Minik dostunla evde keyifli ve huzurlu vakit geçirmek için hem kendine hem de ona temiz bir ortam yaratman şart. Bunu nasıl yapacağın konusunda biraz desteğe ihtiyaç duyuyorsan önerilerime göz atabilirsin!

Tüy Toplayıcı Rulo Olmadan Asla


Düzenli olarak elektrik süpürgesi kullanmak evcil hayvanının tüylerini toplamak için yetersiz kalabiliyor. Özellikle koltuk gibi kumaş kaplı yüzeylerin ya da giysilerinin üzerine yapışan tüyleri kolayca toplamanı sağlayacak tüy toplayıcılar, evcil hayvan sahiplerinin en sık başvurduğu temizlik gereçlerinden.
 

Kötü Kokulara Elveda


Bir evcil hayvan sahiplendikten sonra ilk fark edeceğin şeylerden biri sıkça yattığı ya da vakit geçirdiği alanlarda oluşacak kötü koku olabilir. Bu kötü kokuları evcil hayvanlara özel koku giderici ürünlerin dışında doğal malzemelerle de gidermen mümkün. Karbonat ve beyaz sirke, yüzeyleri derinlemesine temizlemene ve kötü kokuları yok etmene yardımcı oluyor. Her iki malzemeyi de yüzeyde bir müddet bekletip ıslak bir bezle silmen kokuları yok etmen için yeterli.
 

Tertemiz Oyuncaklar


Evcil hayvanların ağzında gezinen, patileri arasında yuvarlanıp duran favori oyuncakları pek çok bakteriyi üzerinde taşıyor ve zaman içinde kötü bir koku yaymaya başlıyor. Bu nedenle küçük dostunun oyuncaklarını düzenli olarak temizlemen şart. Plastik oyuncaklar için bulaşık makinesini kullanabilirsin. Tabii içerisinde ev halkının kullandığı eşyalar yokken. Kumaş oyuncakları da çamaşır makinesinde yıkayabilirsin. Ancak her iki durumda da ona zarar verebileceği için hiçbir deterjan kullanmamalısın.
 

Hava Temizleyen Bitkiler


Hem evcil hayvan dostu hem de havayı temizleyen bitkiler sayesinde evinin havasını temiz tutmak için küçük de olsa bir adım atabilirsin. Orkide, bambu palmiyesi, aloe vera ve sukulent gibi bitkiler hem evcil hayvanına zarar vermeyen bitkiler arasında hem de havayı temizleyerek kötü kokuları engellemene yardımcı oluyor.
 

Kapının Dışında Başlayan Temizlik


Her gün yaptığın keyifli yürüyüşleri mutlu sonla bitirmek ve evin içinde çamurlu pati lekeleri görmek istemiyorsan kapının hemen dışına biraz su ve bir bez bırakmayı alışkanlık haline getirebilirsin. Böylece daha içeri girmeden patilerini silmek çok daha pratik hale gelecek.
 

Pırıl Pırıl Parlayan Mama Kapları


Evcil hayvanların en sık temizlenmesi gereken eşyalardan biri de mama ve su kapları. Düzenli ve sık temizlenmesi gereken kapları, sıcak suyla ve doğal sabunlarla yıkayabilirsin. Zaman içinde kaplara sinmeye başlayan kokular için yine karbonat ve sirkeden destek alabilirsin. Bunun için kapları sıcak su ile doldurup içine biraz karbonat, biraz da sirke ekleyip bir süre bekledikten sonra da durulayabilirsin. Tertemiz mama kaplarını evcil hayvanının en sevdiği, leziz mamalarla doldurmak için kolaymama.com’u ziyaret edebilirsin.