Yılın merakla beklenen, en keyifli zamanları geldi! Ama tatil planları önceden yapılmazsa bu keyif epey pahalıya patlayabiliyor. Yazın talep yüksek olduğu için uçak biletleri ve otel fiyatları artıyor. Tabii ki bazı ipuçlarını dikkate alarak ucuz tatil yapmak mümkün. Erken rezervasyon, tatil paketleri ve internet fırsatlarıyla sen de ucuz tatil yapabilirsin. İşte ucuz tatil için sana vereceğimiz birkaç ipucu!

Erken Rezervasyon Yaptır


En ucuz tatil yapmanın yolu erken rezervasyon yaptırmaktan geçiyor. Erken rezervasyon sana hem ulaşımda hem de konaklamada büyük avantajlar sağlıyor. Tabii en kârlı yöntem, bir sonraki tatil sezonu için rezervasyon yaptırmak. Yani kış tatilini şimdiden planlarsan ucuz tatil için büyük bir fırsat yakalayabilirsin. Ama geç kaldım diye düşünme. Konaklama seçeneklerinde erken rezervasyon kampanyaları devam ediyor.

Gemi Turlarına Katıl


Yurt dışında hem birden fazla şehir görmek hem de ucuz tatil yapmak istiyorsan gemi turlarına katılabilirsin. Avantajlı tatil paketleri sunan gemi turlarında Yunan Adaları, Norveç fiyortları, Baltık başkentleri, egzotik Uzak Doğu ülkeleri gibi sayısız cenneti masmavi denizlerde seyahat ederek görebilirsin. Mavi turlar ise tatilini yurt içinde geçirmek isteyenler ve ucuz tatil arayanlar için ideal. Tatilbudur.com ve Tatilsepeti.com’daki tatil paketleri tam da bu yüzden mutlaka incelenmeli.

Düşük Sezonda Tatile Çık


Turizm sektöründe doluluk oranlarının en yüksek olduğu döneme yüksek sezon deniyor. Örneğin kayak merkezleri kışın, deniz kenarı yerler ise yazın yüksek sezonda oluyor. Dolayısıyla otel ve uçakların fiyatları yüksek sezonda oldukça artıyor. Bu yüzden ucuz tatil için düşük sezonu tercih edebilirsin. Şanslıyız; Türkiye’de deniz sezonu çok erken başlıyor ve sonbahar, hatta kışa kadar devam ediyor. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde nisan sonundan kasım ortalarına kadar denize girilebiliyor. Sen de düşük sezondaki tatil paketleri arasından birini seçip ucuz tatil yapabilirsin.

Turlara Katıl


Yurt içinde de yurt dışında da en ucuz tatil yapma şekli tatil paketleri satın almak, yani turlara katılmakla mümkün. Neden mi? İnternet üzerinden ya da direkt ofisten hizmet veren seyahat acentelerinin otel ve hava yolu şirketleriyle olan anlaşmaları sayesinde, bu hizmetlere çok daha uygun fiyata ulaşılabiliyor. Bu tatil paketleri, bütçen dahilinde ucuz tatil sağlamak dışında seni araştırma yapma zahmetinden kurtarıyor, zaman kazandırıyor ve tatilinden maksimum verimi almanı sağlıyor.

Yerel Lezzetleri Keşfet


Daha önce hiç gitmediğin bir ülkeyi ya da şehri ziyaret ettiğinde en çok merak ettiğin şeylerden biri oranın yemekleri olabiliyor. Ancak akıllıca davranmazsan yemeğe çok gereksiz para harcayabilirsin ve ucuz tatil planların işlemeyebilir. Hem düşük bütçeli hem de lezzetli öğünler için turistik restoranlar yerine yerel halkın tercih ettiği mekânlara gitmelisin. Bunun için yola çıkmadan önce, varsa daha önce orada bulunmuş insanlara sorabilir, yoksa internetten araştırma yapabilirsin.