Kişisel bakım söz konusu olduğunda akla ilk olarak cilt bakımı, saç bakımı gibi temel rutinler gelir. Kirpik en temelde; göz kapağının kenarında oluşan kir, ter gibi istenmeyen döküntülerden gözleri korur. Bir nevi ilk savunma hattıdır. Bu nedenle kişisel bakım rutinine acilen eklemen gereken kirpik bakımı adımlarını senin için hazırladım. Hadi başlayalım!

Makyajını Mutlaka Temizle


Gün sonunda göz makyajını temizlememek, kirpiklerine yapacağın en büyük kötülük olabilir. Maskaranın etkisiyle kuruyup sertleşen kirpikler, temizlenmediği takdirde dökülebilirler. Temizlerken de tedbiri elden bırakmaman gerek. Kirpiklerini oldukça nazik hareketlerle temizlemelisin. Kirpik bakımı için temizleme mendilleri yerine çift fazlı göz makyaj temizleyicileri kullanmanı öneririm. 

 

Doğal Yollarla Besle


B, A ve E vitaminlerinin saçlar üzerindeki dolgunlaştırıcı ve besleyici etkisi, kirpikler için de geçerli. Havuç, muz, badem, ıspanak gibi besinlerde yer alan bu vitaminler, kirpikleri daha sağlıklı ve canlı gösterir. Bu vitaminlerle birlikte hint yağı, keratin, hyalüronik asit gibi klinik içeriklerin de kirpik üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Doğal içerikleri sebebiyle kirpik bakımı için tavsiyem zeytinyağı ve hint yağı olacak.

 

Vazelin Mucizesi


Kozmetik mağazalarında kolaylıkla bulabileceğin doğal içerikli vazelin ile kirpik bakımı yapabilirsin. Vazelin uygulamasını günün herhangi bir saatinde yapabileceğin gibi gece yatarken de uygulayabilirsin. Düzenli olarak vazelin uygulanan kirpikler nemlenerek daha çok güçleneceklerdir.
 

Malzeme Seçimi Önemli


Kirpik bakımı için başkasının makyaj malzemelerini kullanmak kesinlikle çok sakıncalı! Kullandığın malzemedeki bakteriyi kendine bulaştırabilirsin. Bu nedenle, kendi malzemelerinden başkasını kullanmamaya özen göster. Kullandığın makyaj malzemelerinin son kullanma tarihleri de son derece önemli. Ayrıca suya dayanıklı maskaralar daha kalıcı olduklarından kirpiklerine zarar verme olasılıkları daha yüksektir. Bunun yerine normal maskaraları tercih etmen senin için çok daha sağlıklı olacaktır.
 

Koruyucu Ürünleri Tercih Et 


Maskara, her ne kadar kirpikleri güzel gösterse de zamanla kirpiklere zarar verir. Bu etkiyi en aza indirgemek için mutlaka pro-keratin maddesi içeren, kirpik koruyucu ürünler kullanmalısın. Son olarak göz makyajı yaparken kullanılan kirpik kıvırıcı ve çeşitli kirpik şekillendiriciler uzun vadede kirpiklere zarar verebilir. Dikkat etmeyi unutma!

 

Bonus: Kirpik Maskesi 


Kirpik dökülmesini önleyecek ve kirpiklerini güçlendirecek bir tarifim var. 1 kapak hint yağı ile 1 adet yumurtanın beyazını ufak bir şişe içinde iyice karıştır. Temiz bir rimel fırçası ile kirpiklerine sür ve 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile iyice durula. Şişedeki karışımı buzdolabında saklayıp karışım bitene kadar her gün bu maskeyle kirpik bakımı yapabilirsin.
Kirpik bakımı için ihtiyacın olan ürünleri burada bulabilirsin.