Protein, saçın en önemli yapı taşlarından biri. %90 oranında protein içeren saç hücreleri, kandan gelen protein ve oksijenle beslenir. Dolayısıyla saçın sağlıklı olması beslenmeyle doğru orantılı. Yağlanma, aşırı kuruluk, kepeklenme, matlaşma, incelme, uzamama ve saç dökülmesi en sık yaşanan saç problemleri. Doğru beslendiğinde çok kısa zamanda saçlarının canlandığını ve saç uzatma için ayrıca çaba harcaman gerekmediğini göreceksin. Saç dökülmesi problemin tarihe karışacak!

Akdenizli Şifacı: Zeytin


Akdeniz diyetiyle beslendiğin ve stresle başa çıkabildiğin sürece saç dökülmesi problemi yaşama ihtimalin azalır, pırıl pırıl parlayan sağlıklı saçlara sahip olma şansın artar. Saç dökülmesi ve saç uzatma için zeytinyağı sıklıkla önerilir. Zeytin saçlar için doğal bir ilaç. 
Zeytinyağı, damar tıkanıklığına yol açan kötü kolesterolü (LDL) düşürüyor, iyi kolesterolü (HDL) yükseltiyor, ayrıca güçlü antioksidan ve E vitamini kaynağı. Sindirim ve kemik sorunları, mide, beyin ve sinir dokuları için bir destek kuvvet görevini görüyor. 
Sağlık bir bütündür ve vücudunun ihtiyaçlarını doğru beslenmeyle dengelemek gerekir. Özetle, saç kuruluğunu önleyen ve saçlarını güçlendiren zeytin ve zeytinyağına sofranda daha fazla yer vermelisin.
 Kuru ve Aşırı Yıpranmış Saçlar İçin Protein Tüketilmeli 


Saçların kuru ve yıpranmışsa diyetinin yumurta, yemiş türleri ve süt ürünleri açısından zengin olması önemli. A ve B vitaminleri, çinko ve proteinler bakımından zengin olan yumurta sarısı saç dökülmesi için en yararlı gıdaların başında geliyor. Yumurta ve süt ürünlerinin organik olmasına özen göstermek önemli. Mercimek, kinoa, karabuğday, fasulye, Antep fıstığı gibi bitkisel proteinler de beslenme programında yer almalı. Bu güçlü proteinleri tükettiğinde saçlarının kısa zamanda canlandığını kısa zamanda fark edeceksin. Saç kuruması ve saç dökülmesi içinse uzmanlar A ve E vitaminleri içeren muz, avokado ve mango gibi meyveleri öneriyorlar. 


 

Nemlendirmek Şart


Omega 3 sağlıklı saçlar konusunda önemli bir role sahip. Saç telinin %2-4’ü yağ asitlerinden oluşuyor ve saç derisindeki kan dolaşımını Omega 3 düzenliyor. Kan dolaşımı yeterli olduğunda saç dökülmesi sorunu daha az yaşanıyor, saçlar gürleşiyor ve parlıyor Somon, sardalye ile ceviz, keten tohumu, ayçiçeği ve chia tohumunda bolca bulunan Omega 3 saçları nemlendiriyor. Saç dökülmesi ciddi oranda azalıyor ve saç uzatma konusunda da çözüm üretilmiş oluyor. Omega 3 içeren ürünleri düzenli tükettiğinde saç dökülmesi sorununun azaldığını ve saçlarının parladığını kısa sürede fark edeceksin. 


 

Düzenli Hormon


Hormonal dengesizlikler saç dökülmesi ile kendini belli edebiliyor. Yeterli çinko tükettiğinde testosteron ve diğer hormon seviyeleri düzenlenebiliyor, bu durumda saç da besleniyor ve parlıyor. Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsan vücudunun çinko ihtiyacı olabilir. Çinko, saç köklerinin çevresindeki yağ bezlerinin çalışmasını sağlar. Saç uzatma için de günlük çinko ihtiyacını sığır eti, biftek, karaciğer (dana), nohut, gibi besinlerden edinebilirsin. 


 

Biyotin Mucizesi 


Yumurta, balık, fındık, badem, ceviz, patates, ıspanak ve brokolide bulunan biyotin saç büyümesini artıran bir mineral. Saç dökülmesi, cilt problemleri ve tırnak kırılması sorunları yaşıyorsan nedeninin biyotin eksikliği olabileceğini unutma.