Hayatta en güzel şeylerin hep yanlışlıkla keşfedildiğini biliyor muydun? 1987’de Vancuver’da göz doktoru Jean’in kontrol dışı göz kırpmayı ve spazmları tedavi etmek için denediği botulinum toxin adlı ilacın tiklerin yanı sıra çizgileri de sildiği anlaşılınca, Sence kaç yaşındayım? sorusu hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Diğer yandan, Daha 5-10 senem var, Ah-ah bütçe mi var? ya da Salma Hayek veya Gwyneth Partlow gibi, benim cilt bakım anlayışımda iğne yok diyorsan, o zaman seni Yüz Yogası ile tanıştırayım…
Sağlıklı yaşam hedefiyle yaptığın egzersizler nasıl vücudunu güçlendiriyorsa, yüzündeki kasları çalıştırman da genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmanı sağlıyor. Düzenli yapılan yüz yogası, sirkülasyonu ve kan dolaşımını artırıyor. Sonuç: Dipdiri, körpe, filtresiz bebek gibi bir cilt.
 
Hazır mısın?

Beni şaşırtamazsın ki!


Aynanın karşısında dimdik dur ve gözlerini kocaman aç. Sanki gözlerinin beyazı yerinden fırlayacakmışçasına, gözlerin sulanana kadar böylece dur. Kızgınken veya somurturken oluşan mimiklerin tam tersini yaparak, gözlerinin ve alnının etrafındaki kasları tersine çalıştırmış oluyorsun.

Sevimli Bulldog


Ağzından derin bir nefes al ve yanaklarını kocaman şişir. Bulldog’a benzediğini düşündüğün anda, nefesini bırak. Bu da yanak kaslarını çalıştırarak incelmelerini ve içe çökmelerini önlüyor.

Kazların göçü


Başka hiçbir kasını hareket ettirmeden, alt göz kapakçığını kullanarak göz kırpmaya çalış. Evet, kolay değil ama göç mevsimindeki kazları düşün. Yapabilirsin! Ardından cildini nemlendir ve parmak uçlarını gözlerinin çevresine koyup hafifçe çek. Böylece, karşı bir baskı uygulayarak cildin katlanmasını önlüyorsun.

Dilim damağıma yapıştı


Gıdım çıkmasın, boynum da sarkmasın mı diyorsun? İşte hedefi tam on ikiden vuracak bir hareket: Çeneni havaya kaldırıp, dilinin ucunu damağına değdir. Ardından hem gülümse hem de yutkunmaya çalış. Bu hareket ile çiğneme kaslarını çalıştırarak çeneni sıkılaştırıyorsun.
 

Mutlu son


Gözlerini kapayıp kaşlarının arasına odaklan ve hafifçe gülümse. Bu kolay hareket ile kendini güncelliyormuşsun gibi düşün. Gün içinde fark etmeden yaptığın hareketleri silip temiz bir sayfa açıyorsun.

Yüz yogasını sabah ve akşam yapman yeterli


Sabah, nemlendiricini sürdükten sonra yapacağın yüz yogası seneler içinde oluşan mimiklerin önüne geçmene yardımcı oluyor.
 
Akşamları uyku öncesi yapılan yüz yogası ise hem yüz kaslarını rahatlatıyor hem de kolayca uykuya dalmanı sağlıyor. Cilt bakımında bir taşla iki kuş işte buna denir ;)