Sağlıkla parıldayan beyaz dişlerle ağız bakımına önem vermek, çekici ve özgüveni yüksek bir gülümsemeye sahip olmanı da sağlar. Herkesin doğuştan gelen bir diş rengi olsa da, dişleri birkaç ton daha beyazlaştırmak mümkün. İşte evde diş beyazlatmak için faydalanabileceğin pratik kürler!

Kabartma Tozu ve Limon


Evde diş beyazlatmak dendiğinde akla ilk gelen ve en çok bilinen yöntem budur. 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ve 1-2 yemek kaşığı limon suyunu kabın içerisinde iyice köpürene kadar karıştır. Dişlerini diş fırçası ve bu karışımı kullanarak 2 dakika fırçaladıktan sonra ağzını çalkalayabilirsin.

İpucu: Asidik bir karışım olduğu için haftada 1, en fazla 2 kere kullanmalısın.

 

Nane, Tarçın ve Karbonat


Hem dişlerini tüm bakterilerden arındıracak hem de beyazlamasına yardım edecek bu kür için; 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı havanda dövülerek öğütülmüş nane ve 1 çay kaşığı tarçını karıştır. Haftada 2 kez bu karışımla dişlerini düzenli fırçaladığında beyazladığını rahatlıkla görebilirsin.

Elma Sirkesi ve Tuz


Tuz ve sirkenin de temizleyici ve beyazlatıcı özelliği bilinir. 1 çay kaşığı tuz (mümkünse himalaya), 1 tatlı kaşığı elma sirkesini tuz eriyinceye kadar karıştır. Dilersen içine az miktar karbonat da ekleyebilirsin. Dişlerini bu karışımla her gün fırçaladığında bir hafta sonra renginin açılmaya başladığını görebilirsin.

Portakal ve Adaçayı


Adaçayının antiseptik özelliği, portakalın C vitaminiyle birleşerek mikropları temizleyip dişleri beyazlatır. İnce döverek toz hâline getirdiğin kuru adaçayı yapraklarını portakal kabuğu rendesiyle karıştır. İçine birkaç damla portakal sık. Bu karışımla dişlerini fırçalayabilirsin.

Muz Kabuğu


Potasyum ve magnezyum zengini muzun kabuğunun diş beyazlatmadaki gücü gerçekten şaşırtıcı. Dişlerini önce normal diş macunu ile fırçala. Sonra muz kabuğuyla dişlerini 2-3 dakika ovala. Ardından temiz diş fırçasıyla tekrar fırçalayıp kalıntılardan arındır.

 

Çilek 


Asitli içeriği ve lifli yapısıyla plak oluşumunun önüne geçerek dişleri beyazlatan çilek, evde kullanabileceğin en kolay yöntemlerden. Çatal yardımıyla güzelce ezdiğin çileği diş fırçasıyla dişlerine uygula. 2 dakika kadar fırçaladıktan sonra çalkalayabilirsin. Yine bu kürü de asitli içeriğinden dolayı haftada 2’den fazla uygulamaman yerinde olur.

Pırıl pırıl dişler ve aydınlık bir gülüşe sahip olmak için evde uygulayabileceğin bu yöntemlerin yanında, günde 2 kez beyazlatma etkili bir diş macunu ve çalkalama suyuyla ağız ve diş sağlığını koruduğundan emin olmayı unutma. İhtiyacın olan her ürünü Gratis’te bulabilirsin.