Robot süpürge mi satın almayı planlıyorsun? Doğru yerdesin. Robot süpürge alırken nelere dikkat etmeli, haydi birlikte öğrenelim.

Hangi robot süpürgenin senin için uygun olduğundan emin değil misin? Merak etme, yalnız değilsin. Robot süpürgeler, bir düğmeye basarak temizlik işlerini yapan akıllı makinelerdir. Süpürme ve temizlik için zaman ayırmakta zorlananlar için oldukça faydalı cihazlardır. Bununla birlikte, son yıllarda robot süpürgeler, paspaslama, otomatik boşaltma, AI sesli yardım ve benzeri gibi farklı özelliklere sahip envaiçeşit alternatifler türetmiş durumda. Bu noktada ihtiyaçlarına en uygun modeli seçebilmek bir miktar zorlaşabiliyor; biz de tam olarak burada devreye giriyor ve robot süpürge alırken nelere dikkat etmeli, gereksinim ve beklentilerini karşılayacak hangi robot süpürge alınmalı, bir bir ifşa ediyoruz.

Robot Süpürge Nedir, Nasıl Çalışır?
 
Robot süpürgeler evini minimum yardımla temizlemek için tasarlanmıştır. Şarj edilebilir bir pille çalışan bu kablosuz makineler, sensörler ve kameralar kullanarak evindeki yolları öğrenebilir. Alçak mobilyaların altını süpürecek kadar küçüktürler ve merdiven gibi engelleri kolayca tespit edip onları es geçebilirler. Robot süpürgeni hemen temizlemek üzere çalıştırmadan önce tamamen şarj ettiğinden emin olmalısın. Cihazın odanın düzenini doğru bir şekilde öğrenmesi birkaç deneme gerektirebilir. Duvarlara ve mobilyalara çarparak kendi yollarını 'hissetme' eğilimindedirler, bu nedenle odanı olabildiğince düzenli (ve kırılgan vazolardan uzak!) tutmalısın. En temel modeller hariç neredeyse tümü evinin Wi-Fi ağına bağlanabilir, böylece ilgili uygulamayı kullanarak temizlik rejimini izleyebilir ve ayarlayabilirsin. Zamanı geldiğinde hataları ortadan kaldırabilecek veya yeni özellikler ekleyebilecek ürün yazılımı güncellemelerini (robot süpürgelerdeki yerleşik yazılım) kabul edebilirsin. Robot süpürge alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtını aramadan önce genel bir robot süpürge değerlendirmesi yapalım ve senin için gerçekten de en uygun elektrikli süpürgenin bu olup olmadığını anlamaya çalışalım.

Robot Süpürge Değerlendirmesi: Performans Bakımından Değer mi?
 
Sert Zeminler: Test edilen robot elektrikli süpürgelerin çoğu, her zaman köşelerde ve kenarlarda olmasa da, sert zeminleri temizlemede çok iyidir. Çoğunlukla sert zeminlere (parke, fayans, vb.) sahip bir ev için robot süpürgelerin çoğu, günlük olarak çalıştırıldığında zeminleri temiz tutma konusunda makul bir iş çıkarsa da, standart bir elektrikli süpürgeye yine de arada bir ihtiyaç duyulur ve daha ayarlanabilir ve kişiselleştirilebilir olduğu için bu cihazlar da elbette daha kapsamlı bir temizlik daha iyi sonuç verecektir.
 
Halılar: Gelişmiş teknolojiye (Navigasyon yazılımı, merdiven algılama, kiri algılayan kameralar vb.) rağmen, robot süpürgeler kiri halıdan çıkarmada hala nispeten zayıf. Robot süpürgeler, standart bir elektrikli süpürgenin emişini üretemezler ve halının temiz görünmesini sağlarken, yüzeyin altında çok fazla kir bırakma potansiyeline sahiptir. Zamanla, bu genel olarak halıya ve temizliğine zarar verebilir. Halı kaplı zeminlere sahip bir evde, bir robot süpürge temizlik için iyidir, ancak kirin çoğunu çıkarmak için halının standart bir elektrikli süpürgeyle düzenli olarak temizlenmesi gerekecektir.
 
Evcil Hayvan Tüyleri: Yapılan testlerde robot süpürgelerin bir miktar kirle birlikte makul miktarda evcil hayvan tüyü toplayabildiği ortaya çıkartılmıştır, ancak bazı modellerin bu tüyleri emerek ortadan kaldırmak yerine daha çok halının daha da derinlerine ittiği gözlemlenmiş. Bu da aslında robot süpürge seçiminin ne kadar önemli olduğunu ve evinde evcil hayvan besleyip beslemediğin gibi spesifik kriterlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini kanıtlıyor.

Robot Süpürge Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
 
İhtiyaçlarını, kişisel temizlik alışkanlıklarını ve beklentilerini net bir şekilde belirledikten sonra robot süpürge alırken nelere dikkat etmen gerektiğini senin için bir bir derledi ve sıraladık.
 
1. Engel Tespiti: Temizlediği alandan emin olmak ve alana hakim olmak için istisnasız her robot süpürgenin sensörleri vardır. Ancak sensörler ne kadar etkili çalışıyor, orası modelden modele tartışılır. Bir robot süpürgenin yolundaki nesneleri algılama kapasitesi, temiz bir eve dönmeni sağlayan bir model ile kablolara yenik düşerek tuzağa düşmüş bir model arasındaki fark anlamına gelir.
 
2. Yükselti Tespiti: Çoğu robot süpürgede, evdeki merdivenlerden ve diğer düz olmayan yüzeylerden düşmelerini önlemek için uçurum sensörleri bulunur. Bu sensörler bir yükselti tespit ettiğinde, robota yönünü tersine çevirmesini söyleyerek düşmesini ve parçalanmasını önler. Hemen hemen her temizlik robotunda bu özellik vardır, ancak çok önemli bir özellik olduğu için yine de bahsetmeye ve satın alma öncesi bir kriter olarak görülmeye değer. Uçurum sensörleri olmayan bir robot süpürge satın almak kesinlikle istemezsin.
 
3. Ev Haritalama: Bir robot süpürgenin verimliliği, evini ne kadar etkili bir şekilde haritalayabildiğinden anlaşılır. Ayrıca, ev haritalama, robotu potansiyel olarak güvenli olmayan alanlardan da uzak tutar. Belli başlı modeller, ev ortamını daha hassas ve kapsamlı bir şekilde tarayan "True Mapping" teknolojisi donatılmıştır, böylece evinin haritasını hızlı bir şekilde oluşturabilir ve verimli temizlik yollarını planlayabilir. Hassas haritalama ve navigasyon ile daha az kaçırılan ve tekrarlanan nokta böylelikle garanti edilir.
 
4. Paspaslama: Bazı robot süpürgeler, tüm temizliğini bir kerede aradan çıkartmak ve halletmek için tasarlanmış ve üretilmiştir, yani aynı anda hem süpürür hem paspaslar. Bu özellik herkes için gerekli olmayabilir, ancak süpürdükten sonra yerlerini paspaslamak zorunda kalıyorsan ve bu işlemi de aradan çıkartmak istiyorsan, robot süpürge satın alırken kesinlikle kontrol etmeniz gereken bir özelliktir.
 
5. Gürültü Seviyesi: Kullanım sırasında ne kadar gürültülü olduğunu belirlemeden asla bir robot süpürge seçmemelisin. Fiziksel bir mağazadan satın alıyorsan, satın almadan önce gürültü seviyesini en yüksek güç ayarında test ettiğinden emin olmalısın. İnternetten alışveriş yapıyorsan, başkalarının bu konuda ne söylediğini görmek için robot süpürge tavsiye ve yorumlarını okuyabilirsin ya da cihazların teknik özellikleri sıralamasında yer alan desibel oranına dikkat edebilirsin. Elbette tüm robot süpürgeler biraz ses çıkarır, ancak farklı modellerin ne kadar gürültülü olduğunu bilmek, evindeki huzuru bozacak bir şey satın almanı engeller.
 
6. Kendi Kendini Boşaltma Yeteneği: Bir robot süpürge satın alırken dikkate alınması gereken bir diğer önemli unsur, robotun kendi kendini boşaltma özelliğine sahip olup olmadığıdır. Robotunu manuel olarak boşaltmakta elbette ki yanlış bir şey yoktur. Ancak kendi kendini boşaltamaması özellikle çok büyük bir evi temizlerken sorun oluşturabilir, çünkü işini bitirmeden önce onu birkaç kez boşaltman gerekebilir.
 
7. Pil Ömrü: Robot süpürgelerin faydalarından biri de kablosuz olmaları ve uzun mesafelere gidebilmeleridir. Ancak soğukkanlılıklarının bir bedeli vardır: Pillerinin yeniden ve yeniden şarj edilmesi gerekir. Bu genellikle bir sorun değildir çünkü çoğu robot elektrik süpürge yeniden şarj edilmeden önce bir saatten fazla temizlik yapabilir. Ancak büyük bir evde yaşıyorsan daha uzun çalışma süresine sahip bir model aramalısın. Böylece robotunu yeniden şarj etmek için temizlemeyi yarıda bırakman gerekmez.
 
8. Manevra Kabiliyeti: Robot süpürge satın alırken akılda tutulması gereken bir diğer unsur, herhangi bir yerde saklanamayacak olmasıdır. Etrafında biraz boş alan olan düz bir duvar, aynı zamanda şarj istasyonu olarak da işlev gören bir priz, robot süpürgenin ana üssü için mükemmeldir. Bu, cihazın temizlikten sonra şarj istasyonuna kolayca dönmesini sağlar. Her zaman şarjlı ve kullanıma hazır olmasını garanti etmek için makinenin tabanına geri dönebilmesi çok önemlidir. Bir robotun ihtiyaç duyduğu açık alan miktarı modele göre değişir; bazıları diğerlerinden daha az çevre alanına ihtiyaç duyar, bu da bir temizlik robotu satın alırken akılda tutulması gereken bir noktadır.
 
9. Bakım: Robot süpürgelerin düzgün çalışması için rutin bakıma ihtiyacı vardır. Tıkanmış bir robot süpürge, evindeki parlaklığı ortaya çıkaramayacaktır. İyi temizlemeye devam etmesini istiyorsan kıllarını ve fırçalarını düzenli olarak temizlemen gerekir. İyi haber şu ki, modelden ve markadan bağımsız olarak bir robot süpürgeyi temizlemek zor değildir; sadece birkaç dakika sürer.

Robot Süpürgeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 
Robot süpürgeler sıkışır mı?
Bu sorunun cevabı duruma göre değişir. Bazen kilim ve sert zemin karışımı bir zemin söz konusuysa, bir yüzey türünden diğerine geçişte biraz sorun yaşayabilir. Halılardaki püsküller veya saçaklar, ev eğlence kabloları ve derin halı yığını tekerleklere veya fırçalara dolanabileceğinden sorun yaratabilir. Temizliği başlatmadan önce bir miktar hazırlık yaparak bu olaylardan kaçınabilirsin.
 
Ucuz robot süpürgeler gerçekten iyi mi?
Robot süpürgeler zerinde yapılan testlerin sonuçları, farklı fiyat noktalarında bir dizi performans puanı ortaya koyuyor ve bazıları sert zeminlerde mükemmel olduğundan, bütçen kısıtlıysa dikkate almaya değer oluyor. En ucuz robot süpürgeler her zaman aradığın tüm özelliklere sahip olmayacağı gibi en pahalı robot süpürgeler de her zaman tüm ihtiyaçlarını karşılayacak diye bir genel kanı yoktur.
 
Robot süpürge neden çevrimdışı olur?
Robotun pili boşsa, robot çevrimdışı olarak görüntülenecektir. Bu tarz durumlarda robotun şarjlı olduğundan emin olmalı, robot üzerindeki güç düğmesine basmalı ve pil durumunu kontrol etmelisin.
 
Robot süpürge kaç cm koltuk altına girer?
 
Robot süpürgeler, nesnelerden kaçınmalarına yardımcı olmak için sensörlerle doludur ve birçok gelişmiş model, mobilyaların altında boşluk olup olmadığına da karar verebilir. Ancak bu özellikler her zaman planlandığı gibi çalışmaz ve evlerde farklı yüksekliklerde birçok farklı türde mobilya bulunabilir, bu da bazen takılıp kalmalarına sebebiyet verebilir. Elbette marka ve modele göre farklılık göstermekle birlikte tasarım ve ebat bakımından bir robot süpürgenin koltuk altına girebilmesi için yüksekliğin en az 10,5 santim olması tavsiye edilir. Bunu belirlemenin en garanti yolu, önce robot süpürgenin yüksekliğini ardından da evindeki söz konusu koltukların yerden yüksekliğini ölçerek denkleştirme yapmaktır.
 
Robot süpürge satın almaya karar verdikten sonra alışverişini daha hesaplı hale getirmek için Hopililer’e özel Hepsiburada ya da Teknosa kampanyalarından faydalanarak alışverişinde Paracık kazanabilirsin!