Evde disiplinli bir şekilde fitness yapmak, sporu alışkanlık hâline getirmenin en etkili yolu. Koşu bandı, yoga matı, ağırlıklar ve bisiklet akla gelen ilk fitness ekipmanları arasında ama tabii ki alternatifler bundan fazla. Evde ter atma ve vücudu biçimlendirme zamanı geldi. Aklına ilk gelen şey koşu bandı alıp konuyu kapamak olabilir ama bundan fazlası var. Fitness için zaman ayırmak, sağlığa yatırım yapmak demek, bunu zaten biliyorsun. O zaman evi bir fitness salonuna dönüştürmek için atılması gereken ilk adımlar neler, hemen bakalım. 

Koşu Bandı Efsanesi


Koşu bandı evde fitness konusunda pek çok sorunu çözüyor. Öncelikle ısınma için harika bir başlangıç yapmayı sağlıyor. Koşu bandı ile tempolu yürüyüş sırasında bir şeyler izlemek mümkün olabiliyor. Bu da fitness yapmaktan kaçma sorununu ortadan kaldırıyor. Günde en az yarım saat tempolu yürümek, sayısız sağlık sorununun önüne geçiyor. Koşu bandı üzerinde zamanı ve tempoyu artırarak sınırlarını zorlamak sana iyi gelecek. 
 

Koşu Bandı mı, Eliptik Bisiklet mi? 


Koşu bandı gibi stepper ve eliptik bisiklet de evde bulunabilecek etkili fitness ekipmanları arasında yer alıyor. Bacak kaslarının yanı sıra kol kaslarının gelişimine de destek veren stepper, basit bir tasarıma sahip güçlü bir yardımcı. Eliptik bisiklet, normal bisiklet ve koşu bandı arasındaki farksa, vücudu çalıştırma noktalarının farklılığı ve çeşitliliği. Hangisinin senin için daha uygun olduğunu deneyerek anlayabilir, hangisini keyifle yapacaksan onda karar kılabilirsin. 
 

Fitness Dünyasına Giriş 


Önce atlama ipi, yoga matı ve eldiven işini çözelim. Bunlar fitness dünyasının olmazsa olmazları! Yer hareketleri için bir mat şart. 50 kez ip atladıktan sonra biraz durmak, ardından bir elli kere daha zıplamak harika bir başlangıç. Daha sonra bunu 100’e çıkardığında kendini daha iyi hissedeceksin. Unutma, fitness yaparken kalp ritmini değiştirmek yağları daha hızlı yakmana yardımcı olur. Eldivenler ise ağırlıklar ve el yayı için…

Basit Ama Güçlü


El ve ayak ağırlıkları hareketin gücünü ikiye katlıyor. Kasları orantılı ve sağlıklı bir biçimde zorluyor. Kol çalıştırıcı, fitness ve pilates’i birleştirenler için. Uzun lafın kısası, bacak hareketleri sırasında kolları sıkılaştırmak istiyorsan sende de bir tane olmalı. Hula Hoop mu? O, çocukluğuna dönerek belini şaşırtıcı bir biçimde inceltmeye yarıyor. 
 

Kol ve Karın İçin 


Kol ve karın işinin bir kısmını kapı barfiksine bırakabilirsin. Yapman gereken şeyler; montajın sağlamlığından emin olmak ve ürünün malzemesi ile kapasitesini araştırmak. Dambıl setlere gelince… Onlar çeşit çeşit, yeni başlayanlara ve profesyonel fitness severlere göre farklı ağırlıklar ve tasarımlar bulmak mümkün. 
 

Bacak ve Baldır 


Evde fitness yapmak, bacak ve basen bölgesini yeterince çalıştırmamak anlamına gelmiyor. Özellikle iç bacakların sıkılaşmasını sağlayan ve koşu bandı ile kullanıldığı durumda harikalar yaratan bir ekipmana ne dersin? 

Eğlenceyi İşin İçine Kat


Eğimli mekik sehpası ve ağırlık sehpası bedeni yormadan hareketleri en doğru biçimde yapmanı sağlıyor. Fitness ekipmanları içinde herhalde en eğlenceli olan trambolin ise spor keyfini tam anlamıyla ikiye katlıyor.