Balkanlar’ın en eski, Avrupa’nın en masalsı şehirlerinden biri olan Dubrovnik, Dalmaçya kıyılarının güneyinde yer alıyor. 1991’deki Sırp bombardımanından büyük zarar gören şehir UNESCO’nun desteğiyle eski güzel günlerine kavuştu. Balkanlar yakın tarihinde Hırvatistan’ın, önemli bir rolü var ve Dubrovnik onun en güzel ve önemli şehri. Tarihe meraklıysan, güzel ve doğayla iç içe bir Avrupa şehrini keşfetmek istiyorsan Dubrovnik beklediğinden de fazlasını sana verecektir.

Meşhur Dubrovnik Surları


Dubrovnik fotoğraflarında görülen en klasik manzara, kentin bir tür imzası gibi. Surlardan kenti izlemek keyifli bir ritüele dönüşmüş durumda. Daha sonra gezeceğin Dubrovnik’in en geniş caddesi olan Stradun’u da buradan rahatlıkla göreceksin. Surlarda, yaklaşık 2 km. boyunca müthiş bir manzara karşısında yürüdükten sonra Dubrovnik Limanı’na doğru ilerleyebilirsin, sonra sırada eski şehrin keşfi var! Tüm kentlerin eski şehirleri güzeldir. Eski Dubrovnik de kendine hayran bırakanlardan… Yürüdükçe daracık sokaklar, kiliseler ve meydanlar peş peşe geliyor. Bir 16. yüzyıl yapısı olan Sponza Sarayı, St. Blasie Kilisesi, 15. yüzyılda inşa edilen Dominiken ve Fransisken kiliseleri gezginlerin ilgi odağı.

Dubrovnik Adaları


Dubrovnik sadece tipik bir Avrupa şehri değil, aynı zamanda harika bir deniz tatili vadeden özel bir tatil kaçamağı seçeneği. Şehrin kuzeybatısında yer alan Elafiti Adaları, “Hırvatistan ve deniz” denince akla ilk gelen yerler arasında. 13 adanın bulunduğu bölgede sadece şehre en yakın Kolocep, büyüklüğü ve tarihi yapılarıyla meşhur Sipan ve turkuaz suyuyla baştan çıkarıcı Lopud’da yerleşim olduğunu eklemek gerek. Lopud’un muhteşem kumsalında, özellikle Sunj Plajı’nda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın.  
 

Hvar Adası
 

Hvar Adası ise tatil Hırvatistan programının en renkli kısmından biri olacak. Trg Sveti Stjepana Meydanı’ndan başlayacak Hvar keşiflerin sahil yolundan devam edecek. Karşına bir müze olan Franciscan Manastırı, kuzeyde Vukasinovic ve Gargurovic sarayları çıkacak, ardından Stjepan Katedrali’ni göreceksin. Olağanüstü manzaraya sahip bir yolla karşılaşacak, Dubrovnik tatiline unutulmazların arasında yer vereceksin. 
 

Dubrovnik Plajları


Jelsa ve Vrboska adlı kasabalar Hvar’dan sonra göreceğin yerler. Burada da muhteşem Dubrovnik plajlarının tadını çıkarabilirsin. Bisiklet kiralayıp çevreyi keşfetmek isteyebilir ya da doğa yürüyüşü yapmayı tercih edebilirsin. Buradan beyaz kumlarıyla meşhur Brac Adası’na da tekne turları düzenleniyor. 

 

Turkuaz Korcula


Adriyatik Denizi’ndeki Hırvatistan adaları birbirine çok yakın. Dubrovnik bu sebeple birden fazla yeri keşfetme fırsatı veriyor. Dalmaçya sahillerinin en önemli kenti Split’i ve Hvar Adası’nı keşfettikten sonra bir başka Dalmaçya mucizesi olan Korcula’yı atlamamak gerek. Marco Polo’nun doğum yeri olan adayı görmek ilginç bir deneyim olacak. Adanın turkuaz denizinde uzun saatler yüzecek şekilde planlarını yapmalısın. Ayrıca ünlü kâşifin evini ve St. Marco Katedrali’ni görmek için zaman ayırmayı da unutma. 

 

Dubrovnik’te Gündelik Yaşam


Gelelim gündelik yaşama… Eski şehrin ünlü caddesi Stradun bir alışveriş cenneti. St. Dominic, Široka caddeleri ve Rektörler Sarayı bölgesi de renkli dükkanları ve canlılığıyla biliniyor. Hırvatistan mutfağıyla Türk mutfağı arasında şaşırtıcı benzerlikler var. Burada bol bol balık yemeye ve deniz mahsulleri ile yapılan lezzetleri keşfetmeye hazır olmalısın. 

Dubrovnik güzelliklerini keşfetmek için buraya tıkla!