Alışverişin en hızlı, pratik ve konforlu hâli online alışveriş olunca internet, almak istediğin pek çok ürün için baktığın ilk yer hâline geldi, değil mi? Tek bir sorun var; bazen sipariş ettiğin ürün, web sitede gördüğün hâlinden bambaşka bir şekilde eline ulaşıyor. Peki meşhur "iki resim arasındaki X farkı bul" oyununu oynamamak için ne yapmalı? İşte alışveriş yapmadan önce sorup cevabını alman gereken 6 çok basit soru:

1. Uygulama ya da Web Site Tanınıyor Mu?


Alışveriş yapacağın yeri belirlediysen web site, tasarımı, içerikleri ve kullanıcı deneyimini önemseyen yapısıyla kendisini ilk aşamada ele verecektir. Peki kullanıcı sözleşmesinde senin bir müşteri olarak sahip olduğun haklardan ürünün gönderim detayına dek her şey net olarak belirtilmiş mi? Bu soruları cevapladıktan sonra son bir sağlama yöntemi olarak daha önce o siteden alışveriş etmiş bir dostunu bulmanı ve kendisiyle bir mini memnuniyet anketi yapmanı öneriyorum.
 


2. İletişim Bilgileri Var Mı?


Sitenin iletişim bilgileri var mı? Kolayca bulunacak bir yerde mi? Belki bir deneme araması da yapabilirsin. Müşteri hizmetleriyle ilgili herhangi bir bilgi vermeyen, telefon numarasız ve açık adressiz yerlerden uzak dur.

3. Ürün Özellikleri Gerçekçi Mi?Ürünün her açıdan net şekilde görünen fotoğrafları var mı? Peki detaylı ve gerçekçi bir açıklaması da eklenmiş mi? Ürün yorumları gerçek kullanıcılar tarafından mı yapılmış? Okudukların seni tatmin etmezse ya da aklına takılan sorular olursa mutlaka müşteri hizmetleriyle iletişime geç ve her ayrıntıdan emin olana dek sipariş verme. Bir de ürünün fiyatı piyasa değerinin çok altındaysa biraz şüpheci olmanda fayda var.4. Ürünü Sipariş Etmeden Önce Görme Şansın Var Mı?Eğer sipariş edeceğin ürünü bir mağazada görme şansın varsa gidip görmeni öneririm. Böylece ürüne dokunma, onu deneme, nasıl bir şey olduğunu görme şansın olur.


 5. Web Site Güvenli Mi?


Alışveriş yapacağın web sitenin SSL sertifikasının olup olmadığına mutlaka dikkat et. (Bunun için sitenin adresinde http:// yerine https:// yazıyor olmalı.) Ödeme sırasında 3D Secure seçeneğini sunmayan, kredi kartı şifreni isteyen ya da herhangi bir nedenle ödemeyi zorlaştıran web sitelerinden uzak dur. Bir de kendi güvenliğin için sana ait olmayan cihazlardan alışveriş yapmasan daha iyi olur.

6. Kargonu Eline Ulaştığı Anda Kontrol Ettin Mi?


Kargonu ister kapıdan ister mağazadan ister kargo şubesinden teslim al, seninle ilgilenen görevliden biraz beklemesini rica ederek aldığın ürünü hemen o anda paketinden çıkarıp kontrol et. Eğer üründe bir sorun varsa onu kesinlikle alma ve iade koşullarına uyarak görevliye geri teslim et.

İyi alışverişler!