2020, sanattan spora pek çok alanda gerçekleşmesi planlanan etkinliklerin peş peşe iptal edildiği veya ertlendiği bir yıl oldu. “Olsun, seneye izleriz.” Seneye kaldığı yerden devam edeceğini bildiğimiz ve sabırsızlıkla beklediğimiz etkinlikleri senin için derledim.

Tarihte Bir İlk: Eurovision İlk Kez Ertelendi


1956’dan bu yana aralıksız gerçekleştirilen Eurovision, 64 yılın ardından ilk defa koronavirüs nedeniyle iptal edildi. Türkiye, Avrupa ülkelerinin katıldığı bir şarkı yarışması olan Eurovision’a ilk kez 1975’te Semiha Yankı’nın “Seninle Bir Dakika” isimli şarkısıyla katıldı. İlk yarışmada sonuncu olsak da ilerleyen yıllarda yüzümüzün güldüğü yarışmalar da oldu. Ajda Pekkan’dan Nilüfer’e, Kayahan’dan MFÖ’ye Türk popunun en ünlü isimlerinin yarıştığı ve genelde beklenen sonuçların alınamadığı Eurovision tarihimizde ilk başarımıza, 1993 yılında ‘Dinle’ şarkısıyla üçüncü olan Şebnem Paker ve Grup Etnik sayesinde kavuştuk.
 
Aradan 10 yıl geçtikten sonra 2003’te Sertap Erener, Eurovision’a ilk defa İngilizce bir şarkıyla katıldı ve “Everyway That I Can” ile Türkiye’ye ilk ve tek birinciliğini kazandırdı. 2004’te Athena “For Real” ile dördüncü, 2007’de Kenan Doğulu “Shake It Up Şekerim” ile dördüncü, 2008’de Mor ve Ötesi “Deli” ile yedinci, 2009’da Hadise “Düm Tek Tek” ile dördüncü, 2010’da Manga “We Could Be The Same” ile ikinci, 2012’de Can Bonomo “Love Me Back” ile yedinci oldu.  Türkiye, 2012’den bu yana Eurovision’a katılmasa da yarışma 2020’ye dek kesintisiz devam ediyordu.

 

Olimpiyat Meşalesi Bir Sene Rötarla Yanacak


2020’nin spor etkinlikleri takviminin en önemliği etkinliği kuşkusuz Tokyo’da gerçekleşmesi planlanan Yaz Olimpiyatları idi. 24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihleri arasında tüm dünyadan yıldız sporcular altın madalya için yarışacaktı. Ancak olimpiyatlar da II. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa ertelendi. Tokyo Olimpiyatları’nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanıyor.
 
Osmanlı İmparatorluğu, ilk defa 1908’de Yaz Olimpiyatları’na katıldı. Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra, 1924’ten itibaren Yaz Olimpiyatları’na sporcu gönderen Türkiye’nin en çok başarı elde ettiği spor branşları; güreş, halter ve judo. Olimpiyat ruhunu yaşatmak için Cep Herkülü lakabıyla tanınan Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye altın madalyayı getiren efsanevi performanslarıyla nostaljik bir yolculuğa çıkabilirsin.

 

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Zorunlu Devre Arası


2020’nin ertelenen spor etkinliklerinden bir diğeri UEFA Şampiyonlar Ligi oldu. Futbolseverlerin büyük heyecanla beklediği Şampiyonlar Ligi karşılaşmalarının yanı sıra Avrupa Ligi karşılaşmaları da süresiz ertelendi. Üstelik, bu sene Şampiyonlar Ligi Finali, 20 Mayıs 2020’de İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşecekti. Heveslerini bir sene ertelemek zorunda kalan futbol tutkunlarından biriysen özlemini dindirmek için 17 Mayıs 2000’de gerçekleşen, Galatasaray’ın Arsenal’e karşı 4-1 skorla galip geldiği ve UEFA Kupası’nı kaldırdığı efsanevi maçı bir kere daha aynı heyecanla izleyebilirsin.

 

Pistler Boş Kaldı: Avrupa Atletizm Şampiyonası İptal Edildi


Avrupa Atletizm Şampiyonası denildiğinde senin de aklına 2002’de Türkiye’ye ilk defa altın madalya kazandıran Süreyya Ayhan’ın ve 2010’da Avrupa Şampiyonu olan Nevin Yanıt’ın performansları mı geliyor? Avrupa Atletizm Birliği’nin iki yılda bir düzenlediği Avrupa Atletizm Şampiyonası, bu sene takvimden silindi. 24-28 Haziran 2020 tarihleri arasında Paris’te gerçekleşmesi planlanan şampiyona da 2020’nin gerçekleşemeyen etkinlikleri arasına katıldı. Şampiyona organizatörleri, etkinliği ileri bir tarihe ertelemek yerine iptal etmeye karar verdi.