Şehir hayatının en önemli avantajlardan biri, kültür sanat etkinlikleriyle seni besliyor olması, değil mi? Bir de bunun için para harcamana gerek olmadığı etkinliklerde sanatsever olma yolunda büyük adımlar atıyorsun. :)

Şehre dönüşle son sürat atağa geçen kültür sanat etkinlikleri arasında eline kahveni alıp, tabana kuvvet gezebileceğin pek çok alternatif var. En önemlilerini senin için sıralıyorum.

1. Bir taşla birden fazla kuş vurmak istersen Karaköy Juma binasını paylaşan galeriler Mixer, ArtSümer, x-ist ve PiArtworks’teki sergileri gezebilirsin.

2. 10 Kasım’a kadar gezebileceğin “7. Kıta” temalı İstanbul Bienali, Antroposen adı verilen yeni çağın, insanın dünya üzerinde bıraktığı izlerle oluşmasına odaklanıyor. Türkiye’den ve 26 ülkeden toplamda 57 sanatçının eserlerinin sergilendiği bienal, Tersane İstanbul, Pera Müzesi ve Büyükada’ya yayılacak. Sadece bienalin sergi mekânlarını gezmekle kalma ve ücretsiz konuşma, buluşma ve film gösterimlerini de takip edebilirsin.

3. Arter, eylülde Dolapdere’deki yeni binasında kapılarını ziyaretçilere açtı. Birçok etkinlik, performans, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve yayına ücretsiz ulaşabileceksin.

4. Ajandanı aç ve 16. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri kapsamında gösterimi Beykoz Kundura Sinema’da yapılan “Hakikatten Uzaklaştıkça” filmi için kendine bir gün ayır.

5. Eylülde kapıları ilk kez izleyiciye açılan Barın Han’da Bengü Gün küratörlüğünde gerçekleşen Atonal 9 Solo sergisi, her biri farklı katlara ayrılmış olarak Eda Soylu, Emre Zeytinoğlu, Cins, Fulya Çetin, İrfan Önürmen, Merve Denizci, Metin Ünsal, Numan Okutan ve Rafet Arslan’ın kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor. Sergi, 17 Kasım’a kadar Çemberlitaş’taki Barın Han’da gezilebilir.