Tüm dünya evinde ve bu zamanları değerli hâle getirmenin peşinde. Kimi spora ağırlık veriyor, kimi kendini mutfağa adadı, kimiyse film ve kitap deryasında yüzmekte… Bugünse odağımız spor ve temizlik! Sen de temizliğe üşeniyorsan, yediklerini eritmekten şikayetçiysen ve yaptığın egzersizleri yetersiz buluyorsan hazırladığım rutine göz atsana. Eldivenlerini tak ve temizliğe başla!

Süpür ve Sil: 1 Saatte 240 Kalori Harca


Süpürmeyi sevmiyorsan bu işi yaparken harcayabileceğin kalorileri düşünebilirsin. Bunun için süpürürken ileri, geri adımlar at ve süpürgeyi her geri çektiğinde bacaklarını birleştir. Bu hareketle alt vücudundaki büyük kasların çoğunu kullanmış olacaksın. Bir dakikada 4 kalori harcanıyor, bir saat ev süpürmek 240 kalori yakmanı sağlar. Bu yarım saat bisiklet sürmekle ve birçok egzersizle eşdeğer. Hareketleri yaparken karnını sıkarak karın kaslarını devreye sokabilirsin. Bir taşla iki kuş vurmak diye işte buna denir!

 

Temiz Yüzeyler, Mutlu Göbekler


Camlar, yerler ve diğer yüzeyler… Bu alanları temizlerken ellerin ve dizlerinin üzerinde durmaya, olabildiğince dört ayak üzerinde kalmaya çalış. Oturma veya ağırlığını kalçana verme. Bu, yogada kedi-köpek duruşu olarak bilinir.  Diğer bir hareket içinse bir kolunu öne uzatırken ters bacağını geriye doğru kaldır ve tekrar et. Kuş-köpek pozisyonu olarak bilinen bu hareket dakikada 2 kalori yakmanı sağlarken aynı zamanda kalça, sırt ve karın kaslarını çalıştırır.
 
Sana önerebileceğim başka bir hareket de tek ayak üzerinde temizlik yapmak. Tek ayak üzerinde dururken diğer bacağını yana doğru kaldır.  Böylece kalça ve göbek çevresindeki yağlara yavaş yavaş “Elveda!” diyebilirsin.  Ayrıca kalçanı da şekillendirebilirsin.

 

Düz Çizgiler, Düz Karın


Evde olmak, ütüden vazgeçmen anlamına gelmez. Özellikle 1 saatte 157 kalori yakma imkanı varken. Sağ ve sol kolunu eşit olarak çalıştırmak önemli. Her bir kol için belirli dakika aralıkları belirleyerek eşitliği sağlayabilirsin. Bu esnada olabildiğince düz durmaya çalış ve karın kaslarını sıkı tut. Mutlu haber; ütüde düz çizgiler, düz bir karının habercisi olabilir! Böylelikle bir paket cipsi yakacak enerji harcamış olursun.

 

Temiz Çarşaflarla Gelen Hafiflik


 
Çarşaflarını değiştirmek tahmin ettiğinden çok daha verimli bir iş. Çarşafını yatağın her iki yanına atarken sabit kal ve yan hamlelerde bulun. Yan hamle, alt vücuttaki kaslarının çoğunu sabitleyerek uyluklarının iç ve dış bölgesinde yer alan addüktör ve abdüktör kaslarını hedefler. Sıra yastıklara havalandırıp kabartmaya geldiğinde karnını sıkı tut. Unutma; işi ne kadar sıkı tutarsan, o kadar hızlı sonuç alırsın. Yorganını düzenlerken muhakkak yogadaki “Savaşçı III” pozisyonunu kullan, böylelikle sırt ve karın kaslarını güçlendirmiş olacaksın.
 
Görülen o ki evde temizlik yaparak saatte 100-300 kalori yakman mümkün. Elbette yaş, kilo ve cinsiyet yakılan kalori miktarında önemli bir rol oynuyor. Tüm bu “ev egzersizlerini” kendi rutinine uyarlayarak artırmak ve azaltmak senin elinde! Şimdiden kolay gelsin. :)