Hopililer merhaba!
Sonbahar geldi, okul hayatı yeniden başladı.
Bugün burçların okul hayatında nasıl bir öğrenci olabileceklerini, belki de nasıl bir okul sisteminde okumaları gerektiğini yazacağım.

Koç Burcu


Yerinden kıpırdamadan saatlerce ders dinlemek, hareketli, enerjik bir Koç burcu için elbette gayet zor. En azından ders aralarında enerjisini atabileceği geniş bir bahçeye ihtiyacı olabilir. Kesinlikle sportif faaliyetlerin bol olacağı bir eğitim hayatında daha başarılı olacaktır. Ayrıca ben kimliği de güçlü olduğu için, katı kuralların uygulanacağı bir okul sistemi onu demotive edecektir. Kendini özgürce ifade edebilmesi ve onu dinleyen öğretmenlerin olması çok önemli.

 

Boğa Burcu


Boğalar kendilerini güvende hissettikleri zaman performanslarında artış olur. Bu da demek oluyor ki; çok fazla öğrenciyle rekabet içerisinde oldukları bir ortam ya da eğitim şeklinin çok alternatifli ve farklılık göstereceği bir okul sistemi onlara göre olmayacaktır. Ayrıca okullarının yeşillikler içerisinde olması, dingin bir yapıya sahip olması onlara çok iyi gelir. Okullarında, içlerindeki estetik duygusunu besleyen bir sanat faaliyetine de dahil olabilirlerse çok mutlu olurlar.

 

İkizler Burcu


Rutin bir okul hayatı, rutin dersler hiçbir zaman İkizler’in çok yönlülüğüne hitap etmez. Eğitim hayatı çeşitli aktivitelerle, farklı yan derslerle desteklenirse çok mutlu olurlar. Ayrıca kendilerini ifade edebilmek çok önemli olduğu için, sıkı kuralların uygulandığı ve sorgulamanın az olduğu bir eğitim sistemi yerine, kendilerini bol bol ifade edebilecekleri, daha rahat – esnek bir eğitim sistemi onları daha çok mutlu eder.

 

Yengeç Burcu


Aile mefhumu yüksek olan Yengeç’ler okul ortamında da muhakkak kendilerine birkaç tane çok yakın arkadaş seçerler ve onları kardeşleri gibi severler. Ayrıca bazı öğretmenleriyle duygusal bağ geliştirebilir ve çok kıymet verebilirler. Demek ki hocaların sık değiştiği bir eğitim sistemi onları huzursuz edebilir. Mümkünse okul hayatının tamamını aynı okulda geçirebilirse daha mutlu olacaktır.

 

Aslan Burcu


Aslan’lar her daim kazanmak, birinci olmak, dikkat çekmek isterler. Eğer rekabette geriye düşeceklerini hissederlerse, birinci olamayacaklarını, dikkatleri üzerlerine çekemeyeceklerini fark ederlerse bırakırlar ve böylelikle başarısız bir öğrenci olurlar. Okulda başarısız oldukça, arkadaş ortamında bu eksiği kapamaya kalkarlar, popüler olabilmek için bazen kuralları bozmak, kendinden bahsettirmek isteyebilirler. Bu yüzden eğer okulunu sevdiyse, kesinlikle değiştirmemek çok önemli ve başarısız olduğu dersleri bırakmaması için ek derslerle ona yardımcı olup, öz güvenini kazanmasına destek olmak gerekiyor.

 

Başak Burcu


Zeki ve çalışkan Başak’lar genelde okul hayatında çok başarılı olurlar. Emin olmadığı hiçbir konuda sınıfta parmağını kaldırmayı tercih etmeyen Başak’lar, okul hayatında sosyal yönüyle her zaman ön plana çıkamasalar da onların derslerdeki performansı iyi olacaktır. Çok kolay strese girebilen Başak’lar rekabetin yoğun yaşandığı okullarda zaman zaman zorlanabilir ve yaşamlarındaki mutluluklarını derslerdeki performanslarına bağlarlarsa mutsuz birer çocuk olabilirler.
 


Terazi Burcu


Sosyal iletişimi yüksek Terazi’lerin muhakkak sıkı kankaları olacaktır okul hayatında. Ve okula gitmek için de en büyük motivasyonları arkadaşları olabilir. O yüzden okul değişikliğinden mütevellit arkadaş ortamından ayrılacak olması bir kere hiç onlara göre değildir. Ayrıca giyinmeye, süslenmeye de önem verdikleri için okulda giyim kurallarına ne kadar az müdahale edilirse o kadar mutlu olurlar. Terazi’ler her zaman çalışkan bir öğrenci olmayabilir ya da ders çalışmayı sevmeyebilir.

 

Akrep Burcu


Uyanık ve zeki Akrep’ler okul hayatlarındaki arkadaşlık ilişkilerinde de, öğretmenleriyle olan diyaloglarında da stratejiktirler. Kendi çıkarlarını iyi gözetebilen ve dikkat çekmeyi başarabilen öğrencilerdir. Sevdiklerini fazlaca sahiplenen Akrep’ler, okul arkadaşlarıyla çok sıkı bağlar geliştirebilirler ve onları fazlaca koruyup kollayabilirler. Akreplere eğitim hayatında en çok kazandıran strateji geliştirme, olumsuz durumları kendi lehlerine çevirebilme yetenekleridir. Erken yaşlarda süreçleri yönetmeyi becerirler.
 


Yay Burcu


Arkadaşlarına çok düşkün, onları eleştirmeyen, onlara iyilik yapmayı çok seven Jüpiter’in çocukları sosyal kişilikleriyle ön plana çıkarlar. Eğitimi, öğrenmeyi çok severler ama özgürlüklerine de çok düşkün oldukları için katı kuralların ön plana çıktığı bir eğitim sisteminde mutlu olamazlar. Ayrıca maceraya ve spora da düşkün oldukları için sportif faaliyetlerin bol olduğu okullarda daha mutlu olacaklardır.

 

Oğlak Burcu


Hırslı bir yapısı vardır Oğlak’ın, eğer kendine bir hedef koyabildiyse. Okulunu ve öğretmenlerini sevdiyse ve ona iyi bir gelecek perspektifi sunulabilirse, o geleceğini inşa edebilmek için çok güzel çalışacaktır. Ama dersler boş geçiyorsa ve okulun ona bir fayda sağlamayacağı izlenimini edinirse çok güzel boşverebilir de. İyi bir eğitim sisteminde ise parlayacağı malumunuz.

 

Kova Burcu


Ezber bozmayı, muhalefeti, farklı olmayı çok seven Uranüs’ün çocukları, kendi yaratıcılıklarını, farklılıklarını ortaya koyabilecekleri çok yönlü bir eğitim sisteminde daha fazla mutlu olurlar. Sosyal aktiviteleri de sevdikleri için, çeşitli branşlarda yan derslerin, hobi derslerinin sunulduğu bir okul hayatı onları parlatacaktır. Disiplini ve hiyerarşiyi ise hiç sevmeyeceklerini söylemek zorundayım.

 

Balık Burcu


Duygusal bir yapısı olan Balık’lar genellikle okul arkadaşlarıyla iyi ilişkiler geliştirmeye özen gösterirler ve onlara her zaman yardımcı olmaya hazırdırlar. Biraz haksızlığa uğramışlık psikolojisiyle yaşayan Balık’lar çok kolay birilerinin onların hakkını yediğini düşünebilecekleri için, eğer bir derste istedikleri performansı gösteremezlerse bunu genellikle kendilerine değil, öğretmenlerine bağlayabilirler.