Yaşadığın evin havası ve görünümü, içinde bulunduğun ruh hâlini de doğrudan etkiler. Peki, yaşam alanına biraz canlılık getirmeye ne dersin? Tekdüze bir dekorasyon yerine, ufak dokunuşlarla kendine sıcacık bir yaşam alanı yaratabilirsin. Canlı mercan bunun için tam da ihtiyacın olan renk! Dekorasyonda mercan rengin kullanımına dair ipuçları aşağıda, okumadan geçme. :)

Denizin Altından Gelen Büyüleyici Güzellik


Adını aldığı derin denizlerden hayatın içine taşınan kırmızı mercanın bu yıl hem moda, hem dekorasyon alanında sık kullanılmasının bir sebebi var! Kırmızı mercan tüm dünyanın yakından tanıdığı, renklerin trendine yön veren Pantone Renk Enstitüsü tarafından 2019 yılının rengi seçilmişti. Pantone’ye göre kırmızı mercan, dijital dünyanın yoğun uyaranlarına karşın bağlılık ve mahremiyetin güçlenmesini temsil ediyor.Salonlar Mercanla Hayat Buluyor


“İyi ki evdeyim!” dedirtecek, kucaklayıcı bir salon için duvarlarını mercan rengine boyamayı düşünebilirsin. Böylelikle kahve ve açık tonlardaki mobilyaların öne çıkarak belirgin hâle gelecek. Dekorasyonu yine açık tonlarda bir halı ile tamamlayarak gözleri yormayan bir görünüm elde edebilirsin. Tüm duvarları boyamak gözünü korkutuyorsa tek bir duvarla fark yaratmayı deneyebilirsin.

 

İnsanı Kendine Çeken Kanepeler


Son derece neşeli ve hayat dolu bir renk tonu olan kırmızı mercan, evin genel havasına çok keyifli bir sıcaklık taşır. Koltuk ve kanepelerinde kırmızı mercan rengini kullanarak başka bir çabaya gerek kalmadan salonda aradığın canlı havayı yaratabilirsin. Duvarını bir-iki parça dekoratif tablo ile zenginleştirmen de mümkün.


 

İnsanı Kendine Çeken Kanepeler 2


 

Mercan, gri ile mükemmel biçimde uyar ve gri gibi tüm donuk tonları çok iyi dengeler. Duvarların yorgun ve albenisiz görünümünü bu şekilde ortadan kaldırabilirsin. Yine abartıdan uzak bir stil için, mercan rengi kanepe kullanacaksan diğer mobilya, duvar ve aksesuarlarını sade renklerde seçmende fayda var.

 

Küçük Dekoratif Dokunuşlar


Aniden kırmızı mercan renkli duvarlara veya kanepelere sahip olmak sana korkutucu geliyorsa, mercanı daha ufak alanlarda kullanarak başlayabilirsin. Kırlentlerinin kılıfları ile koltuk battaniyeni, mum ya da çerçevelerini mercan rengi seçmek iyi bir başlangıç olabilir. Özellikle koyu renk mobilya ve duvarların varsa, karanlık görünümü canlandırmak adına mercan aksesuarlar harika olur.

 

Zıt Tonlarla Mükemmel Uyum


Mercanın sıcak olduğu kadar meydan okuyan bir enerjisi de var. Ve bu eneriyi en iyi ortaya çıkaran kombinasyonlardan biri de mercanın zıt renklerle bir arada kullanımı! Özellikle yeşil tonlarına çok yakışan mercanı bu şekilde dekorasyona yerleştirmeyi düşünebilirsin. Yeşilin ağırlıkta olduğu bir salonda, kendini gösteren mercan bir ayrıntı ile son derece samimi ve pozitif bir atmosfer yaratabilirsin.

 

Renkli Rüyalar, Neşeli Sabahlar


Sabahları yataktan çıkmaktan zorlanıyorsan yatak odanın detaylarında kırmızı mercan rengini kullanmayı denemelisin. Bu renk daha gözlerini açtığın anda seni ısıtarak, içini pozitif enerjiyle doldurmana yardımcı olur. Yatak örtüsü, nevresim, perde, komodin, abajur gibi parçalarda rahatlıkla kullanabileceğin mercan, yatak odana pozitif enerjinin yanı sıra klas bir görünüm de getirecek. Sıcak hisler yayan bir odada uyumanın uyku kalitene de olumlu yansıyacağını unutma.

 

Zevk Sahibi Olmak Ayrıntılarda Gizli


Davetkâr elektriğiyle mercan, sofra aksesuarlarında kullanmak için de çok keyifli bir seçim. Yemek masanın aydınlatmasını, runner’larını ya da servis takımlarını mercan renginde seçerek sıcak, samimi bir sofra hazırlayabilirsin. Bir de evde yemek yedirmekte zorlandığın bir minik varsa, ortamı bu şekilde eğlenceli hâle dönüştürmüş olursun.

Mercanı sevmek de, onu evine uyumlu hâle getirmek de gördüğün gibi çok kolay. Daha fazla dekorasyon fikri için buraya göz atabilirsin.