Cildindeki problemleri doğal gıdalarla çözmeye bu maskeleri deneyerek başlayabilirsin.

Günlük beslenme rutinine severek dâhil edilen taze ve doğal gıdalar birbirinden zengin vitamin, mineral ve doğal antioksidanlarla doludur. Bu nedenle cildini içeriden olduğu kadar dışarıdan da besleyip onarmakta her biri harika birer yardımcıdır. Cildindeki probleme göre bu 8 maskeden birini deneyerek başlayabilirsin.
 

Donuk Ciltlere Ballı Salatalık Maskesi

Donuk Ciltlere Ballı Salatalık Maskesi

Salatalık, içerisinde bulunan K, B5, A ve C vitaminleri sayesinde cildin en iyi dostlarından biri. Pek çok biçimde maskesini yapmak mümkün. Tüm cilt tiplerini rahatlatır, besler ve nemlendirir. 
 
Malzemeler:

 • 1 adet küçük salatalık
 • 1 çay kaşığı bal
 
Salatalığı rendeleyip balla karıştırarak püre kıvamına getir. Yaklaşık 30 dakika cildinde bekletip soğuk su ile durula. Dilersen yalnızca salatalığı dilimleyip dilimleri yüzünde ve göz kapaklarında bekleterek daha basit hâle de getirebilirsin. 
 

Genişlemiş Gözeneklere Kil ve Yoğurt Maskesi

Genişlemiş Gözeneklere Kil ve Yoğurt Maskesi

Yoğurt cildi en iyi yumuşatıp sıkılaştıran malzemelerden biri olduğu için ev yapımı maskeler dendiğinde elbette yoğurtsuz bir liste düşünülemez. 
 
Malzemeler:

 • 1 tepeleme çay kaşığı kil
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal
 
Malzemeleri pürüzsüzleşene kadar karıştırdıktan sonra yüzüne sürüp 20-25 dakika kadar kurumasını bekle. Yüzünü soğuk su ile yıkayıp hafif hareketlerle kurula. Benzer bir etki için 1 yemek kaşığı süzme yoğurdun içine biraz portakal suyu sıkarak 5 dakika boyunca yüzünde bekletip durulayabilirsin.
 

Kuru Ciltlere E Vitaminli Yulaf Maskesi

Kuru Ciltlere E Vitaminli Yulaf Maskesi

Yulaf, faydaları saymakla bitmeyen zenginlikte bir besin. Cildini çok iyi besleyeceği gibi, canlandıracaktır da!
 

Malzemeler:
 • Yarım su bardağı yulaf ezmesi
 • 5 yemek kaşığı su
 • 5 damla E vitamini
 Öncelikle yulafı suyla kaynatıp ardından soğumasını bekle. Sonrasında içine E vitamini damlat. İyice karıştırıp yüzüne sürdükten sonra 25 dakika bekleyip durula. Hassas ciltlerin bile rahatlıkla kullanabileceği bu maske cildini çok güzel nemlendirir. 
 

Lekeli Ciltlere Renk Tonu Eşitleyici Muz Maskesi

Lekeli Ciltlere Renk Tonu Eşitleyici Muz Maskesi

Potasyum zengini muzu tek başına bile ezerek yüzüne sürmen mümkün. Eğer cildin lekeliyse biraz daha zenginleştirebilirsin. 
 
Malzemeler: 1 büyük muz, 1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı yoğurt
 
Muzu ezerek püre haline getirdikten sonra yoğurt ve karbonatla iyice karıştırıp yüzüne sür. 20 dakika sonra hafif ılık su ile durula. Yüzündeki lekelenmelerin hafiflediğini ve cilt tonunun daha eşit olduğunu görebilirsin. 
 

Siyah Noktalara Ballı Limon Maskesi

Siyah Noktalara Ballı Limon Maskesi

Cildini siyah noktalar ve diğer kirlerden arındırıp nemlendirecek ve limonun zengin C vitamini içeriği sayesinde güzelce besleyecek maskenin tarifini veriyorum.
 
Malzemeler:  Yarım limonun suyu, 1 yemek kaşığı bal 
 
Limonun suyunu balla karıştırıp maskeyi hazırla. Sonra sıcak su ile yüzünü yıkayıp kurula. Ardından maskeyi sürüp 15 dakika beklet ve tekrar sıcak su ile yıka. İpucu: Bu tarz asidik maskeleri yaptıktan sonra güneşe çıkman cildinde leke oluşmasına yol açabileceğinden akşam saatlerinde yapmalısın.
 

İnce Kırışıklıklara Süt ve Maya Maskesi

İnce Kırışıklıklara Süt ve Maya Maskesi

 
Cilt dostu kalsiyumun yapılandırıcı özelliği sayesinde ince kırışıklık ve sarkmalarını toparlamakta iyi sonuçlar veren bu maske, aynı zamanda yağlanma probleminin azalmasına da yardım eder.
 
Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı elma suyu
 • 1 tatlı kaşığı yaş maya
Malzemeleri macun kıvamına gelene dek karıştır ve sorunlu olduğunu düşündüğün bölgelere uygula. 15 dakika
kadar bekletmen yeterli. Ardından yüzünü önce nemli bir havlu yardımıyla nazikçe temizleyip ondan sonra durulayabilirsin.
 
Ev yapımı maskeleri profesyonel ürünlerle desteklemek istersen, farklı cilt problemleri için özel geliştirilmiş doğal içerikli maskeler The Body Shop’ta Paracık kazandırıyor. 

Yağlı Ciltlere Patates Limon Maskesi

Yağlı Ciltlere Patates Limon Maskesi

Bu cilt tipi özellikle sıcak ve nemin boğucu olduğu yaz aylarında normalin çok üzerinde yağlanma yapabilir. Bunun önüne geçmek için basit ama etkili bu maskeyi deneyebilirsin.

Malzemeler:

 • Orta boy yarım patates
 • 1 çay kaşığı kadar limon suyu
 
Rendelediğin patatese limonun suyunu ekleyerek güzelce karıştır. Masaj yaparak yüzüne yedir ve 15 dakika sonra soğuk su ile durula. Düzenli kullanımda yağlanmadan kaynaklanan parlamaların azaldığını göreceksin.
 

Yorgun Ciltlere Türk Kahvesi Maskesi

Yorgun Ciltlere Türk Kahvesi Maskesi

Türk kahvesi, içeriğindeki kafein sayesinde cilt hücrelerini ve yüzeysel kılcal damarları uyararak dokuların beslenmesini artırır. Kendinden pütürlü yapısı ile çok etkili bir peeling işlevi görür.
 
Malzemeler:

 • Bir fincan sade Türk kahvesi
 • 1-2 çay kaşığı zeytinyağı
 
Öncelikle kahveni afiyetle içip fincanı yıkamadan içindeki telveyi kurumaya bırakıyorsun. Birkaç saat sonra iyice kuruduğunda, telveyi bir kaba aktarıp içerisine 1-2 çay kaşığı zeytinyağı döküp ikisini iyice karıştır. Karışımı bol kahveli olacak şekilde tüm yüzüne sür ve telvenin fazlası dökülene kadar nazikçe peeling yap. 30 dakika kadar maskeyi yüzünde beklet. Ilık suyla durulayıp kağıt havluyla hiç bastırmadan kurula. Zeytinyağı gece boyunca cildini besleyecektir.