Bebek odası hazırlığı, hamilelik döneminin belki de en eğlenceli aktivitesi. Çeşitli bebek beşikleri arasından seçim yapmak, bebek nevresim takımı alışverişi, pudra tonları, ahşap oyuncaklar… 
Anne ve babalar için heyecan verici bir hazırlık süreci. Sana bu süreçte destek olmak için bazı fikirler vermek istiyorum. 

İşe Temelden Başla


Bebek odası olarak düşündüğün odanın yalıtımı nasıl? Bebek kışın üşümemeli, yazın fazla terlememeli. Eğer bebek odası yalıtımında bir sıkıntı varsa ilk önce bunu çözmeli, odanın 20-21 derecede kalabilmesi için sağlıklı bir altyapı oluşturmalısın. Sonra sıra zemine gelecek. 

Zemin döşemesini doğal bir malzemeden seçmende yarar var. Parke her zaman sıcak bir ortam yaratır. Ahşap parke iyi bir seçenek. Parkenin yüzeyinin parlak cilalı olmasına dikkat etmeni öneririm. Bebek odası yere ne zaman ne döküleceği belli olmayan bir yer. O yüzden temizliği kolay bir yüzey olması önemli. Halı, hijyen açsından sorun yaratabileceği için kullanmasan daha iyi. Yere mutlaka bir şey sermek istiyorsan çamaşır makinesinde yıkanabilen kilim modellerini inceleyebilirsin.

Renkleri en baştan belirlemende yarar var.  Parke rengini de duvar rengini de bebek beşikleri arasından istediğin tarza en uygununa göre seçeceksin. Bebek nevresim takımı için alışverişe çıkmadan önce paletini hazırlamış ol ve lütfen kızlara pembe erkeklere mavi klişesinden uzak dur. Gri, sarı, yeşil, lila gibi pek çok şahane renk var. 

Kolay hareket edebilmek için alt açma ünitelerini ve bol çekmeceli şifonyerleri de bu sırada radarına almalısın. Onların renginin de beşiğe ve odaya uyumlu olması önemli.

 

Bebek Beşikleri Belirleyici Parça


Bebek beşikleri, bebek odası tasarlarken öncelik verilmesi gereken mobilyalar arasında. Elbette bir beşikte aranacak en önemli özellik güvenli olması. Eğer çıtalı modelleri beğeniyorsan, aralardaki boşlukların fazla geniş olmamasına dikkat etmelisin. Çıtaların arasından su bardağı geçememesi gerektiğini aklında tut. Aksi, tehlike yaratabilir. 

Ağırlık da önemli bir konu. Bebeğin hareketiyle devrilmeyecek bir model seçmelisin. Unutma ki 1 yaşına yaklaştıklarında çok hareketli oluyor, yataktan çıkmak için türlü denemelerde bulunuyorlar. Bebek beşikleri buna izin vermeyen bir model olmalı. Beşiğin boyası konusunda da hassas davranmakta yarar var. Diş çıkma döneminde önüne geleni kemirecek. Bu yüzden beşiğinin boyasının kurşunsuz olması önemli. 


 

Sağlıklı Bebek Nevresim Takımı Seçimi


Bebek nevresim takımı seçerken insanın burnuna pudra kokusu geliyor. Bebek alışverişinin en zevkli noktalarından biri de bu. Bebek odası için belirlediğin renklerde bebek nevresim takımı ararken öncelikle organik kumaşlardan üretilenleri değerlendir, için rahat etsin. %100 pamuklular bebekler için en iyi seçenek. Anti bakteriyel ve antialerjik etiketlerine bakarak alışveriş yapmanda da yarar var. Bebeğinin alerjisi olup olmadığını henüz bilmiyorsun. Bu arada aklında olsun, bebek nevresim takımları genellikle dikdörtgen üretiliyor. Bu yüzden yuvarlak bebek beşikleri için bebek nevresim takımı seçerken genişçe bir çarşaf aldığından emin ol ki kolay kıvrılsın. Ama benim sana önerim tüm çarşaflarını lastikli alman ya da lastikli şekilde diktirtmen.