Günlerden pazartesi, belki de salı... Hava aydınlanmaya henüz başlamış ama Güneş'i ara ki bulasın. Alarm acı acı çalarken gün içinde yapılacaklar gözünün önünden bir sanat filmi gibi ağır ağır akıyor.
 
Şimdi kim nasıl kalkıp karışacak hayata? Işınlanma bulunsa ve ofise uçuversen mesela? Ya da yapay zekâya sahip formunda bir lamba senin bu hâlini fark edip kendiliğinden odanı aydınlatsa? Sen hobi olarak yine düşün bunları ama soğuk günlerde yataktan çıkmanın yeni yıldan itibaren uygulamaya başlayabileceğin çok daha basit yolları olduğunu da hatırla.

Evin Sıcaklığını Düşür


Kombinin ya da merkezi sisteminin ısısını biraz kıs. Böylece dışarısı soğuk ve güneşsizken evin içindeki sıcağın seni iyice mayıştırmasını önlersin.

 

Ne Giyeceğini Önceden Seç


Sabahları kafanı yoran konuların sayısını azaltırsan yataktan çıkma hızını artırabilirsin. Kıyafet kararı da bu konulardan biri. Hem ne giyeceğini önceki geceden belirleyip hazırlarsan sabahları kapağı açık gardırobunla dakikalarca bakışma zahmetinden de kurtulursun. Hatta bir önerim daha var: Seçtiğin giysileri kalorifere yakın bir yere koyup sabah seni sıcacık sarmalarına izin ver. Nasıl fikir?

 

Pozitif Bir Alarm Melodisi Seç


MFÖ’nün bahsettiğinin aksine minörleri boşver, yolculuk bu kez majörlere olsun! Seni yangın alarmı gibi çalıp yataktan sıçratacak melodilerle vedalaş. Akustik, rahatlatıcı tınılara sahip, dinlemekten hoşlandığın bir şarkıyı alarmın olarak ayarla. Erteleme alışkanlığına son verdiğinde bana bir selam çakarsın!

 

Bir Sabah Ritüelin Olsun


Güne yapılacaklar listesinde yazanlardan önce yapmayı gerçekten sevdiğin şeylerle başlarsan sen kendin güneş olup açarsın! Mesela pencerenin önünde birkaç dakika boyunca hiçbir şey yapmadan durmak mı istiyorsun? Dur. Birkaç yoga hareketi ile vücudunu esnetmek iyi mi gelir? Hadi durma, yap. Bir bardak çay eşliğinde 20 dakikalık kısa bir dizi izlesen gün daha mı güzel başlar? Biraz daha erken kalk ve izle. Bu ritüeller sayesinde sabahları erken uyanmak, seni mutlu eden bir alışkanlığa dönüşebilir.

 

Kahvaltı Önemli


Sabahları bir küçük meyve bile olsa bir şeyler ye ve günün en önemli öğününün tadını çıkar. Kahvaltı hem uykunu dağıtacak hem de enerjini yükseltecek.
 
Günaydın, bugün güzel bir gün olsun.:)