Bu tatilde şehir dışına çıkamadın mı? Tatilde yaşadığın şehri çok daha yakından tanımaya, tarihi ve kültürel güzelliklerini yerinde görmeye ne dersin? Hadi İstanbul’u birlikte keşfedelim!

Tarihi Yarımada’da Nostaljik Bir Gün Geçir • İstanbul’un simgelerini oluşturan pek çok eser ve mekânın yer aldığı Tarihi Yarımada, Fatih ilçesindeki semtlerin pek çoğunu kapsıyor. Bu bölgede yer alan Sultanahmet, Çemberlitaş, Beyazıt, Gülhane, Sirkeci ve Eminönü gibi semtlerde gezerken adeta nostaljik bir yolculuk yapabilirsin.

 • Tramvaya binip Beyazıt durağında inip önce ünlü Sahaflar Çarşısı’nı gezebilirsin. Sonrasında Çemberlitaş’ta çarşıyı ve ünlü Çemberlitaş’ı görebilir ardından yürüyerek, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı gibi tarihi eserlerin bulunduğu Sultanahmet’e geçebilirsin.

 • Sultanahmet gezisinde dilediğin yerleri gördükten sonra meşhur köftecide yemek molası verip ardından Gülhane Parkı içerisindeki İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsin. Sirkeci’ye inip denizi izlemeden, Eminönü’nde Kapalı Çarşı’yı geçip kuşlara yem atmadan önce belki biraz da Gülhane Parkı’ndaki çay bahçesinde keyif yapabilirsin.


 

Modern Sanatı Keşfet • İstanbul tarihi güzelliklerinin yanında modern sanat müzeleri ile de ünlü. Sadece sergileri değil film gösterimleri, atölyeleri ile de sanata destek olan İstanbul Modern bunlar arasında en ünlüleri.

 • Geçici bir süre Beyoğlu’nda hizmet veren müzeyi ziyaret ettikten sonra hem günümüz eserlerinden hem de tarihi eserlerinden oluşan koleksiyonlara sahip Pera Müzesi’ne de uğrayabilirsin.

 • Bu keyifli gezi sonrası kendine bir güzellik yapmak istersen Beyoğlu’nun meşhur tatlıcısı İnci Profiterol’e uğrayabilir veya 672 yıllık Galata Kulesi’ne doğru yolunu çevirebilir, antikacıları keşfe çıkabilirsin.


 


Şehrin Yemyeşil ve Masmavi Yüzünü Gör • Nerede olursan ol mavi ve yeşilin güzelliklerine tanık olmak istiyorsan rotanı Beykoz’a, Anadolu Kavağı’na çevirebilirsin. Bir balıkçı kasabası ya da sahil köyü olarak tanımlayabileceğimiz bölgede lezzetli balık, midye tava ya da dilediğin deniz ürününü yiyebilir, manzaranın da tadını çıkarabilirsin.

 • Hazır gelmişken Marko Paşa Köşkü, Cevriye Hatun Çeşmesi ve Midilli Ali Reis Camii gibi tarihi mekanları da ziyaret edebilirsin.

 • İstanbul’da yeşilin ve mavinin bir arada olduğu farklı yerler keşfetmek için Üsküdar’ın Kuzguncuk semtini ya da Sarıyer’deki Atatürk Arboretumu’nu da ziyaret edebilirsin.


 

Şehir Hayatına Dâhil Ol • Tarihi ve kültürel gezilerin yanında İstanbul’un şehirli ruhunu da yaşamaya ne dersin? Balat’ta tarihi dokuları da içine katarak dekore edilmiş şirin kafeler, Bomonti’nin, Cihangir’in, Karaköy’ün ve Kadıköy’ün üçüncü dalga kahvecileri, Nişantaşı’nın şık restoranları seni bekliyor.

 • Benim önerilerim bu kadar! Seçmesi sana kalmış. Ancak unutmadan küçük bir notum olacak.

 • Tatilde önceliğin müzeler ve diğer sanat merkezleri olacaksa tüm müzelerin hem pazartesi günleri hem de bayramların 1. günlerinde kapalı olduğunu belirtmeliyim. Sen de planlarını buna göre yapabilirsin!