Gainer nedir gibi sorular kafanı kurcalıyorsa doğru adrestesin! Gainer faydaları ve nasıl kullanılır gibi soruların cevabı Hopi Blog'da!

Belirli hedeflerle dolu bir spor yaşamı planlamak, motivasyon dolu egzersizler yapmak için oldukça mantıklı. Çünkü aslında spor demek sağlıklı bir yaşamın yanı sıra nasıl bir vücut istediğinle de alakalı. Bunun için kendini nasıl görmek istediğini düşünmen ve harekete geçmen şart! Tabi söz konusu spor rutini olduğunda beslenme rutinini de dikkate alman gerekir. Kaslı bir vücut için kilo alman veya kilo vermen gerekiyorsa beslenme rutinini bu doğrultuda oluşturman şart. İşte tam da bu noktada gainer takviyeleri devreye girer. Gainer nedir ve ne işe yarar konularına gelecek olursak seni içeriğimizin devamına davet ediyoruz!

Gainer Ne İşe Yarar?


Vücut geliştirme ve spor performansını güçlendirme için sunulan birçok takviye ürünü bulunur. Bu ürünler beslenme rutinine dahil edilir. Böylece vücudun kas kütlesi ve yağ yakımı için ihtiyaç duyduğu değerler sağlanır. Fakat söz konusu beslenme ve sağlık olunca bu takviyeleri tüketmenin vücut yapına uygun olup olmadığını bilmek oldukça mühimdir. Çünkü herhangi bir gıda takviyesi başka kişinin kullanımında sorun yaratmazken sende yaratabilir. Bunun için ilk olarak bir uzman veya doktor tavsiyesi almadan beslenme takviyelerini kullanmaman gerekir. Bununla birlikte vücut geliştirme yolunda hangi değerlere ihtiyacın olacağını bilmen ve buna göre bir takviye seçimi yapman da oldukça önemli. Bunun için işe ilk olarak kas kütlesinin artmasını destekleyen gainer takviyesini öğrenmekle başlayabilirsin. Gainer, vücut geliştirme ve spor ile ilgilenen kişilerin kullandığı bir gıda takviyesidir. Bu takviye vücudun kas gelişimi için spor sırasında ihtiyaç duyduğu değerleri içerir. Yeterli kalori tüketimi ve yağsız bir biçimde hacim kazanmak için gainer takviyelerini değerlendirebilirsin. 

Gainer Takviyeleri Faydaları


Gainer takviyeleri içerdiği vitamin, mineral ve karbonhidrat değerleriyle beslenme düzeninin çeşitli olmasını destekler. Zengin bir beslenme rutini için de değerlendirilebilen bu takviyeler vücut geliştirme yolunda birçok faydası bulunur. Çünkü gainer takviyeleri aslında vücudun kas kütlesi kazanması için ihtiyaç duyduğu değerleri karşılayacak şekilde geliştirilir. Gainer protein tozu olarak da bilinen takviyelerin genel faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:  
 Kas Kütlesi Artışını Destekler Gainer takviyeleri protein açısından zengin içerikleriyle kas kütlesinin artmasını ve güçlenmesini destekler. Çünkü vücuttaki kasların en çok ihtiyaç duyduğu besin proteindir. Gainer takviyeleri yoğun antrenmanlar sonrası kasların ihtiyaç duyduğu protein miktarını içerebilir.
 Enerji Sağlar Gainer çeşitleri karbonhidrat ve yağ bakımından da zengin takviyelerdir. Takviyelerin bu içeriği antrenman sırasında vücut enerjisini yükseltmek için değerlendirilebilir. Böylece antrenmanlarda daha dayanıklı olmanı sağlar. Egzersiz performansını maksimum güçte sürdürebilmek için vücudun enerji seviyesi oldukça önemlidir.
 Pratik Bir Beslenme Rutini İçin İdealdirGainer takviyeleri genellikle toz formunda sunulur. Ürünlerin tüketimi içinse sadece süt veya su ile karıştırmak yeterlidir. Garnierlerin pratik hazırlanışı spor düzenine uygun bir beslenme rutini oluşturmanı kolaylaştırır. Özellikle yoğun tempoyla geçen bir düzenin varsa ürünlerin sunduğu bu avantaj oldukça işine yarayacaktır. Çünkü gainer takviyelerini her alanda hazırlayabilir ve beslenme rutinini rahatlıkla sürdürebilirsin.
 Yoğun Antrenmanlar Sonrasında Hızlı İyileşme SağlarGainer takviyeleri, içerdikleri proteinler ve diğer besin öğeleri sayesinde kasların hızlı bir şekilde iyileşmesini destekler. Yoğun egzersizlerin neden olduğu kas hasarını onarmaya yardımcı olur ve kasların daha hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlar.Bu tür faydaların gelişme ve büyüme hedefli bir spor rutininde ne kadar önemli olduğuna şüphe yok. Tüm bu faydalar ışığında gainer besin takviyelerinin kasların gelişmesini ve kilo almayı desteklediğini söylemek mümkün. Peki bu takviyelerin etkisini gözlemleyebilmek için nasıl kullanılmalı? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız sizi bir alt başlığımıza alalım.

 Gainer Nasıl Kullanılır? 


Gainer kullanımıyla günlük beslenme rutinini pratikleştirebilir ve spor öncesi güçlü bir hazırlık gerçekleştirebilirsin. Fakat bunun için kullanacağın gainer miktarı gibi bazı hususlara dikkat etmende fayda var. Ürünlerin kullanım rutin marka ve çeşide göre farklılık gösterse de genel olarak birkaç bilgiden bahsetmek mümkün. Bunlardan ilki gainer takviyelerinin su veya süt ile kullanılması gerektiğidir. Gainer takviyeleri genel olarak toz formunda tüketime sunulur. Bu takviyelerden maksimum etkiyi alabilmek için sıvı ile karıştırmalısın. Bununla birlikte günlük tüketeceğin gainer miktarını doğru bir şekilde belirlemen de oldukça mühim. Bunu için vücut ağırlığını ve günlük tükettiğin ortalama kalori miktarını baz alarak ilerleyebilirsin. Eğer günlük kalorini ortalama olarak ölçebiliyorsan, tükettiğin kalorinin %15 fazlasını gainer takviyelerinden alabilirsin. Gainer takviyelerinin tüketiminin kilo alımına sebep olabileceğinin tekrar altını çizelim. Bununla birlikte bu takviyelerin kullanımı herkes için uygun olmayabilir. Spor hedeflerine ve vücut sağlığına uygun bir gainer takviyesi seçimi nasıl olmalı gibi sorular kafanı kurcalıyorsa hemen bu konuyu mercek altına alalım. 

 Gainer Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Kas kütlesini artırmak ve spor sırasındaki performansı güçlendirmek için sunulan gainer takviyeleri besinlerden elde edilen değerlerle geliştirilir. Bu ürünler yoğun bir spor ruitini için yetersiz olan beslenme rutinlerini güçlendirme amacıyla sıklıkla tercih edilir. Fakat gainer takviyelerinin seçiminde birkaç hususa dikkat etmen büyük önem taşır. Örnek vermek gerekirse bazı gainer takviyelerinin içerisinde süt gibi alerjen etkilere sebep olabilecek maddeler bulabilir. Eğer bu tür alerjik hastalıklara sahipsen seçim yaparken ürünlerin içeriklerini okuman gerekir. Bununla birlikte gainer takviyeleri hareketli ve gelişim odaklı spor rutinleri için tercih edilmelidir. Çünkü hareketsiz bir yaşamda bu ürünlerin kullanımı kilo artışına sebep olabilir. Tüm bunlara ek olarak gainer takviyeleriyle beslenme ihtiyaçlarının tümünü karşılayabileceğin anlamına gelmez. Gainer kullanımı ile birlikte meyve, sebze, et ve balık gibi sağlıklı gıdaları da tüketmeye özen göstermelisin. 


 

Spor yaşamında gıda takviyeleri almak yapacağın egzersizlerden yüksek verim almanı sağlayabilir. Gainer takviyeleri de buna bir örnek olarak gösterilebilir. Güçlü ve kaslı bir vücut hedefinde kullanabileceğin farklı takviyeleri de öğrenmek istiyorsan “Protein Tozu Nedir? Ne İşe Yarar?” adlı içeriğimizi de incelemeden geçme!