Boston Dynamics’in robotu Atlas’ın son hâlini gördün mü? İlk adımlarına şahit olduğun, adeta elinde büyüyen insansı robot Atlas, koli taşıyıp engeller aştığı, aldığı darbelere rağmen ayağa kalkıp yürüdüğü videolardan sonra şimdi de jimnastik yaptığı videosuyla karşında!

Kısa Kısa Boston Dynamics

  • Boston Dynamics 1992 yılında Massachusetts Teknoloji Üniversitesi'nde kurulan, insana benzeyen dinamik robot ve yazılımlar konusunda uzmanlaşmış bir mühendislik şirketi. 
  • 2013 yılında şirketi Google satın aldı ancak büyüme stratejisine uymadığını söyleyerek kısa süre içinde satışa çıkardı.
  • Şirket 2017'de kendisi için "bilgi devrimi yaratacak potansiyele sahip" diyen Japon devi Softbank tarafından alındı.
  • Softbank CEO'su Masayoshi Son, uçan, yüzen, küçücük, dev, iki ayaklı, on ayaklı ve daha birçok farklı robot modelinin üretilebileceğini, yapay zekâya sahip robotların önümüzdeki 30 yıl içinde 10.000 IQ'ya erişeceğini düşünüyor.
  • Şirketin en popüler robotu, 100 kiloluk cüssesiyle 180 kilogramlık ağırlık taşıyabilen ve 32 kilometre mesafeden kontrol edilebilen BigDog.
  • En hızlı robotu ise saatte 45,5 km hıza çıkabilen, Usain Bolt'tan da hızlı Cheetah.
  • Köpeği andıran robot SpotMini ise kendisine verilen görevleri yerine getirmek konusunda oldukça ısrarcı olan bir model.
  • Atlas ise şirketin 2017'de kamuoyuna tanıttığı atletik robotu.
  • Boston Dynamics'in ürettiği diğer robotların isimleri, LS3, PETMAN, SandFlea, RHex, RiSE ve LittleDog.

Boston Dynamics, geliştirdiği robotların enteresan yetenekleri kadar, robotlara yaptırdığı tuhaf testlerle de adından söz ettiriyor.

 Dünden Bugüne AtlasOnu karda yürürken dengesini sağlamaya çalışırken izledin, koli taşırken gördün, aldığı sopa darbesiyle yere düştükten sonra bile ayağa kalkışına şahit oldun, önündeki kütüklerin üzerinden zıplarken, farklı yüksekliklerdeki kutuların üstüne çıkarken seyrettin. Atlas şimdi de jimnastiğe başladı.En şanlı jimnastikçilere taş çıkartacak hareketler yapan Atlas'ın taklası, dönüşü neyse de ellerinin üzerindeki o dengeli duruş gerçekten çok etkileyici değil mi?Atlas tüm bunları, Boston Dynamics'in bu manevraları kolaylaştıran programlama taktiği ile başarıyor. Şirket yeni geliştirdiği optimizasyon algoritması ile Atlas'ın hareket açıklamalarını otomatik olarak aksiyona çevirmesini, bu sayede yeni rutinleri eskiye göre daha hızlı öğrenmesini ve yüzde 80 oranında doğru şekilde tamamlamasını sağlıyor.

 Atlas'la İlgili EndişelerAtlas'ın biraz daha geliştirildikten sonra savunma sanayiinde kullanılması bekleniyor. Ancak gerek barışta şehirlerde gerekse savaş alanında bu motorların olduğu yerlerde insanların güvenliğinin sağlaması konusunda pek çok endişe mevcut. Hatta Eski Google mühendisi Laura Nolan, robotların yanlışlıkla kitlelerin ölümüne yol açabilecek potansiyele sahip olduğunu bile söylüyor. Nolan, Project Maven'in ürettiği ve ABD Savunma Bakanlığı'na satılan yapay zeka destekli drone silahların, radar sinyallerinden kötü hava koşullarına kadar öngörülmeyen pek çok faktörden etkilenebileceğini belirtiyor. Atlas henüz resmi olarak piyasaya sürülmemiş olsa da bu yetenekli robotlar için hem ulusal hem de uluslararası yasal düzenlemeler yapılması gerektiği kesin.

 Evindeki Robot!“Atlas kadar olmasa da benim de evde bir robotum olsun, yaptıklarıyla beni ve arkadaşlarımı şaşırtsın” diyorsan şunlara bir göz at:1. GSJ Ganker Savaş Robotu: Wi-fi arayüzü ile internet üzerinden Android ve iOS işletim sistemleri ile kontrol edilebilen robot, yürüyor, koşuyor, futbol oynuyor, ve diğer robotlarla savaşabiliyor. Robotunu dilersen boyayabilir ve çeşitli modifikasyonlarla tamamen sana özel hale getirebilirsin.2. Wonder Workshop Cue Coding Robot: Cue, çocuklar ve kodlamayı öğrenenler için yaratıcı problem çözme ilhamı veren karmaşık bir öğrenme robotu. Aynı 170 binden fazla sözcükle seninle sohbet de edebiliyor.3. Ubtech Marvel Avengers Iron Man: Gelişmiş robot teknolojisini artırılmış gerçeklik ile birleştiren Ubtech, kodlama bilgisi gerekmeden özelleştirebildiğin, sonra da Marvel'ın sana verdiği görevleri yerine getirdiğin bir oyun robotu üretti!