Tatlılığıyla içini eritecek uysal kedi cinsleri hangileri biliyor musun? En uysal türleri öğrenmek için okumaya başla!

Yaramazlığıyla nam salan kediler arasında en uysal kedi cinslerini sınıflandırabildiklerini biliyor muydun? Ortalıkta koşturan, bulduğu her şeyi oyuncak haline getiren ve eşyaları düşürmekten ya da tırmalamaktan hoşlanan kedilere hepimiz aşinayız. Fakat bazen tüm kedi tanımlamalarının dışına çıkan uysal çeşitlerle de karşılaşabiliyoruz. Bu büyülü anlarda, “Benim kedim neden böyle kendini sevdirmiyor?” diye düşünüyor olabilirsin. Aslında, kedinin hareketleri üzerinde senin davranışlarının önemli etkisi bulunuyor. Fakat bunun yanı sıra kedilerin cinslerine göre de tavırları ve enerji seviyeleri değişiklik gösterebiliyor. Eğlenceye doymayan, sürekli yaramazlık peşinde koşan kediler olduğu gibi; günün büyük bir bölümünde köşesine kıvrılıp yatmayı seven, sırnaşan ve kendini sevdiren kedi cinsleri de mevcut. Eğer sen de birlikte yaşayacağın küçük dostunu seçmeden önce uysal kedi cinsleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsan okumaya devam et!

Scottish Fold Kedi CinsiYuvarlak suratı, kıvrık ve kısa kulaklarıyla dikkat çeken Scottish Fold kediler, evde beslenecek en uysal kedi türlerinden biri. Melez bir ırk olan Scottish Fold’lar, oldukça arkadaş canlısı bir yapıya ve yüksek zeka seviyesine sahip diyebiliriz. Kulaklarının şekli ve tıknaz görünmesine sebep olan kalın kürkü sebebiyle zaman zaman baykuşa da benzetilebiliyorlar. Bu türde büyük yuvarlak gözler dikkat çekici özelliklerden biri. Özellikle çocuklu evlerde sıkça tercih edilen bu kedi cinsi, çocuklarla son derece iyi anlaşabiliyor. Kurduğu güçlü bağlar sayesinde de kısa sürede ailenin bir parçası oluyor. Fiziksel özellikleri bakımından ise sık ve göz alıcı tüyleri sebebiyle bir oyuncak gibi görünebiliyor.Scottish Fold kedilerin tüm bu tatlı görünümünün altında ciddi sağlık sorunları da ortaya çıkabiliyor. Kökeni 60’ların İskoçya’sına dayanan bu kedi cinsi, aslında British Shorthair cinsi kedilerin melezlenmesiyle, bilinçli denemeler sonucu ortaya çıkarılmış bir tür. Bu sebeple de özellikle ilerleyen yaşlarında ciddi eklem problemleri ve kulak enfeksiyonları yaşayabiliyorlar. Ayrıca Scottish Fold kediler, yavrularda ortaya çıkabilecek eklem sorunları sebebiyle aynı cins kedilerle de eşleştirilemiyor. Yani seni sevecek, ilgisini gösterecek ve bunu yaparken de fazla talepkar olmayacak bu kedi türünü sahiplenirken iyi düşünmen gerekiyor. Eğer bu tatlı kedilerden birini sahiplenirsen de mutlaka kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçirmeyi de ihmal etmemelisin. 

Persian Kedi Cinsi


En uysal kedi cinsi hangisi diye sorulduğunda her zaman kendine ilk üçte yer bulmayı başaran Persian kedi cinsi ev için ideal özelliklere sahip. İran kedisi olarak da bilinen bu tür hem zekası hem de sokulgan tavırlarıyla biliniyor. Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan bu kediler, çok uzun yıllardan beri insanların dostu. Belki de bu dostluk genlerine işlediği için günümüzde de iki türün arasından su sızmıyor. Uzun tüyleri ile bilinen İran kedileri, kediler arasında düzenlenen güzellik yarışmalarını da adeta kasıp kavuruyor. Fakat bu tüyler mevsim geçişlerinde, yürüdüğü her yere izini bırakmasını sağlayan bir araca dönüşebiliyor. Yani tüy toplanmaktan hazzetmeyenlerin Persian türü kedilerden uzak durmasında fayda var. Ama benim için kedinin uysallığı önemli, biraz tüyle başa çıkabilirim diyorsan bu türle çok iyi anlaşabilirsin. Tüy tarama ve temizleme işlerini kolaylaştırmak için farklı kedi aksesuarlarından yardım alabilirsin. Persian kediler saatlerce kucağında oturup seninle sıkılmadan vakit geçirebilir. Başlangıçta birbirinize alışmak için biraz çaba sarf etmen gerebilir elbette. Çünkü bu cinsteki kediler kendilerini tamamen teslim etmeden önce güven hissetmek ister. Fakat birbirinize alışıp güvendikten sonra bu koşulsuz sevginin ve ilginin keyfini doyasıya çıkarabilirsin.

British Shorthair Kedi Cinsi


Evine huzur getirecek bir başka uysal kedi cinsi ise British Shorthair. Bu kediler, kısa ve sık tüyleriyle son derece şirin görünürken dengeli yapısıyla da ev yaşamına mükemmel bir şekilde uyum sağlayabiliyor. Saf kan bir tür olan bu kediler, yaşam alanlarını paylaştığı kişilere kısa sürede alışabiliyor. İlk başta çekingen tavırlar sergilese de güven hissettiği ortamlarda son derece sevecen ve eğlenceli oluyor. British Shorthair, hiperaktiflikten uzak yapısı sebebiyle en sakin uysal kedi cinsi sayılabilir. Çünkü sürekli bir yerlere tırmanmak ve oyun için etrafta koşturmak yerine sakince hareket ediyor. Tabii ki bu durumun sebebi Shorthair’lerin özgüven eksiklikleri değil. Son derece akıllı ve özgüvenli olan bu cins, oyun oynamayı seviyor fakat bunu yaparken yapışkan tavırlar sergilemiyor. Bunun yanı sıra göstereceğin sevgi ve şefkat, bir Shorthair’le ile arandaki bağı güçlendiren anahtar oluyor. Sen de eğer bu kedilerden birine sahip olmak istiyorsan ona bolca sevgi ve ilgi göstermen gerektiğini unutmamalısın. Böylece kedin de senden aldığı sevginin karşılığını fazlasıyla geri verebilir.

Birman Kedi CinsiHem uysal bir kedim olsun hem de oyun sevsin istiyorsan aradığın tür kesinlikle Birman kedisi. En uysal ev kedisi listesinde yer verebileceğimiz bu cins genellikle mavi ve büyük gözlere sahip oluyor. Sürekli konuşma eğilimi olan Birman kedileri, yumuşak miyavlama tonuyla da yalnız yaşayan veya kedisiyle konuşmaktan keyif alan kişiler için mükemmel bir ev arkadaşı. Üstelik oyunu çok sevse de kucağına çıkıp saatlerce uyuyabiliyor. Uysallık ve enerji dengesinin mükemmele yakın olduğu Birman kedileri, birbirinden güzel özellikleriyle kalpleri eritmeyi başarıyor. Çocuklarla ve evdeki diğer hayvanlarla da rahatça anlaşabilen bu tür, evde az vakit geçiren kişiler içinse pek uygun sayılmaz. Sahibinden bolca ilgi bekleyen ve oyun oynamayı seven Birman kedileri, tıpkı diğer uysal kedilerde olduğu gibi sosyalleşmeyi seviyor. İstersen farklı kedi oyuncakları ile eğlencenin dozunu artırabilir veya evdeki küçük objeleri kullanarak yeni oyunlar yaratabilirsin. Eminiz ki kedin, büyük hevesle aldığın oyuncaklara karşı kayıtsız kalmayacaktır. Bakım noktasında ise uzun tüyleri ekstra ilgi isteyebiliyor. Göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olan bu cinsteki kedilerin uzun ve sık tüyleri oluyor. Bu sebeple de sıkça tarayıp tüylerin dolaşmasını önlenmen gerekiyor.  

Exotic Shorthair Kedi CinsiSessiz bir kedi cinsi olan Exotic Shorthair’ların en belirgin fiziksel özelliği yuvarlak ve basık suratları. Son derece şaşkın bir surat ifadesine sahip olan bu kediler, aynı soyağacında bulunan Persian türü kedilere göre daha oyuncu bir yapıya sahip. Fakat eğlenceye daha açık olması noktasında farklılaşsa da diğer pek çok özelliğiyle Persian türüne benzerlik gösteriyor. Exotic Shorthair, uysal kedi türleri arasında yer aldığı için eğlence anlayışı da son derece uyumlu olabiliyor. Aslında en sevdiği aktivite sahibinin hayatına dahil olmak diyebiliriz. Yani bir Exotic Shorthair ile aynı evi paylaştığında, yalnızca yaptıklarını izlemek için peşinde dolanan minik bir dosta sahip olabilirsin. British Shorthair türü ile kıyasladığımızda ise sarılma ve kucağa alma noktasında da çok daha sokulgan. Kısa tüy yapısına sahip olan bu tür kedileri son derece rahat bakabilirsin. En uysal kedi türü listesinde kendine kolayca yer bulan Exotic Shorthair kedileri; geniş göğüs yapısı, kısa bacakları ve yuvarlak suratı ile tıknaz görünümünden ayırt edebilirsin. 


Hayatına dahil edebileceğin bu birbirinden uysal kedi cinsleri için ihtiyaç listeni Hopi markalarından tamamlayabilirsin. Pek çok farklı markada geçerli Hopi anlaşmalarıyla harcarken kazanma fırsatını yakalayabilirsin. Eğer kedilerle ilgili daha fazla içeriğe göz atmak istiyorsan da buraya tıklaman yeterli.