Yaz mevsimi elbette tatile çıkma, rahatlama ve güneşin tadına varma zamanı. Ancak bu cilt bakımını ihmal edebileceğin anlamına gelmiyor. Güneş korumasından doğru nemlendirmeye dikkat etmen gereken konuları biliyor musun? Cildinin yaz aylarında ışıl ışıl parlamasını istiyorsan bazı önerilere kulak vermelisin. Unutma, sağlıklı cilt parıldar!  

Güneşten Korun


Güneş ışınları yaz aylarında o kadar güçlü oluyor ki bulutlu havalarda bile farkında olmadan yanabilir ve zararlı UVA/UVB ışınlarını üzerine çekebilirsin. Ve kötü haber, cilt yaşlanmasına en çok hız kazandıran faktör, güneşin zararlı ışınları. Bu yüzden yalnızca plaja giderken değil sokağa çıkarken de güneş losyonunu yüzüne ve boynuna bolca sürmelisin. En önemlisi de kullandığın güneş kremi ya da losyonunun yüksek faktörlü olması. Tam koruma için en az 30 SPF’li ürün kullanmalısın. Kremini iki saatte bir yenilemeyi unutma.

Güneş Yanıklarını Yatıştır 


Ne kadar tedbirli olursan ol bazen güneş yanıklarına engel olunamıyor. Aloe vera, güneş yanıklarını hızlı bir şekilde yatıştırıyor. Güneşlendikten ya da güneşe maruz kaldıktan sonra aloe vera içerikli bir jeli hem yüzüne hem de vücuduna uygulayabilirsin. Soğuk bir duş almak ve nemli cilde uygulamak, jelin etkisini artıracaktır.

Cildini Matlaştır 


Cildin yaz aylarında daha yağlı mı görünüyor? O zaman cilt bakım rutinine yağ dengeleyici, matlaştırıcı bir maske ekleyebilirsin. İçeriğinde yosun bulunan maskeler ciltte biriken kiri derinlemesine temizliyor ve cildin aşırı parlamasını önleyerek ona doğal bir ışıltı kazandırıyor. Haftada iki kez ince bir tabaka haline uyguladıktan sonra cildini durula, işlem tamam!

Cildini Her Zaman Temiz Tut 


Yaz aylarında havadaki yoğun nem, cildine bir ter tabakası şeklinde yapışabilir. Bu yüzden cildini arındırıcı bir temizleme ürünüyle sabah ve akşamları güzelce temizlemelisin. Sabahları tazelik hissi ve canlı bir görüntü için yüzünü jelle yıkayarak cildindeki sebum fazlasından kurtulabilirsin. Akşamları da makyajını su bazlı bir ürünle temizledikten sonra tonikle iyice temizleyebilirsin. 

Nemlendirmeyi Atlama


Yağlı bir cilde sahip olman nemlendirici kullanmayacağın anlamına gelmiyor. Sıcak havalarda cildin ekstra su ve nem kaybettiği için bu durumu telafi etmen çok önemli. Gündüzleri yüzünü cilt tipine uygun SPF’li bir ürünle nemlendiriyorsan bir ürün daha kullanmana gerek yok. Ancak akşamları cildini temizledikten sonra mutlaka bir gece kremi kullanmalısın. 


 

Haftada Bir Kez


Peeling yapmak yazın cildinin sağlıklı görünmesine katkıda bulunuyor. Cildin üzerindeki ölü tabakayı ve birikintiyi temizleyen peeling, gözeneklerinin tıkanmasını önleyerek cildin nefes almasını sağlıyor ve nemlendiricinin emilimini artırıyor. Peeling uygulamasını sabahları haftada en az bir, en fazla iki kez nemlendirici sürmeden önce yapmalısın. 

Dudakları Unutma 


Yazın dudak bakımını unutmaya daha çok meyilli oluyoruz. Ancak dudağın da cildinin bir parçası ve güneşten en az yüzünün diğer bölgeleri kadar etkileniyor. SPF korumalı bir dudak koruyucu ürünü çantandan eksik etme ve aklına geldikçe uygula.