Oyun oynarken, uzun süre çalıştığında ya da bir şeyler izlerken laptop’un bir alev topuna dönüşüyorsa PC soğutma yöntemleri burada seni bekliyor!

Bilgisayarının aşırı ısınması çeşitli sorunlara yol açıyorsa PC soğutma yöntemlerine ve önerilerime kulak ver!
 
Özellikle yüksek grafik kaliteli bir oyun oynarken ya da uzun süre çalıştığında laptop’un bir hayli ısınıyorsa bilgisayar soğutma ve engelleme yöntemlerini deneyebilirsin! Hadi yazımı okumaya devam et!
 

Bilgisayarını Doğrudan Güneş Işığına Maruz Bırakma


Bilgisayarın uzun süre güneş ışığına maruz kalırsa da aşırı ısınabilir. Bu durum, pilin hasar görmesinden sabit diskinin hasar görmesine, bilgisayarın yavaşlamasına kadar pek çok olumsuz duruma neden olabilir. Dolayısıyla bilgisayarını dış mekânlarda ya da pencere önünde kullanırken dikkat etmeli, doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamalısın.
 

Donanım Sıcaklığını ve Fanları Takip Eden Bir Yazılım Edin


Doğrudan bilgisayarı soğutma programı gibi bir yazılım olmasa da bilgisayarının donanım sıcaklığını ve fanlarının durumunu takip eden yazılımlar bulunuyor. “Bilgisayar aşırı ısınıyor” diye düşünmeye başladıysan ya da ısınma sorunu başlamadan da tedbir almak istiyorsan bu tip yazımlardan birini edinebilirsin. Böylece sorunun nerede olduğunu, hangi nedenden ötürü ısınma yaşandığını bulabilir, buna göre de PC soğutma işlemini gerçekleştirebilirsin.
 

Fanların Temizliğinden Emin Ol


Laptop’ın ısındığında elini fan deliklerinin üzerine koyup kontrol edebilirsin. Eğer bu hava deliklerinden sıcak hava geliyorsa sorun fanda değildir. Ancak fandan yeterince hava gelmiyorsa ya da hiç hava gelmiyorsa bilgisayarın ısınmasının nedeni fanların çalışmaması olabilir. Fanlar ya bozulmuş ya da tozlanmış olabilir. Eğer fanlar tozlanmışsa fanı çıkarıp üzerindeki tozu temizleyebilirsin. Eğer bilgisayarını açamıyorsan bir teknik servisten açabilirsin. Fanlar tozlandığı için bilgisayarın ısınıyorsa temizlik işlemi sonrası bilgisayar soğutma işlemi gerçekleşecektir.
 

Bir Laptop Soğutucu ya da Yükseltici Kullan


Özellikle uzun süre bilgisayar kullanıyorsan ya da yüksek performans gösteren işlemler yapıyorsan bir sorun olmasa dahi laptop’un ısınabilir. Bu ısınma seni rahatsız ediyorsa ve bilgisayarının zarar görmesini istemiyorsan notebook soğutma için laptop soğutucu kullanabilirsin.