Yılın bu son günlerinde 2019 gözlerimin önünden bir film şeridi gibi geçiyor. Ben de bunu bir fırsat bilerek, 2019 yılının en iyi filmlerini sana hatırlatmak istedim. “2019’un en iyi filmleri mi? Kime göre, neye göre?” dediğini duyar gibiyim. Gusto sahibi bir sinefil olarak bu listeyi özenle hazırladığımı, ince eleyip sık dokuduğumu bilmeni isterim. Lafı daha fazla uzatmadan filmlere bir göz atalım istersen:

Avengers: Endgame


Marvel Sinematik Evreni’nde geçen ve “Sonsuzluk Destanı” olarak adlandırılan serinin son filmi olan Avangers: Endgame sinema tarihinin en çok gişe yapan filmi oldu. MSE filmleri, yıl içinde sinema sektörünün “baba” yönetmenleri tarafından topa tutulmuş olsa da geçtiğimiz 10 yıla damga vurdular. Hâlâ izlemediysen bu görsel şöleni (serinin diğer filmleriyle birlikte) izlemeni tavsiye ederim.

 

Joker


Marvel ile birlikte sinema dünyasını etkisi altına alan çizgi roman şirketlerinden biri de DC. Ancak Joker alışılagelmiş çizgi roman filmlerinden ayrılıyor. Merkezindeki karakterin psikolojisine odaklanan ve toplumda “görünür olma” fenomeninin kişiliklerimizi nasıl şekillendirdiğini anlatan film özellikle Joaquin Phoenix’in oyunculuğu ile parlıyor.

 

Parazit


Parazit; Snowpiercer ve Memories of a Murder filmlerinden tanıdığımız Güney Koreli yönetmen Bong Joon-Ho’nun son filmi. Sürükleyici hikâyesi, kusursuz senaryosu, etkileyici oyuncu performansları ve diğer tüm detayları ile Parazit’e hayran kalacaksın. 2019’un seni en çok etkileyen ve öve öve bitiremeyeceğin filmlerinden biri olacak. Mutlaka izlenmesi gereken bir başyapıt.

 

Midsommar


İnternetteki kısa filmleriyle kendine geniş bir hayran kitlesi edinen yönetmen Ari Aster’in ikinci uzun metraj filmi Midsommar; aile, sevgili ve arkadaş ilişkileri üzerine inşa edilmiş farklı bir gerilim filmi. Ari Aster’in eşsiz tarzı ile rengarenk bir tekinsizliğe savrulmaya hazırsan Midsommar tam sana göre.

 

Cinayet Süsü


Bu listeyi içinde bir Türk filmi olmadan sonlandırmak istemedim. Ali Atay’ın üçüncü filmi Cinayet Süsü sağlam oyuncu kadrosu ve özgün mizah anlayışıyla izlenmeyi hak ediyor. Seyirciler tarafından karışık tepkilerle karşılandı, bakalım senin için yılın en iyi Türk filmi olacak mı? Koltuğuna yayıl, dertleri tasaları geride bırak ve grotesk mizahın tadını çıkar. Evde kesintisiz sinema keyfi için de Teknosa'ya bakmayı unutma!