Vlog çekmeyi mi düşünüyorsun? O zaman bu vlogger başlangıç rehberi tam sana göre!

Vlogging, etkili kişilikler ve kameranın gücünü kullanarak orijinal içeriği gösterecek kadar verimli olan herkes arasında durdurulamaz bir patlama aktivitesi haline geldi. Vlogger olmak, çekici miktarlarda para kazanmanın harika bir yolu. PewDiePire, Dude Perfect, HolaSoyGerman ve Windersson Nunes gibi dünyaca ünlü vlogger'lar, milyonlarca aboneyle ortalama 2,5 ila 17 milyon dolar kazanıyor. Peki vlogger nedir, vlog ne demektir? Bu fenomen neden bu kadar ünlü oldu? Ve bu ünlü vlogger'lar bu inanılmaz rakamları kazanmak için neyi farklı yapıyor? Eğer sen de bu heyecan dolu dünyayı merak ediyorsan, doğru yerdesin. Bir vlog başlatmadan önce vlogger olmanın tüm ayrıntılarını anlayabilmeniz için bu yazımızı okuyabilirsin. Vlog oluşturma sanatını, vlog yapımıyla ilgili en pratik ve kullanışlı ipuçlarını ve elbette olmazsa olmaz vlogger ekipmanlarını keşfetmeye hazır ol!

Vloglar ve Vloggerlar Nasıl Oluştu?

2000 yılında ilk videoların web'e konmasından sonra, vlog fenomeni aslen 2005'te YouTube'un piyasaya sürülmesiyle başladı. Moda, güzellik, teknoloji veya seyahat vlog'ları gibi belirli konular etrafında oluşturulmuş videoblog grupları ve toplulukları, YouTube'da giderek artan bir pay kazanma yolunda ilerledi. Bu tür videoların erişim sayıları hızla arttı ve vlogger'lar, yalnızca ünlülerden ve politikacılardan beklenebilecek tanınma derecelerine ulaştı. Bu arada vlog kavramı da kendi sektörünü geliştirdi. Vlogger'lar şirketler kurdu ve kendi ürünlerini pazarladı, ajanslar YouTube vlogger'larını destekledi ve belirli kitlelere ulaşmak için vlogger'larla ticari ortaklıklar kurdular. Erken benimseyenlerden güzellik ipuçları veya kutu açılımı videoları gibi trendler viral olarak yayıldı ve bu videoların yaratıcıları için reklam yoluyla yüksek satışlar sağladı.
 
Vlogger terimi, video platformlarından video içeriği yaymak için vlog'larını veya videoblog'larını kullanan video blog yazarlarını ifade ediyor. Vlogger, aslında videoblogger'ın kısaltmasıdır, etkinlik vlogging veya video gazeteciliği olarak da tanımlanabilir. Blog yazmak, metin ve resim tabanlı iletişimle ilgilidir, oysa vlog'da temel biçim, çoğunlukla kendi ürettiği ve ardından vlogger'ın kendi kanalına yüklediği bir videodur. İlgilenenler bu kanala abone olabilir ve yeni videolardan haberdar olabilir. Belirli bir hayran kitlesi ve minimum sayıda görüntülü görüşme ile başlayan vlogger'lar, iş ortağı programlarına katılabilir ve videolarından reklamlarla para kazanabilir. YouTube ve diğer video platformlarının artan popülaritesi nedeniyle, birçok vlogger etkileyici birer marka elçisi haline gelmiş durumda.

Vlog Nedir?
 
Vlog, video blogu veya video günlüğü anlamına gelir ve içeriğin çoğunun veya tamamının video biçiminde olduğu bir blog türünü ifade eder. Vlog gönderileri, bir ürünü veya olayı bildirmek veya incelemek gibi belirli bir konuda konuştuğun bir video oluşturmaktan oluşur. Hatta sanatsal sürecini paylaşmanın bir yolu olarak da hizmet edebilir ya da yaratıcı bir uygulama veya konu hakkında bir eğitim kılavuzu sağlayabilir. Bazı vlogger'lar bunu yeni performans sanatını veya yarattıkları müziği paylaşmak için bir araç olarak da kullanıyor. Aslında, tıpkı bloglar gibi, neredeyse her şey hakkında vlog çekebilirsin. Vlog terimi, blog kullanmayan ancak YouTube ve diğer video web siteleri gibi diğer yollarla planlanmış güncellemeler yayınlayan video yayıncıları veya Youtuber'lar tarafından da kullanılır; profilleri genellikle onları vlogger olarak tanıtır. Ayrıca Facebook ve Instagram gibi sosyal medya kanallarından da canlı yayınlar yapılabilir. Videonu oluşturduktan ve onu harika görünmesi ve kulağa hoş gelmesi için düzenledikten sonra çevrimiçi olarak yükleyebilir veya videoyu blogundaki ya da web sitenizdeki bir gönderiye yerleştirerek tüm takipçilerinin en son güncellemeni görebilmesini sağlayabilirsin.

Vlogger Ne Demek?
 
Bir vlogger, vlog'lar oluşturan ve yayınlayan kişidir. Vlog'lar genellikle sosyal medyada veya YouTube'da yayınlanır. Bir vlogger'ın genellikle en günlük eylemlerini dahi kaydetmesi oldukça olağan ve normaldir. Genel olarak hayatlarını filme alan vlogger'lara ek olarak, kendilerini belirli bir tür etkinliği filme almakla sınırlayanlar da var. Bazı vlogger'lar her gün vlog çekerler ve o kadar çok kazanırlar ki sadece bu kanallardan elde ettikleri gelirle geçinebilirler. Vlogging aslında onların mesleği haline gelir. Bunun nedeni, işletmelerin kişisel kanallarında reklamlara izin vermeleri veya kendi filmlerinde belirli ürünler için reklam vermeleri ve marka yaratmalarıdır. Bu iki terim medyada sıklıkla karıştırılsa da, bir YouTuber her zaman bir vlogger olmak zorunda değildir. Bir vlogger önce günlük hayatını filme kaydeder, sonra yükler. Yükleme genellikle YouTube'da yapılır, ancak farklı kanallar da kullanılabilir. Ayrıca YouTube, vlog örnekleri dışındaki diğer video türleri için de alan sunar. Ek olarak, ticari vlog oluşturma olgusu da vardır. Bu, video şeklinde bir hikaye kullanan bir pazarlama şeklidir. Genellikle bir marka vlogger'ı işe alınır ve vlog'un içeriği marka tarafından kendi pazarlama amaçları için kullanılır.

En Elzem Vlogger Ekipmanları Nelerdir?
 
İster vlog'una yeni başlıyor ol, ister birkaç videonu tamamlamış ol, iyi görünen ve kulağa hoş gelen içerikler ürettiğinden emin olmak için sahip olmak isteyeceğin birkaç aksesuar vardır. Bu aksesuarları ayrı ayrı satın alabileceğin gibi hazır bir vlogger set şeklinde satılan kitlere de yönelebilirsin. Aşağıdaki vlog ekipmanlarını bu sektörde kendine isim yapmak istiyorsan mutlaka ama mutlaka kullanmanı öneririz:
 


  • Kamera (Akıllı telefon veya iPad)

  • Optik ekipmanları (Kamera lensleri)

  • Mikrofonlar ve kulaklıklar

  • Aydınlatma

  • Tripod

  • Yeşil ekran

  • Koruyucu gölge (Dışarıda çekim yaparken cihazını istenmeyen ışıktan korumak için)

  • Sırt çantası (Tüm vlogger kitini saklamak için)


Vlog Çekerken Kamera Kullanma İpuçları
 
İşin aslına bakarsan elinde hiçbir ekipman olmadığını düşünüyor olsan bile halihazırda bir vlogger kameran çoktan var: Akıllı telefonun, iPhone'un veya iPad'in tam işlevli, profesyonel bir video blogcu ekipmanına dönüştürülebilir. Video, mesajını iletmenin etkili bir yolu olduğu için, izleyicilerinin seni ve konunu "görebilmesini" adına çektiğin videonun titrek, odak dışı bir versiyon olmamasını dilersin. Bu nedenle, yüksek kaliteli vlogger ekipmanlarına sahip olman gerekir. Her ne kadar gidip hemen hemen her satıcıdan bir Nikon veya Canon DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi satın alabilirsin. Bununla birlikte, büyük ihtimalle en iyi vlog kamerası zaten parmaklarının ucunda. Hem iPhone'lar hem de iPad'ler gibi Android tabanlı akıllı telefonlar da iyi kalitede çekimler üretebilir. Akıllı telefonunda video çekmeyle ilgili özel talimatlar, modellere, üreticilere ve mevcut işletim sistemi sürümüne göre değişir. Her akıllı telefonu kapsamaya çalışmak yerine, cihazın ne olursa olsun evrensel olan birkaç ipucumuzu takip edebilirsin. Hemen temel bir kuralla başlayalım: YouTube için yatay, Instagram hikayen için dikey çekim yap. İçeriğini birden fazla platformda yayınlamayı düşünüyorsan, post prodüksiyonda biraz düzenleme yapman gerekeceğini unutma. Şimdi vlog çekerken kameranı nasıl kullanman gerektiğine yakından bakalım:
 
1. Ana konunu çerçeveye al: Çerçeveyi çekeceğin özne ile doldur veya 'üçte bir kuralına' uy. Kamera uygulamanda 3x3 ızgarayı bul ve özneni bunlardan biriyle hizala; dikey veya yatay çizgileri kullanıp kullanmamak ise sana kalmış.
2. Optik yakınlaştırmayı kullan: Cihazının arkasında birden fazla kamera merceği olacak kadar şanslıysan, bunlardan biri genellikle telefoto özelliğine sahiptir. Aksi takdirde, herhangi bir ayrıntıyı kaybetmeden nesnene olabildiğince yaklaşmanı sağlayan bir klipsli lens alabilirsin.
3. Doğru aydınlatmayı elde et: Ne yazık ki, mobil cihazlardaki kameralar aydınlatma bölümünde yetersiz kalıyor. Bulunduğun yerde doğal ışık yoksa, istenmeyen gölgeleri önlemek için yapay aydınlatma kullanman gerekecektir.
4. Kameranı sabitle: Video çekerken sabit bir kamerayı biraz destek olmadan tutmak neredeyse imkansızdır. Cihazın için bir vlogger tripodu kullanırsan titreyen çekimler için endişelenmene gerek kalmayacak.
 
İhtiyacın olan tüm Vlogger aksesuar ve ekipmanlarını Hopi’ye özel kampanyalar eşliğinde MediaMarkt üzerinden hemen temin edebilirsin!