Kışın favori meyveleri arasında olan muzun faydalarını biliyor musun? Cevabın hayırsa doğru yerdesin. İşte sevilen meyve muzun sağlık açısından faydaları.Muz, dünyanın pek çok yerinde sevilen bir meyve olarak biliniyor.  Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan bu meyve lezzeti ve besleyici özellikleriyle sofraları ve ara öğünleri süsleyen harika bir meyve. Dünya çapında yetiştirilen tropik bir meyve olmasından dolayı da muza olan ilgi de bir o kadar fazla. Peki muz meyvesinin lezzetinin yanında sağlığa da faydalı olduğunu biliyor muydun? İçerisinde yer alan birden fazla vitamin ve mineralleriyle sağlık açısından sayısız faydası ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Hem yetişkin hem de çocuklar tarafından ilgi gören bir meyve olan muz, lif ve antioksidan bakımından da zengin bir besin. Peki muzun faydaları neler? Sen de lezzetli bir meyve olan muzun faydalarını merak ediyorsan haydi gel birlikte bakalım.

Diyabete Karşı Koruma Sağlar
Lifli bir besin kaynağı olmasından dolayı Tip 2 diyabete karşı koruma sağlayan muz, kan şekerini düşürüyor. Dolayısıyla diyabete karşı tüketilebilir besinler arasında yer alıyor. İçeresinde yer alan dirençli nişasta sayesinde bu diyabet türüne karşı kullanılabilir bir besin olduğu görüşü bulunuyor. Bunun yanında iki farklı tür lifi de içeresinde barındıran muz meyvesi, yemeklerden sonra yükselen kan şekerinin düzenlenip düşürülmesinde önemli bir rolü bulunuyor. Aynı zamanda tokluk hissiyatı da vererek kan şekerinden dolayı kişinin kendini tekrar aç hissetmesinin de önüne geçiyor.

Tansiyonu Dengeler
Kan basıncının düzenlenmesinde etkili olan muz tüketimi, tansiyonun dengelenmesinde de büyük bir role sahip. Düşük sodyum ve yüksek potasyuma sahip olan bu meyve yüksek tansiyonu dengelemede önemli bir role sahip. Aynı zamanda kalp kasının düzeni çalışmasını da destekleyen bu mineraller kan basıncını dengeleyerek kalp üzerindeki yükü azaltıyor. Böylece yüksek tansiyon yaşama riskini minimum düzeye indiriyor.

Kalp Sağlığını Korur
Muz yemenin faydaları arasında yer alan bir diğer unsur da kalp sağlığını koruması. İçerisinde yer alan potasyum, lif, folat, C vitamini gibi daha pek çok vitamin ve mineral bulunuyor. Tüm bunlar kalp sağlığının korunmasın etkili olup güçlü bir koruma kalkanı oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre lif oranı yüksek olan besin tüketiminde kardiyovasküler hastalık riski azalırken potasyum oranı yüksek besinlerin tüketiminde ise iskemik kalp rahatsızlıklarının azaldığı sonucuna ulaşılıyor. Muz her iki değeri de içerisinde barındırdığından kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlayabiliyor.

Sindirim Sistemini Destekler
Muz, sindirim sistemini desteklemesi ile de oldukça başarılı bit meyve. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi lif açısından zengin olan muz, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını destekliyor.  Kabızlığa karı da tüketilebilecek bir meyve olarak da bulunuyor. Günlük lif ihtiyacının karşılanmasını da sağlıyor. Orta boyutlardan bir muz vücudun lif ihtiyacının yüzde 10’unu karşılıyor. Bunun yanında muzun mideye faydaları da oldukça öne çıkıyor.  Mide ülseri ve reflüye karşı da etkili olup semptomların hafifletilmesine yardımcı oluyor. Özellikle mide asidine karşı etkili olan bu meyve koruyucu bariyer üreterek mideyi koruyor. Muzun yararları bunlarla da sınırlı kalmayıp ülsere neden olan bakterilere karşı savaşarak hastalığın iyileşebilmesini destekliyor. İshale karşı da etkili bir meyve olan muz, içerisinde yoğun miktarda potasyum barındırdığı için ishal sonucu yaşanan kayıpları telafi eder. Aynı zamanda tokluk hissi sağlayarak kilo kontrolüne yardımcı olur.

Göz Sağlığını Destekler
Muzlar, göz sağlığı açısından da dikkatleri üzerine çeken meyveler arasında yer alıyor. İçerisinde yer alan A vitamini göz sağlığını destekliyor. Bu vitamin gözlerin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir antioksidan etkisi de yaratıyor. Özellikle katarakt riskini azaltan muz meyvesi, farklı göz hastalıklarına karşı da koruyucu bir özelliğe sahip. Sen de göz sağlığını desteklemek istiyorsan beslenme rutininin içine muzu ekleyebilirsin.

Vitamin Ve Mineral Deposu
Muz, içerisinde birden fazla vitamin ve minerale sahip olup adeta bir depo. Vücudun ihtiyaç duyduğu bu vitamin ve mineraller önemli bir etkiye sahip. Özellikle potasyum, C vitamini ve B6 vitamini açısından zengin olan bu meyve pek çok hastalığa da iyi geliyor.  Potasyum kas fonksiyonlarını destlerken C vitamini bağışıklık siteminin güçlenmesini destekliyor. B6 vitamini ise enerji üretimine yardımcı olup daha zinde bir vücuda sahip olmanı sağlıyor. B6 vitamini aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin iletilmesinde, yağ ve karbonhidratların hızlı bir şekilde sindirilerek enerjiye dönüşmesini sağlıyor. Bunun yanında hücre bölünmesi ve gelişimini destekleyen B6 vitamini muzun içindeki önemli besin değerleri arasında yer alıyor.

Enerji Verir
Zengin bir besin kaynağı olması açısından sporcular tarafından da sıklıkla tercih edilen bir meyve. Bu nedenle antrenmanlarda ve özellikle müsabaka sonralarında veya esnasında sporcunun hızlı toparlanması ve vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin korunmasını sağlıyor. Aynı zamanda terle kaybedilen elektrolitlerin ve suyun geri kazanılması konusunda önem taşıyor. Aynı zamanda içerisinde yer alan mineraller sayesinde kas kramplarının ve ağrılarının kısa sürede geçmesine veya azalmasına yardımcı oluyor. Gerek sporcu gerek normal yaşantıda yaşana bir bireyin gün içindeki performansını arttırıyor. Serotonin ve depomin salgılanmasını destekleyici içeriği ile gün boyunca enerjik bir yapıya sahip olabilmeye yardımcı oluyor.

Cilde İyi Gelir
Muz cilt güzelliği açısından da tüketilen meyvelerden biri. Zengin mineral içeriği cilt sağlığını da destekleyerek cildin güzelleşmesine yardımcı oluyor. Muzun yüze faydaları arasında kırışıklıkları azaltması, cildi toksinlerden temizlemesi gibi pek çok cilt bakımına yönelik olumlu etkileri bulunuyor. Cilt güzelliğinde muzu yemek kadar kabuğunu da kullanmak gerekiyor. Muz kabuğu cilde faydası olan bir meyve atığı olup çöpe gitmeden önce değerlendirilmesi tavsiye ediliyor. Eğer cilt lekelerinden rahatsızsan muz kabuğunu cildine uygulayarak leke görünümünü azaltabilirsin. Göz altı morlukları gibi daha pek çok noktada istediğin görünümü kazanabilmene yardımcı oluyor. Sadece cilt değil, muzun saça faydaları da bulunuyor. Saç kırılmalarının önüne geçen muz saç diplerinin güçlenmesini saplayarak dökülmelerin önüne geçebiliyor.

Zihinsel Fayda Sağlar
Muzun vücuda faydalarının yanında psikolojik açıdan da faydaları bulunuyor. Muzun içinde bulunan aminoasitler sayesinde ruh sağlığı üzerinde önemli bir role sahip. Düzenli olarak muzun tüketilmesi psikolojik rahatsızlıklara karşı koruma da sağlıyor. Serotenin salgılanmasını da destekleyen muz ruh halinin iyileştirilmesi noktasında da önemli faydaları bulunuyor. Muzun beyne faydaları da atlanmaması gereken noktalar arasında. Hatırlama ve öğrenme mekanizmalarını güçlendiren muz, kişinin konsantrasyonunu daha uzun süreler boyunca korunmasını sağlıyor. Bu nedenle gerek mental gerekse bilişsel fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi için muz tüketimi önemlidir.

Muzun Besin Değeri
Orta boy bir muzun (100 – 120 g) içerisinde bulunan vitamin, mineraller ve besin değerleri aşağıda verildiği gibidir:


 • Kalori: 80 – 105 kcal

 • Karbonhidrat: 20 – 25 g

 • Yağ: 0 – 0.3 g

 • Protein: 1 – 1.3 g

 • Lif: 3 g

 • Potasyum: 159 – 422 mg

 • Şeker: 14 g

 • Magnezyum: 31 mg

 • Selenyum: 1.9 mg

 • Sodyum: 1 mg

 • Folat: 23. 6 mg

 • C Vitamini: 10. 3 mg

 • A Vitamini: 76 IU

 • B6 Vitamini: 0.4 mg

 • Kalsiyum: 6. 6 mg

 • Demir: 0. 3 mg


Dilersen muz gibi faydalı olan diğer kış meyvelerini Kış Meyve Ve Sebzeleri Nelerdir? blog yazımızdan öğrenebilirsin.