Vücudunu rahatlatacak masaj teknikleri burada seni bekliyor! Birbirinden farklı masaj şekillerini incelemek için hemen tıkla!

Masaj, her ne kadar keyfi bir aktivite gibi gözükse de aslında herkesin düzenli olarak yaptırması gerekiyor. Çünkü bu aktivitenin vücut ve cilt sağlığına birçok fayda sunduğunu söylemek mümkün. Genellikle yorgun ve gergin hissedilen durumlarda başvurulan masajın vücudu, zihni ve organları rahatlatmanın en pratik yollarından birisi. Ayrıca doğru bir masajın cilt yara ve izlerinde etkili olduğu söyleniyor. Dilediğin her an vücudunu rahatlatmak ve günün yorgunluğunu atmak için masaj yapmayı tercih edebilirsin. Kendin uygulayabileceğin veya profesyonellerden destek alabileceğin birçok farklı masaj tekniği bulunuyor. Eğer vücudunu profesyonel masaj teknikleriyle rahatlatmak istiyorsan doğru adrestesin! Yazımızdaki masaj tekniklerini deneyimle ve nasıl rahatladığını hisset! Kendinle ilgilenmeyi seçiyorsan ilk olarak masajın faydalarını anlatmakla başlayalım. Böylece kendine ayırdığın kısa bir sürenin getirdiği faydaları keşfedebilirsin.
 
 

Masajın Faydaları


Masajın vücut sağlığına birçok açıdan fayda sunduğunu söylemek mümkün. Vücudun belirli noktalarına doğru yöntemlerle uygulanan masaj sayesinde ağrılarını azaltabilir, uyku kaliteni dahi iyileştirebilirsin. Düzenli ve etkili bir şekilde yapılan masajın yararlarını şu şekilde sıralamak mümkün:
 


 • Duruş bozukluklarının giderilmesine destek olur.

 • Zihinsel stresi azaltır.

 • Kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

 • Ciltteki yara ve lekelerin giderilmesini destekler.

 • Kabızlık gibi mide ve bağırsak sorunlarını hafifletir.

 • Uyku düzenini olumlu yönde etkiler.

 • Kaslarda oluşan sertliğin azalmasına yardımcı olur.

 • Eklemleri güçlendirerek esnekliğin artmasını sağlar.

 • Rahatlatıcı etkisi sayesinde kaygı gibi durumların azaltır.


 
 
Yukarıda saydığımız masajın faydaları doğrultusunda bu aktivitenin vücut, cilt ve mental sağlığı birçok etkisinin olduğunu söylemek mümkün. İster bu alanda profesyonel kişilerden destek alarak ister kendin uygulayarak masajın sunduğu faydalardan yararlanabilirsin. Eğer “kendimi rahatlatmayı seçiyorum” diyorsan şimdi etkili masaj tekniklerine geçebiliriz!
 
 

Masaj Teknikleri


Farklı tekniklerle sunulan masaj şekilleri genellikle kasları rahatlatmak gibi belirli fiziksel amaçlar için uygulanır. Fakat vücudun enerjini açığa çıkartmak veya stresi hafifletmek için bulunan masaj teknikleri de mevcuttur. Yazımızı detaylı olarak incelerek kendin için ideal masaj tekniğini rahatlıkla öğrenebilirsin.
 

1- İsveç Masajı


Klasik masaj türleri arasında bulunan İsveç masajı aynı zamanda spor masajı olarak da biliniyor. Kas dokuları üzerinde uygulanan bu masaj tekniğini kendine kolaylıkla uygulayabilirsin. Kan dolaşımını hızlandırmak, gergin kasları gevşetmek ve esnekliği artırmak amacıyla uygulanan bu masaj tekniğinde vücuduna yavaş baskılar uygulayarak ilerleyebilirsin. İsveç masajını uygularken büyük ölçüde ellerini ve dirseklerini kullanman gerekli. Kol, bacak, boyun ve omuz bölgene uygulayabileceğin bu masaj için ilk olarak sıcak bir ortam oluştur. Ardından hafifçe baskı uygulayarak sıvazlama veya yoğurma tekniğini kullan. 15-30 dakikalık uygulama sonrasında vücudundaki rahatlatmayı hissedeceksin. İsveç masajı spor sonrasında vücudu rahatlatmak için de ideal teknikleri barındırır. Yoğun bir antrenman sonrasında kaslarını rahatlatmak ve esnekliğini artırmak için İsveç masajı uygulayabilirsin.
 

2-Refleksoloji


Ayak masajı olarak da bilinen refleksoloji Thai masajı, Bali masajı ve sıcak taş masajı gibi geleneksel yöntemlerde sıklıkla uygulanıyor. Ayağa uygulanan bu masaj türünde vücudun refleks noktalarının uyarılması ve tekrar harekete geçirilmesi amaçlanıyor. Sinir sisteminin ayaklardan geçtiğini hesaba katarsak bu yöntemin vücuda pek çok yararı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle gün boyunca sürekli ayakta kaldığın bir tempoya sahipsen bu masaj tekniğinden düzenli olarak faydalanabilirsin. Refleksoloji masajını uygulamak için ayağın belirli bölgelerine odaklanmak gerekir. Farklı organlara karşılık gelen el, ayak ve kulaklardaki refleksoloji noktalarını bu alandaki uzman kişiler bilebilir. Bunun için profesyonel olarak bu teknikten faydalanmak istersen alandaki uzman kişilerden destek alabilirsin.
 
Refleksoloji masajını bireysel olarak uygulamak mümkün olmasa da klasik bir ayak masajıyla vücudunu rahatlatabilirsin. Evde rahatlıkla uygulayabileceğin bir ayak masajı rutini için nasıl ilerleyeceğini bilmiyorsan aşağıdaki maddeleri takip etmen yeterli.
 


 • Başparmağını kullanarak parmak ucundan ayak bileğine doğru ovmaya başla.

 • Ayak kemerine masaj yaparak uygulamaya devam et.

 • Sonrasında ayak topuğunu ovarak masaja ilerle.

 • Ayak parmaklarına hafifçe basınç uygulayarak yavaşça çek.

 • Ayak bileklerine ve tabanlarına basınç uyguladıktan sonra masajı sonlandırabilirsin.


 
Yukarıda bahsettiğimiz tekniklere ek olarak ayaklarını sıcak suda bekleterek daha rahat bir şekilde uygulama gerçekleştirebilirsin. Ayrıca masaj yağlarından faydalanarak ayaklarına ekstra bakım uygulayabilirsin.
 
 

4- Derin Doku Masajı


Eğer sıklıkla kas ağrısı gibi problemler yaşıyorsan derin doku masajı tam sana göre. Bölgesel masaj türleri arasında bulunan bu uygulama tutulan veya düğümlenen kasların rahatlatmak için sıklıkla tercih edilir. Derin doku masajının etkili olabilmesi için biraz fazla kuvvet uygulanması gerekir. Fakat bu sertlik acı çekeceğin derecede olmamalı. Eğer bu masajı yaptırmayı seçersen, rahatsız olduğun durumda terapistine bildirmeyi unutma. Derin doku masajını kas zedelenmeleri, kronik ağrılar veya kireçlenme gibi problemler için tercih edebilirsin.
 
 

5- Shiatsu Masajı


Geleneksel masaj yöntemleri arasında bulunan Shiatsu yöntemi tüm masaj profesyonelleri tarafından bilinir. En etkili masaj teknikleri arasında bulunan Japon sanatı Shiatsu, bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan iyileştirme sunuyor. Bu masaj tekniğinde Tsubo olarak adlandırılan masaj bölgeler bulunur. Bu bölgelere basınç, hafif darbe ve esnetme teknikleri uygulanarak rahatlama sağlanır. 1900’lü yıllardan günümüze bazı bölgelerde tedavi yöntemi olarak da bilinen Shiatsu masajını zinde bir vücuda sahip olmak için değerlendirebilirsin. Çünkü bu masajın temelinde yaşam enerjisini hareket geçirme amacı vardır. Profesyonellere Qi olarak adlandırılan yaşam enerjisinin akışta ve dengede olması zinde bir vücut için önemlidir. Masajın vücut sağlığına etkilerine güveniyorsan Shiatsu masajını denemeden geçme!
 

6- Thai Masajı


Enerji odaklı masaj teknikleri arasında bulunan Thai masajı diğer tekniklere göre daha hareketlidir. 2500 yıllık bir gelenek olan Thai masajında el ve parmakların kaslarla etkileşimi, yoga hareketleriyle birleştirilir. Bu alandaki masaj terapistleri öncelikle uzanmanızı rica eder. Sonrasında kas ve eklemlerinizi rahatlatmak için çeşitli sizi çeşitli tekniklerle yönlendirir. Bu masaj tekniğinde yağ vs. kullanılmaz. Yoga ve masajı bir arada deneyimlemek istersen Thai yöntemini tercih edebilirsin. Vücudun kas ve eklem tutulmalarını azaltmak için tercih edilen Thai masajında enerji hatlarına odaklanılır. Zihin, beden ve ruh bütünlüğünü sunan felsefesiyle uygulanan bu masaj türüyle vücudundaki yorgunluk hissinden arınabilirsin.
 

7- Hamilelik Masajı


Masaj teknikleri nelerdir hakkındaki yazımızın son başlığına geldik. Hamilelik masajı uzun bir gebelik süreci geçiren kadınların vazgeçilmezi olmaya aday. Bu masaj tekniğinde anne adayının sancılı bölgelerinin rahatlatılması hedefleniyor. Özellikle doğum öncesi dönemlerde ortaya çıkabilen bel ağrısı, ayak bileklerinde şişme ve ödem problemleri için bu masaj deneyimlemeyi tercih edebilirsin. Hamilelik masajı, tamamen bu alanda uzmanların uygulaması gereken bir teknik. Çünkü hamilelik döneminde vücut, diğer zamanlara göre daha hassas bir yapıda olabiliyor. Bunun için eğer hamilelik döneminde rahatlamak veya doğum dönemine hazırlanmak için bu teknikten faydalanmak istiyorsan, alanında uzman bir kişiye başvurmanda fayda var.
 
 
Bu yazımızda vücut sağlığını desteklerken rahatlamanı sağlayacak birçok masaj tekniğinden bahsettik. Başlıkları detaylı olarak inceleyerek kendin için ideal masaj tekniğini bulabilirsin. Masaj yaptırmanın dışında günün stresini atmak ve rahatlamak için birçok farklı yöntem bulunuyor. Evde kendin uygulayabileceğin birkaç yöntemle hem rahatlayabilir hem de bebek gibi bir cilde sahip olabilirsin! Peki nasıl mı? Hemen “Yüz Yogasının Temel Hareketleri” yazımızı incelemeye başla!