Ev dekorasyonu yaparken odalar ve mutfaklar ön plandayken banyonun geri plana itildiği dönemler geçmişte kaldı. Şimdilerde banyolar tam da olması gerektiği gibi, özenle dekore ediliyor. Günün yorgunluğunu attığın, sabahları güne hazırlandığın bu özel alana gereken önemi vermek, yaşam kaliteni de olumlu etkileyecek. İşte banyonu yenilemeden önce sana ilham verecek banyo dekorasyon fikirleri!

Ahşap ve Koyu Tonların Cazibesi


Yalnızca seçeceğin malzeme ve duvar rengiyle bile banyonda çok farklı, modern bir atmosfer yaratabilirsin. Koyu renk mobilya ve duvarlar banyolarda kesinlikle lüks bir görüntü yaratıyor. Duvarlardan birini mini mozaik ya da tuğla ile kaplayarak şık görünümü artırabilirsin. Evye veya ışıklandırmada seçeceğin sıcak tonlarla banyonun havasını yumuşak biçimde ısıtabilirsin.

 

Minimalist Sadelik


Eğer daha ferah ve aydınlık mekânlardan hoşlanıyorsan banyonda beyaz rengin ağırlıkta olduğu minimalist öğelere yönelebilirsin. Kontrast yaratmak için farklı ve çarpıcı bir renk kullanarak tekdüze görünümü önleyebilirsin. Bu modern çizgiyi tamamlayacak dikkat çekici aydınlatma parçalarından da faydalanabilirsin.

Detayların Önemi

Banyo dekorasyonunda her renk ve malzemenin seçimi; paspastan aydınlatmaya kadar çok önemlidir. Mesela özel tasarım bir evye, işlevsellik kadar görsel açıdan da banyonu tepeden tırnağa değiştirecektir. Yaşayan banyolar yaratmak için yeşil bitkileri mutlaka dekorasyona dâhil etmeyi unutmamalısın.

 

Küçük ve İşlevsel


Küçük banyolarda açık tonlara ağırlık vermek her zaman iyidir. Bununla beraber, duvar ve fayanslara yapacağın hareketli dokunuşlarla banyonu canlandırabilirsin. Mumlar, havlu sepetleri ve küçük dekoratif öğelerle şık ve sevimli bir dönüşüm elde edebilirsin. İçi dolaplı aynalar ve bol raflı parçalar tercih ederek depolama alanını artırabilirsin.
 


Son Moda Bağımsız Küvetler


Son yılların en trend banyo dekorasyon parçalarından biri; bağımsız küvetler. Avrupai tarzda bir banyo düşünüyorsan bu havayı sadece küvetle bile yaratabilirsin. Lüks bir görünüm yaratan bu küvetleri yine modern çizgilerde seçilmiş diğer banyo elementleriyle birleştirebilirsin. Duvarlara yapacağın şaşırtıcı dokunuşlarla banyon son derece şık olabilir.

 

Ultra Modern Dokunuşlar


İster küçük ister geniş bir banyoya sahip ol, ayaksız tezgâhlar ve ultra modern evye-klozet takımları ile banyonda benzersiz bir şıklık oluşturabilirsin. Böyle bir görünümü tamamlamak için klasik seramikler yerine granit veya mermer duvarlara yönelebilirsin. Dolap altı, ayna çevresi gibi alanlarda kullanabileceğin led aydınlatmalar ortamın havasını tamamen değiştirecek.

Her zevke hitap eden birbirinden güzel banyo fikirlerini IKEA’da bulabilirsin.