çocukları Buluştur


Anneanneler, babaanneler, dedeler torunlarını, torunları da onları çok özledi. Aile büyükleriyle çocukları buluşturmanın da en iyi yolu görüntülü görüşmeler. Bu görüşmeleri her gün aynı saatte gerçekleştirerek günlük rutin haline getirebilirsin. Ekran başında geçen zamana biraz renk katmak için aile büyüklerinin çocuklara kitap okumasını önerebilirsin.
 

Video Görüşmelere Eğlence Kat


Ailenle buluştuğun her an eşsiz olsa da video görüşmelere biraz renk katmak senin elinde. Örneğin herkesin sevdiğin şarkılardan oluşan bir playlist, neşenizi yerine getirebilir. Eğer video görüşmeler için Zoom kullanmayı tercih ediyorsan arka planı istediğin bir fotoğrafla ya da eğlenceli filtrelerle değiştirebilirsin. Mesela Maçka Parkı’nın çimlerine yayılmış, piknik yapar gibi görünmek ister misin? Hopi’nin Maçka Parkı’nı evine getiren Zoom filtreleri ile hem herkesin gözünü gönlünü açabilir hem de keyifli bir sohbet başlatabilirsin.